Swiatzwierzat.pl
PILNE

Michal Zebrowski/East News

Protest w centrum Warszawy. Koniec z mordowaniem zwierząt dla Louis Vuitton

14 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

14 stycznia o godzinie 13:30 rozpoczął się protest antyfutrzarski przed sklepem Louis Vuitton, należącym do koncernu LVMH. Manifestujący stają w obronie tzw. zwierząt futerkowych i chcą sprzeciwić się wykorzystywaniu futer ze zwierząt maltretowanych na fermach futrzarskich w kolekcjach domu modowego. Konieczna jest wspólna mobilizacja, gdyż tylko razem jesteśmy w stanie doprowadzi do przełomu w wojnie o futro.

Dziś, tj. 14 stycznia Warszawa doświadczy gniewu osób, którym dobrobyt zwierząt futerkowych nie jest obojętny. Przed Domem Handlowym Vitkac, mieszczącym się przy ulicy Brackiej 9, zebrały się tłumy aktywistów i aktywistek z CAFT EUROPE i CAFT USA. To kolejna edycja akcji w obronie milionów stworzeń, mordowanych dla koncernu LVMH, giganta rynku produktów luksusowych, właściciela między innymi takich marek jak Louis Vuitton, Christian Dior czy Fendi.

Protest antyfutrzarski w Warszawie. Aktywiści bojkotują Louis Vuitton i "kill fashion"

Hasłem "Futrzarstwo to morderstwo" aktywiści, w tym min. aktorka Magdalena Popławska, chcą zwrócić uwagę warszawskich przechodniów na los zwierząt futerkowych. W rękach trzymają transparenty przedstawiające oskórowane i cierpiące króliki, nutrie, szynszyle, lisy, norki czy fretki, które z pobudek personalnych i próżnych, egoistycznych zachcianek producentów oraz miłośników prawdziwych futer masowo tracą życie w komorach gazowych.

Magdalena Popławska

Michal Zebrowski/East News

Pikieta

Michal Zebrowski/East News

Magdalena Popławska

Michal Zebrowski/East News

Wcześniej miesiącami chore i wystraszone tłoczą się w brudnych klatkach lub obskurnych dołach, przeżywając ogromny stres, który wpływa na ich funkcjonowanie. Życie na fermach może doprowadzić do aktów autodestrukcyjnych, zwiększonej agresji, kanibalizmu oraz zmian fizjologicznych, gdyż nie mają możliwości do zaspokajania swoich naturalnych instynktów oraz potrzeb. Według ekologów na fermach nie przestrzega się wymagań z zakresu ochrony środowiska ani przepisów weterynaryjnych. Przez hodowców zwierzęta są traktowane wyłącznie jako towar, który musi zostać jak najszybciej sprzedany.

Czy nagłaśnianie niehumanitarnych warunków panujących na fermach futrzarskich sprawiło, że zainteresowanie futrami naturalnymi całkowicie zaniknęło? Nic podobnego. Choć Europa stopniowo odchodzi od produkcji prawdziwych futer, a w Polsce sporadycznie widzi się osoby je noszące, klientów nie brakuje między innymi w Rosji, USA, Kanadzie czy na Dalekim Wschodzie. To do tych krajów eksportowane są produkty odzwierzęce.

Myślał, że wyciąga z błota uwięzionego bobra. Gdy przyjrzał mu się z bliska, zrozumiał swój błąd

Myślał, że wyciąga z błota uwięzionego bobra. Gdy przyjrzał mu się z bliska, zrozumiał swój błąd

CZYTAJ DALEJ

Oby jutro nie było futro. W Polsce nie ma miejsca na okrucieństwo wobec zwierząt

Choć ciężko patrzeć na obrazy dokumentujące ludzkie okrucieństwo względem niewinnych istot, nie należy odwracać od nich wzroku. Jak przekonują organizatorzy wydarzenia, bez naszej determinacji i wspólnego działania wyzwolenie zwierząt nie nastąpi nigdy. Z tego powodu pragną obnażyć ciemną stronę branży futrzarskiej i domagają się ostatecznej rezygnacji z wykorzystywania egzotycznych skór, a także futer w produktach marek należących do LVMH.

EN 01550993 0029

Michal Zebrowski/East News

EN 01550993 0027

Michal Zebrowski/East News

- Do tej pory pod wpływem nacisku ze strony aktywistów i aktywistek z CAFT EUROPE i CAFT USA w ciągu ostatnich dwóch lat udało się nakłonić osiem marek odzieżowych/projektantów i projektantek do rezygnacji z wykorzystywania futer ze zwierząt w swoich kolekcjach. Teraz czas na Louis Vuitton! - czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku.

Wcześniej także organizacja PETA zaapelowała do LVMH o rezygnację z okrucieństwa wobec zwierząt i zakończenie produkcji ubrań z wykorzystaniem futer i egzotycznych skór. Warto zwrócić uwagę, że na przestrzeni ostatnich lat branża modowa przywiązuje coraz większą wagę do kwestii etycznych. Produkty odzwierzęce wyparły sztuczne futra i wegańskie alternatywy dla skór. Najwyższa pora iść z duchem czasu i zaprzestać produkcji płaszczy z norek i innych zwierząt futerkowych.

- Zróbmy wszystko, co się da, aby właściciele i pracownicy kolejnych marek zobaczyli, że konsumenci i konsumentki nie zgadzają się na torturowanie zwierząt dla "mody" - apelują protestujący.

Poniżej zamieszczamy nagrania z poprzedniej edycji protestu:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Allyson Beaucourt

Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy? Nie tylko niedźwiedź i jeż wskakują do śpiulkolotu

Jak zwierzęta spędzają zimę? Niektóre z nich udają się na bardzo długą drzemkę w okresie jesienno-zimowym. Hibernacja ssaków, potocznie nazywana snem zimowym, w rzeczywistości nie jest snem, ale stanem odrętwienia. To stan, który pomaga im przetrwać najzimniejsze miesiące w roku, które wiążą się także z brakiem pożywienia. Wtedy potrzeby takie jak głód, czy fizjologia zanikają, temperatura ciała spada oraz spowalnia się akcja serca, przemiana materii i praca mózgu. Przekonaj się zatem, które zwierzęta zapadają w sen zimowy!

Zobacz galerię >

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie - Nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji. Bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy! KLIKNIJ TUTAJ.

źródło: materiały prasowe

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. "Prawdziwi królowie polskiej przyrody"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

"Ropuchodzilla" schwytana w Australii. Ważące 2,7 kg monstrum zostało uśpione

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >