Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Protest w centrum Warszawy. Koniec z mordowaniem zwierząt dla Louis Vuitton
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 14.01.2023 14:25

Protest w centrum Warszawy. Koniec z mordowaniem zwierząt dla Louis Vuitton

PILNE
Michal Zebrowski/East News

14 stycznia o godzinie 13:30 rozpoczął się protest antyfutrzarski przed sklepem Louis Vuitton, należącym do koncernu LVMH. Manifestujący stają w obronie tzw. zwierząt futerkowych i chcą sprzeciwić się wykorzystywaniu futer ze zwierząt maltretowanych na fermach futrzarskich w kolekcjach domu modowego. Konieczna jest wspólna mobilizacja, gdyż tylko razem jesteśmy w stanie doprowadzi do przełomu w wojnie o futro.

Dziś, tj. 14 stycznia Warszawa doświadczy gniewu osób, którym dobrobyt zwierząt futerkowych nie jest obojętny. Przed Domem Handlowym Vitkac, mieszczącym się przy ulicy Brackiej 9, zebrały się tłumy aktywistów i aktywistek z CAFT EUROPE i CAFT USA. To kolejna edycja akcji w obronie milionów stworzeń, mordowanych dla koncernu LVMH, giganta rynku produktów luksusowych, właściciela między innymi takich marek jak Louis Vuitton, Christian Dior czy Fendi.

Protest antyfutrzarski w Warszawie. Aktywiści bojkotują Louis Vuitton i "kill fashion"

Hasłem "Futrzarstwo to morderstwo" aktywiści, w tym min. aktorka Magdalena Popławska, chcą zwrócić uwagę warszawskich przechodniów na los zwierząt futerkowych. W rękach trzymają transparenty przedstawiające oskórowane i cierpiące króliki, nutrie, szynszyle, lisy, norki czy fretki, które z pobudek personalnych i próżnych, egoistycznych zachcianek producentów oraz miłośników prawdziwych futer masowo tracą życie w komorach gazowych.

Magdalena Popławska
Michal Zebrowski/East News
Pikieta
Michal Zebrowski/East News
Magdalena Popławska
Michal Zebrowski/East News

Wcześniej miesiącami chore i wystraszone tłoczą się w brudnych klatkach lub obskurnych dołach, przeżywając ogromny stres, który wpływa na ich funkcjonowanie. Życie na fermach może doprowadzić do aktów autodestrukcyjnych, zwiększonej agresji, kanibalizmu oraz zmian fizjologicznych, gdyż nie mają możliwości do zaspokajania swoich naturalnych instynktów oraz potrzeb. Według ekologów na fermach nie przestrzega się wymagań z zakresu ochrony środowiska ani przepisów weterynaryjnych. Przez hodowców zwierzęta są traktowane wyłącznie jako towar, który musi zostać jak najszybciej sprzedany.

Czy nagłaśnianie niehumanitarnych warunków panujących na fermach futrzarskich sprawiło, że zainteresowanie futrami naturalnymi całkowicie zaniknęło? Nic podobnego. Choć Europa stopniowo odchodzi od produkcji prawdziwych futer, a w Polsce sporadycznie widzi się osoby je noszące, klientów nie brakuje między innymi w Rosji, USA, Kanadzie czy na Dalekim Wschodzie. To do tych krajów eksportowane są produkty odzwierzęce.

Oby jutro nie było futro. W Polsce nie ma miejsca na okrucieństwo wobec zwierząt

Choć ciężko patrzeć na obrazy dokumentujące ludzkie okrucieństwo względem niewinnych istot, nie należy odwracać od nich wzroku. Jak przekonują organizatorzy wydarzenia, bez naszej determinacji i wspólnego działania wyzwolenie zwierząt nie nastąpi nigdy. Z tego powodu pragną obnażyć ciemną stronę branży futrzarskiej i domagają się ostatecznej rezygnacji z wykorzystywania egzotycznych skór, a także futer w produktach marek należących do LVMH.

EN 01550993 0029
Michal Zebrowski/East News
EN 01550993 0027
Michal Zebrowski/East News

- Do tej pory pod wpływem nacisku ze strony aktywistów i aktywistek z CAFT EUROPE i CAFT USA w ciągu ostatnich dwóch lat udało się nakłonić osiem marek odzieżowych/projektantów i projektantek do rezygnacji z wykorzystywania futer ze zwierząt w swoich kolekcjach. Teraz czas na Louis Vuitton! - czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku.

Wcześniej także organizacja PETA zaapelowała do LVMH o rezygnację z okrucieństwa wobec zwierząt i zakończenie produkcji ubrań z wykorzystaniem futer i egzotycznych skór. Warto zwrócić uwagę, że na przestrzeni ostatnich lat branża modowa przywiązuje coraz większą wagę do kwestii etycznych. Produkty odzwierzęce wyparły sztuczne futra i wegańskie alternatywy dla skór. Najwyższa pora iść z duchem czasu i zaprzestać produkcji płaszczy z norek i innych zwierząt futerkowych.

- Zróbmy wszystko, co się da, aby właściciele i pracownicy kolejnych marek zobaczyli, że konsumenci i konsumentki nie zgadzają się na torturowanie zwierząt dla "mody" - apelują protestujący.

Poniżej zamieszczamy nagrania z poprzedniej edycji protestu:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie - Nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji. Bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy! KLIKNIJ TUTAJ.

źródło: materiały prasowe