Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Kolejni truciciele psów w Warszawie. Na trawie znów rozłożona trutka
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 10.05.2022 16:14

Kolejni truciciele psów w Warszawie. Na trawie znów rozłożona trutka

Pies
unsplash/Josh Duncan

Po raz kolejny powraca w Warszawie temat trucia zwierząt poprzez rozrzucanie na trawnikach i terenach zielonych trujących dla nich substancji lub kawałków jedzenia. Miejscem, w którym tym razem zastawiono pułapkę na psy i koty, okazała się ścieżka na Woli Grzybowskiej.

Uwaga Warszawiacy! Truciciele zwierząt znów atakują

Właściciele psów i kotów muszą mieć się na baczności. Jeden z członków naszej redakcji dokonał zatrważającego znaleziska na Woli Grzybowskiej w Warszawie.

Podczas spaceru dostrzegł on na trawniku niewielkich rozmiarów plastikową saszetkę zawierającą silnie trujący preparat gryzoniobójczy. Skutki spożycia tejże substancji przez psa, kota, czy inne dzikie zwierzę mogłyby być nieodwracalne - bez wystarczająco szybkiej interwencji lekarza weterynarii stworzenie najprawdopodobniej poniosłoby śmierć w wyniku krwotoku wewnętrznego.

Trutka

Przypominamy, że ostrożność muszą zachować nie tylko właściciele zwierząt, ale i rodzice. Część ciekawskich maluchów ma w zwyczaju branie do buzi znalezionych przedmiotów.

Zwierzęta też mają prawo żyć - jak je chronić przed trucicielami?

Wraz z mieszkańcami Warszawy oraz innych miejscowości w Polsce mówimy stanowcze "dość" znęcaniu się nad zwierzętami i łączymy siły w walce z barbarzyńskimi praktykami trucicieli. Poniżej załączamy poradnik, jak przeciwdziałać tego typu incydentom:

Po pierwsze - jeśli znajdziesz na trawie czy też chodniku podejrzanie wyglądającą substancję, resztki jedzenia mogące zawierać trutkę bądź inne niebezpieczne przedmioty, takie jak żyletki, szpilki czy gwoździe, wyrzuć je do najbliższego kosza na śmieci! Nie zapomnij wcześniej ich sfotografować - mogą stanowić one ważny materiał dowodowy.

Po drugie - niezwłocznie powiadom Straż Miejską i Policję oraz ostrzeż spacerujących wokół właścicieli zwierząt oraz rodziców. Szybka reakcja może umożliwić sprawdzenie monitoringu i namierzyć sprawców.

Najskuteczniejszym sposobem na powiadomienie jak największej liczby sąsiadów jest skontaktowanie się z lokalnym portalem informacyjnym, który nagłośni sprawę. Oprócz tego, możesz wywiesić ogłoszenie w swojej okolicy, najlepiej na drzwiach klatek mieszkaniowej oraz wejściu do najbliższej kliniki weterynaryjnej. Nie zapomnij też opisać zaistniałej sytuacji w mediach społecznościowych, a następnie udostępnić wpis w grupach zrzeszających mieszkańców osiedla tudzież dzielnicy.

Po trzecie - nie trać czujności! Wbrew pozorom takie zdarzenia nie są jednorazowymi przypadkami, lecz zorganizowanym działaniem. Jeśli Twoje zwierzę ma tendencję do zjadania znalezionego w trawie pokarmu, dobrym rozwiązaniem będzie założenie mu kagańca. W przeciwnym wypadku konsumpcja smakołyku "z niespodzianką" mogę skończyć się dla niego śmiercią w ogromnych męczarniach.

Mamy nadzieję, że takie dramaty nie będą się powtarzać w przyszłości.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: materiały własne