Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Chcesz pomóc? Warszawskie zoo zbiera dary jesieni dla zwierząt
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 26.09.2022 11:09

Chcesz pomóc? Warszawskie zoo zbiera dary jesieni dla zwierząt

ZOO
unsplash/Włodzimierz Jaworski

Stołeczny ogród zoologiczny rozpoczyna akcję zbierania "darów jesieni" dla swoich podopiecznych. W tym roku zbiórka różni się od tych z poprzednich lat. Zoo apeluje, by nie przynosić konkretnych smakołyków. Wyjaśniamy, jakie są zasady zbiórki i do kiedy trwa.

Warszawskie zoo wie, że może liczyć na wsparcie swoich sympatyków. Od ponad 40 lat kontynuuje zbiórkę, mającą zachęcić warszawiaków do zbierania w parkach, lasach i ogrodach żołędzi oraz orzechów oraz obdarowywania nimi podopiecznych ogrodu zoologicznego. Nie inaczej jest tegoroczną jesienią.

Doroczna akcja zbierania żołędzi i orzechów dla zwierząt z warszawskiego ZOO

W sobotę, 24 września rozpoczęła się akcja zbierania smakołyków dla zwierząt ze stołecznego ogrodu zoologicznego. Celem akcji jest edukacja dotycząca żywienia zwierząt, chęć rozwijania zachowań proekologicznych, wrażliwości na los zwierząt oraz nauka wykorzystywania zasobów przyrody.

W tym roku inicjatywa różni się od tych z poprzednich lat. Nie jest prowadzona zbiórka orzechów włoskich – zoo ma ich wystarczający zapas, natomiast dzikie zwierzęta zjedzą z apetytem żołędzie i orzechy laskowe. Zebrane "dary jesieni" posłużą jako urozmaicenie żywienia m.in. dla: żubrów, jeleni sika, antylop, żyraf, małp i ursona.

- W trosce o naszych podopiecznych przyjmujemy wyłącznie żołędzie i orzechy laskowe zdrowe, suche, bez wyraźnych zanieczyszczeń. Zanieczyszczone, mokre, zepsute, spleśniałe, przegniłe żołędzie i orzechy nie będą przyjmowane, gdyż mogą być zagrożeniem dla zdrowia zwierząt - podkreślają przedstawiciele ZOO.

Dyrekcja placówki apeluje, aby nie przynosić orzechów włoskich oraz kasztanów. Przy zbieraniu żołędzi warto natomiast pamiętać, aby zostawić nieco mieszkańcom parków i lasów, którzy również się nimi żywią. Żołędzie są bowiem przysmakiem sójek oraz wiewiórek, a dla jeleni, dzików i saren jesienny wysyp żołędzi to czas prawdziwej uczty.  Każdy, kto ma ochotę włączyć się w tę inicjatywę, może codziennie dostarczać je na teren ogrodu. Żołędzie będą zbierane od 24 września do 2 października, zaś orzechy laskowe można przynosić do zoo przez cały rok. Dary dla zwierzaków można oddawać codziennie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7.00-19.00 przy wejściach u ochrony od strony ul. Ratuszowej i Mostu Gdańskiego.

ZOO zrezygnowało z rozdawania wejściówek 

Początek dorocznej akcji zbierania orzechów i żołędzi przez stołeczne ZOO sięga lat 80 ubiegłego wieku. Dawniej zbiórka miała charakter lokalny, a za torbę smakołyków można było nieodpłatnie odwiedzić zoo.

Z biegiem czasu i rozwojem mediów społecznościach informacja o zbiórce docierała do szerszego grona odbiorców. Akcja spotykała się z coraz większym odzewem, a darczyńcy wręcz zasypywali zoo orzechami i żołędziami. W efekcie cała akcja była traktowana jak kolejna kampania marketingowa w zamian za vouchery na wejście do zoo. Z tego powodu warszawskie zoo w 2019 roku postanowiło zrezygnować z darmowych wejściówek. Jednocześnie opiekunowie zaznaczyli, że pomimo zmiany zasad jesiennej zbiórki darczyńcy ich nie zawodzą, a zwierzęta są im niewypowiedzianie wdzięczne za pomoc.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Warszawskie ZOO

Tagi: ZOO Warszawa