Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Smutne wieści ze stołecznego zoo. „Pożegnaliśmy naszą kochaną Ratu"
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 17.03.2022 01:00

Smutne wieści ze stołecznego zoo. „Pożegnaliśmy naszą kochaną Ratu"

Ratu
facebook/Drapieżniki Warszawskiego ZOO

Media społecznościowe obiegła druzgocąca informacja, która zasmuci miłośników zwierząt. Dyrekcja stołecznego ogrodu zoologicznego przekazała wieść o śmierci tygrysicy sumatrzańskiej o imieniu Ratu. Tygrysica dożyła 18 lat, a trafiła do Warszawy jako niemal 2-letnia kocica.

We wtorek, 15 marca warszawski ogród zoologiczny stracił kolejną legendarną podopieczną. Tygrysica sumatrzańska o imieniu Ratu, która "przeprowadziła się" do stolicy Polski w 2005 roku, odeszła za Tęczowy Most. Była przedstawicielką jednego z najrzadszych podgatunków tygrysa na świecie.

Odeszła tygrysica z warszawskiego zoo

W pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych opiekunowie dzikich zwierząt wspominają zmarłego drapieżnika, który urzekł ich od momentu pojawienia się na wybiegu.

Podbiła nasze serca wspaniałym charakterem. Była bardzo kontaktowa, lubiła się wylegiwać w cieniu, bawić zabawkami i „polować” na nas, gdy przechodziliśmy obok wybiegu – czytamy w komunikacie.

Niestety, ukończone niedawno 18 lat dawało o sobie znać. Wraz z wiekiem Ratu zaczęła coraz mocniej podupadać na zdrowiu i miewała już problemy motoryczne. Więcej czasu spędzała odpoczywając w wewnętrznych pomieszczeniach i pomimo starań lekarzy, jej samopoczucie nie ulegało poprawie.

Okazuje się, że podczas ostatniego badania USG, wykonanego przez dr Annę Kosiec-Tworus, odkryto zmiany - prawdopodobnie nowotworowe - na wielu narządach, między innymi na wątrobie. Ze względu na wiek pacjentki oraz słabe rokowania leczenia, opiekunowie musieli podjąć najtrudniejszą decyzję i pozwolić jej odejść.

Ratu doczekała się wnucząt

Ratu zasłynęła wśród opiekunów i zwiedzających nie tylko dzięki swojemu przyjaznemu usposobieniu, ale przede wszystkim za sprawą matczynej troskliwości. W ciągu 18-letniego życia tygrysica odchowała cztery młode i doczekała się tyle samo wnucząt.

- Ratu była przewspaniałym tygrysem, charakternym i przyjaznym, pozostawia po sobie wielką pustkę w naszych sercach - żegnają ją pracownicy warszawskiego zoo.

Tygrysy sumatrzańskie są gatunkiem krytycznie zagrożone wyginięciem. Hodowle zachowawcze to jedyna szansa na ich przetrwanie.

Źródło: Warszawskie ZOO

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!