Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > PKiN gości na swoim dachu rodzinę sokołów. Para doczekała się potomstwa
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 27.04.2022 14:32

PKiN gości na swoim dachu rodzinę sokołów. Para doczekała się potomstwa

PKiN
Pałac Kultury i Nauki Warszawa

Miasto Stołeczne Warszawa przekazało za pośrednictwem mediów społecznościowych radosną nowinę dotyczącą naszych pierzastych przyjaciół. W samym sercu miasta, na dachu Pałacu Kultury i Nauki przyszły na świat małe sokoły wędrowne. Ptasia rodzina znajduje się pod całodobowym monitoringiem.

- Mamy fantastyczne wiadomości spod samej iglicy! Właśnie wykluł się pierwszy maleńki sokół - przekazali z radością pracownicy Pałacu Kultury i Nauki, publikując zdjęcia oraz filmy z udziałem ptasiej rodziny.

Sokoły rozmnażają się na PKiNie

Sokoły wędrowne są jednymi z najrzadziej występujących ptaków drapieżnych w Polsce. Jak wyjaśniają ornitolodzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, na początku XX wieku był gatunkiem rozpowszechnionym w całym kraju, aczkolwiek niezbyt licznym. Około 1950 roku nastąpił katastrofalny spadek liczebności populacji.

Działania mające na celu reintrodukcję, czyli przywracane sokoła wędrownego polskiej przyrodzie oraz monitoring odbudowującej się populacji tego gatunku w Polsce trwają od lat 90. ubiegłego wieku. Jak widać na opublikowanym nagraniu, starania przyrodników przynoszą efekty! Sokół Franek i jego partnerka Giga doczekali się wyklucia trójki potomstwa. Młodzi przedstawiciele chronionego gatunku przyszli na świat w niewielkim odstępie czasowym - 20, 21 i 23 kwietnia na dachu Pałacu Kultury i Nauki.

Maluchy za kilka tygodni wylecą z gniazda

Dlaczego ptaki wybrały budynek w centrum Warszawy na idealne miejsce do założenia gniazda? Sokoły wędrowne coraz częściej zadomawiają się w miastach, w których stosunkowo łatwo znaleźć im pożywienie, gdyż polują na inne ptaki. Drapieżniki te chętnie osiedlają się w naturze na półkach skalnych i klifach. Nic więc dziwnego, że wysokie budynki i niedostępne konstrukcje przemysłowe są dla nich w warunkach miejskich wymarzonym miejscem zamieszkania.

Na razie pisklęta wciąż pozostają pod opieką rodziców, ale już niedługo będą gotowe do pierwszego samodzielnego lotu. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że ptasia rodzina wkrótce ponownie się powiększy. Świadczą o tym jajko, które samica i samiec na zmianę wysiadują.

Jeśli chcecie na własne oczy zobaczyć, jak wygląda życie pary sokołów wędrownych i ich potomstwa, zachęcamy do podejrzenia gniazd w transmisji na żywo. Ptaki są najczęściej widoczne pod okiem kamery nr 4, 5 i 6.

snapshot

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół