Swiatzwierzat.pl
PKiN

Pałac Kultury i Nauki Warszawa

PKiN gości na swoim dachu rodzinę sokołów. Para doczekała się potomstwa

27 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Miasto Stołeczne Warszawa przekazało za pośrednictwem mediów społecznościowych radosną nowinę dotyczącą naszych pierzastych przyjaciół. W samym sercu miasta, na dachu Pałacu Kultury i Nauki przyszły na świat małe sokoły wędrowne. Ptasia rodzina znajduje się pod całodobowym monitoringiem.

- Mamy fantastyczne wiadomości spod samej iglicy! Właśnie wykluł się pierwszy maleńki sokół - przekazali z radością pracownicy Pałacu Kultury i Nauki, publikując zdjęcia oraz filmy z udziałem ptasiej rodziny.

Sokoły rozmnażają się na PKiNie

Sokoły wędrowne są jednymi z najrzadziej występujących ptaków drapieżnych w Polsce. Jak wyjaśniają ornitolodzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, na początku XX wieku był gatunkiem rozpowszechnionym w całym kraju, aczkolwiek niezbyt licznym. Około 1950 roku nastąpił katastrofalny spadek liczebności populacji.

Działania mające na celu reintrodukcję, czyli przywracane sokoła wędrownego polskiej przyrodzie oraz monitoring odbudowującej się populacji tego gatunku w Polsce trwają od lat 90. ubiegłego wieku. Jak widać na opublikowanym nagraniu, starania przyrodników przynoszą efekty!

Sokół Franek i jego partnerka Giga doczekali się wyklucia trójki potomstwa. Młodzi przedstawiciele chronionego gatunku przyszli na świat w niewielkim odstępie czasowym - 20, 21 i 23 kwietnia na dachu Pałacu Kultury i Nauki.

Zdjęcie ilustracyjne: kot

Zagrożenie wścieklizną objęło całą Warszawę. Wprowadzono restrykcje

CZYTAJ DALEJ

Maluchy za kilka tygodni wylecą z gniazda

Dlaczego ptaki wybrały budynek w centrum Warszawy na idealne miejsce do założenia gniazda? Sokoły wędrowne coraz częściej zadomawiają się w miastach, w których stosunkowo łatwo znaleźć im pożywienie, gdyż polują na inne ptaki. Drapieżniki te chętnie osiedlają się w naturze na półkach skalnych i klifach. Nic więc dziwnego, że wysokie budynki i niedostępne konstrukcje przemysłowe są dla nich w warunkach miejskich wymarzonym miejscem zamieszkania.

Na razie pisklęta wciąż pozostają pod opieką rodziców, ale już niedługo będą gotowe do pierwszego samodzielnego lotu. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że ptasia rodzina wkrótce ponownie się powiększy. Świadczą o tym jajko, które samica i samiec na zmianę wysiadują.

Jeśli chcecie na własne oczy zobaczyć, jak wygląda życie pary sokołów wędrownych i ich potomstwa, zachęcamy do podejrzenia gniazd w transmisji na żywo. Ptaki są najczęściej widoczne pod okiem kamery nr 4, 5 i 6.

snapshot
fot. facebook/Ewa Zgrabczyńska- Rebelia GOGH, instagram/katarzyna_dowbor_official, TRICOLORS/East News,

Serca Polek biją dla zwierząt. 10 inspirujących kobiet, które zmieniają świat

Z okazji Dnia Kobiet przedstawiamy dziesięć wyjątkowych kobiet, miłośniczek zwierząt, aktywistek, które działają na rzecz praw zwierząt, ratują je lub promują na wszelki sposób. Wśród nich m.in. Joanna Krupa czy Olga Tokarczuk.

Zobacz galerię >

Sprawdź swoją wiedzę o dzikich zwierzętach Polski!

Pytanie 1 z 8

Jaka część żyjących w Polsce gatunków dzikich zwierząt jest zagrożona wyginięciem?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

7 mitów dotyczących koni i koniarzy, w które wciąż wierzymy

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Aktywiści powiedzieli "nie" wyścigom konnym. Nadchodzi fala protestów?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Co skraca życie zwierzaków? 7 najczęściej popełnianych błędów

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Rozpoczęło się rykowisko jeleni. Jak podejrzeć walkę samców?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jeże masowo giną pod kołami samochodów. Czy można temu zapobiec?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Co sprawia, że zwierzęta popełniają samobójstwo? Poznaj odpowiedź

Czytaj więcej >