Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne: kot

pexels/serenakoi

Zagrożenie wścieklizną objęło całą Warszawę. Wprowadzono restrykcje

27 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał rozporządzenie, które ponownie rozszerzyło teren zagrożony wścieklizną. Obecnie obejmuje on już cały obszar m.st. Warszawy, co wiąże się z wprowadzeniem restrykcji w kolejnych dzielnicach. Co w praktyce oznacza to dla mieszkańców stolicy?

W Polsce notuje się kolejne przypadki wścieklizny wśród zwierząt. W ubiegłym roku na terenie Mazowsza odnotowano ponad 100 przypadków wścieklizny. Choć zdawałoby się, że problem został zażegnany, stołeczny Ratusz poinformował, że w 2022 roku wykryto już 22 przypadki tej groźnej choroby wśród zwierząt.

Niekontrolowane rozprzestrzenianie się zakażenia wiąże się z koniecznością poszerzenia strefy, w której obowiązują specjalne obostrzenia. Jak ograniczenia zmienią nasze życie oraz naszych pupili?

Cała Warszawa została obszarem zagrożonym wścieklizną

Dotychczas obszar zagrożenia wścieklizną obejmował tylko poszczególne dzielnice Warszawy: Wawer, Wesołą, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską), Rembertów, Pragę Południe i Wilanów. Wraz z rosnącą liczbą przypadków zakażeń na wniosek reprezentanta Rady Ministrów w województwie mazowieckim powiększono teren zagrożony chorobą z 9 do 18 stołecznych dzielnic.

W związku z najnowszym rozporządzeniem, warszawiacy posiadający psy i koty muszą pamiętać, że zwierzęta domowe również mogą stać się ofiarami tej choroby i mają obowiązek respektowania wydanego szeregu obostrzeń.

Ivan Komarenko

Ivan Komarenko pozdrawia "wolnościowców" i pozuje z tygrysem na smyczy. "Szczyt hipokryzji"

CZYTAJ DALEJ

Psy na smyczy, koty w domu

Według zaostrzonych przepisów na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje m.in. bezwzględny nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu. Dodatkowo zarówno koty, jak i psy, muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. 

Właściciele czworonogów muszą dopełnić tego obowiązku w ciągu 30 dni od momentu ukończenia przez zwierzę 3. miesiąca życia. Te dorosłe też trzeba zaszczepić i za rok powtarzać szczepienia. Szczepienia wykonują lekarze weterynarii.

Za niezaszczepienie psa bądź kota w określonym terminie służby weterynaryjne lub policja może nałożyć mandat karny w wysokości do 500 zł. Prawo przewiduje również możliwość odebrania zwierzęcia takiemu właścicielowi.

Oprócz tego na terenie uznanym za obszar zagrożenia wścieklizną wprowadzono zakaz polowań (za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików) oraz zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem psów, kotów i innych zwierząt, które mogłyby doprowadzić do rozprzestrzenienia się wścieklizny wśród innych zwierząt. 

Jak rozpoznać objawy wścieklizny?

Pamiętajmy, że wścieklizna jest śmiertelnie niebezpieczną chorobą, objawiającą się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni. Objawami charakterystycznymi są nadwrażliwość oczu na światło (światłowstręt) oraz niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon.

Więcej informacji na temat zarażenia wścieklizną u kotów i psów znajdziesz TUTAJ i TUTAJ.

9 najrzadszych, ale szalenie pięknych kotów. Większość Polaków nawet nie wie, że istnieją!

Te rasy kotów są nie tylko rzadkie, ale przede wszystkim niezwykle fascynujące! Mają wyjątkowy wygląd i charakter, a swoją oryginalnością zachwycą każdego. Warto je poznać! (fot. unsplash/Tran Mau Tri Tam)

Zobacz galerię >

Jak dobrze znasz domowe zwierzaki?

Pytanie 1 z 3

Jaka rasa psa jest najpopularniejsza w Polsce?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Ratusz m.st. Warszawy

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Chłopiec chciał nakarmić żyrafę. Zwierzę nie zamierzało puścić. Rodzice dostali srogą nauczkę

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Usłyszała skomlenie dobiegające z ogrodu. W krzakach baribal mościł się do snu zimowego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pijana kobieta weszła na wybieg dla lwa w rosyjskim zoo. Zwierzę podbiegło i chwyciło ją za kończynę

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pani Anna dostrzegła przemykającego po plaży rysia. Wpadł przelotnie czy zadomowi się na stałe?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. "Prawdziwi królowie polskiej przyrody"

Czytaj więcej >