Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne: kot

pexels/serenakoi

Zagrożenie wścieklizną objęło całą Warszawę. Wprowadzono restrykcje

27 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał rozporządzenie, które ponownie rozszerzyło teren zagrożony wścieklizną. Obecnie obejmuje on już cały obszar m.st. Warszawy, co wiąże się z wprowadzeniem restrykcji w kolejnych dzielnicach. Co w praktyce oznacza to dla mieszkańców stolicy?

W Polsce notuje się kolejne przypadki wścieklizny wśród zwierząt. W ubiegłym roku na terenie Mazowsza odnotowano ponad 100 przypadków wścieklizny. Choć zdawałoby się, że problem został zażegnany, stołeczny Ratusz poinformował, że w 2022 roku wykryto już 22 przypadki tej groźnej choroby wśród zwierząt.

Niekontrolowane rozprzestrzenianie się zakażenia wiąże się z koniecznością poszerzenia strefy, w której obowiązują specjalne obostrzenia. Jak ograniczenia zmienią nasze życie oraz naszych pupili?

Cała Warszawa została obszarem zagrożonym wścieklizną

Dotychczas obszar zagrożenia wścieklizną obejmował tylko poszczególne dzielnice Warszawy: Wawer, Wesołą, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską), Rembertów, Pragę Południe i Wilanów. Wraz z rosnącą liczbą przypadków zakażeń na wniosek reprezentanta Rady Ministrów w województwie mazowieckim powiększono teren zagrożony chorobą z 9 do 18 stołecznych dzielnic.

W związku z najnowszym rozporządzeniem, warszawiacy posiadający psy i koty muszą pamiętać, że zwierzęta domowe również mogą stać się ofiarami tej choroby i mają obowiązek respektowania wydanego szeregu obostrzeń.

Ivan Komarenko

Ivan Komarenko pozdrawia "wolnościowców" i pozuje z tygrysem na smyczy. "Szczyt hipokryzji"

CZYTAJ DALEJ

Psy na smyczy, koty w domu

Według zaostrzonych przepisów na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje m.in. bezwzględny nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu. Dodatkowo zarówno koty, jak i psy, muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. 

Właściciele czworonogów muszą dopełnić tego obowiązku w ciągu 30 dni od momentu ukończenia przez zwierzę 3. miesiąca życia. Te dorosłe też trzeba zaszczepić i za rok powtarzać szczepienia. Szczepienia wykonują lekarze weterynarii.

Za niezaszczepienie psa bądź kota w określonym terminie służby weterynaryjne lub policja może nałożyć mandat karny w wysokości do 500 zł. Prawo przewiduje również możliwość odebrania zwierzęcia takiemu właścicielowi.

Oprócz tego na terenie uznanym za obszar zagrożenia wścieklizną wprowadzono zakaz polowań (za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików) oraz zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem psów, kotów i innych zwierząt, które mogłyby doprowadzić do rozprzestrzenienia się wścieklizny wśród innych zwierząt. 

Jak rozpoznać objawy wścieklizny?

Pamiętajmy, że wścieklizna jest śmiertelnie niebezpieczną chorobą, objawiającą się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni. Objawami charakterystycznymi są nadwrażliwość oczu na światło (światłowstręt) oraz niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon.

Więcej informacji na temat zarażenia wścieklizną u kotów i psów znajdziesz TUTAJ i TUTAJ.

9 najrzadszych, ale szalenie pięknych kotów. Większość Polaków nawet nie wie, że istnieją!

Slajd 1 z 9

Kot burmski

Kot burmski pochodzi z Birmy w Tajlandii i powstał w wyniku rozmnożenia kotki z Azji z kotem syjamskim. Ma wielkie oczy i futro koloru orzechowego, jest przy tym krępy i mocno zbudowany. Mruczki mają z natury duży temperament, są ruchliwe i do późnego wieku chętne do zabawy. Co ciekawe, wiele kotów tej rasy uwielbia aportować.(fot. Gary_McCloud, canva.com)

Jak dobrze znasz domowe zwierzaki?

Pytanie 1 z 3

Jaka rasa psa jest najpopularniejsza w Polsce?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Ratusz m.st. Warszawy

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Co się stało z Bubbles, szympansem Michaela Jacksona?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Białe gołębie na ślubie: romantyczny zwyczaj czy okrutna praktyka?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Komunikat specjalny ws. zwierząt. Leśnicy apelują o ostrożność

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Zajączek wielkanocny - kiedy przychodzi z prezentami i co symbolizuje?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Dirofilarioza nowym zagrożeniem w Polsce. Jak chronić zwierzęta?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Dzień Gołębia. Poznaj pierzastych szpiegów służących w wojsku

Czytaj więcej >