Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Straż Pożarna

Straż Pożarna

Formacja zajmująca się między innymi gaszeniem pożarów. W Polsce istnieją dwie gałęzie formacji - ochotnicza i państwowa.

strażacy uratowali kota
02.07.2024 15:39 Z kratki wentylacyjnej wystawała mu tylko głowa. Kot potrzebował pomocy

W miejscowości Rybno w powiecie sochaczewskim pewien rasowy kot pozazdrościł swoim kuzynom wędrówek po okolicznych budynkach. Zwierzę wyszło na dach przez otwarte okno i utknęło w kominie. Przerażony właściciel wezwał na pomoc strażaków, którzy mieli nie lada problem z ciekawskim mruczkiem, który zamiast współpracować, wybrał się na dalsze zwiedzanie.

Reanimacja kota
24.06.2024 15:16 Chwile grozy w Gdańsku. Kot wpadł do wody i zaczął tonąć. Strażacy wskoczyli za nim

Strażacy nie tylko gaszą pożary, zapobiegają ich skutkom, pracują pod wodą i ratują ofiary wypadków drogowych. Często ich interwencje polegają na ratowaniu rannych czy uwięzionych zwierząt. Tym razem strażacy z Gdańska nie odmówili pomocy tonącemu kotu, który znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Na ich oczach zwierzę wzięło ostatni oddech i całkowicie opuściło główkę pod wodę. Strażacy ruszyli mu na ratunek.

Łoś w szkole w Krakowie
25.05.2024 16:17 Niebezpieczny incydent w liceum w Krakowie. Łoś wskoczył przez okno do szkoły

Do groźnego w skutkach zdarzenia doszło w liceum w Krakowie. Rozpędzone dzikie zwierzę wpadło wraz z szybą do wnętrza budynku. Na miejsce wezwano straż pożarną oraz karetkę pogotowia, zaś z budynku ewakuowano uczniów. Młody łoś przepłacił za czyn życiem.

akcja ratunkowa
02.05.2024 10:10 Pies był uwięziony pod domem. Wykopano tunel, by móc go uratować

Straż Pożarna została wezwana do trudnego zadania. Pod domem o nietypowej konstrukcji utknął mały, czarny pies. Funkcjonariusze wykopali tunel, lecz nie mogli namierzyć uwięzionego czworonoga. Z pomocą pośpieszyli ratownicy ze specjalnej jednostki. To niesamowite, kto uratował przerażonego futrzaka.

pies ocalały z pożaru
30.04.2024 15:13 Ich dom spłonął w pożarze. Pies nie mógł pogodzić się ze stratą, ciągle tam wracał

Pożar objął cały pustostan, w którym mieszkał bezdomny wraz ze swoim czworonogiem. Pies nie mógł pogodzić się z tą stratą. Ciągle wracał w to samo miejsce, choć jego pana już tam nie było. Ratowniczki zwierząt nie mogły pozwolić, aby dłużej błąkał się samotnie po ulicy. Lecz futrzak nie chciał dać się złapać.

pies ratownik
11.04.2024 11:42 Labradora skreślono na szkoleniu. Jego pomoc po trzęsieniu ziemi była nieoceniona

W trzęsieniu ziemi na Tajwanie zginęli ludzie. Ratownicy do samego końca szukali pod gruzami jakichkolwiek oznak życia. Z pomocą przyszedł im pies o imieniu Roger. Odważny czworonóg został bohaterem choć przez jego łagodny charakter nie wróżono mu zawrotnej kariery w pracy z funkcjonariuszami.

tory kolejowe
11.03.2024 15:25 Bohaterski akt na torach kolejowych. Naraził życie, by ratować psa

Dramatyczny wypadek we Wrocławiu. Pies biegający luzem na spacerze przypadkiem znalazł się na torach kolejowych. Pociąg relacji Wrocław — Poznań nadjechał niespodziewanie szybko. Opiekun, aby ratować życie swojego pupila, wbiegł pod pociąg, sam narażając się na niebezpieczeństwo. 

uwięzione zwierzę
10.03.2024 14:12 Pies wpadł w pułapkę kłusowników. Potrzebował natychmiastowej pomocy

Tylko dzięki szybkiej pomocy strażaków udało się uratować uwięzionego czworonoga. Bezbronne zwierzę nieopodal swojego domu wpadło w pułapkę kłusowników. Skowyt rannego psa obudził niemal wszystkich mieszkańców. Policja poszukuje sprawcy nielegalnego procederu, przez który ranne zostało niewinne stworzenie.

uwięzione zwierzę
01.03.2024 12:12 Pies utknął 17 m nad ziemią. Do kopalni wezwano służby ze specjalnym sprzętem

Zagubione i przerażone zwierzę utknęło na wysokości. Czarny pies wdrapał się na półkę skalną, która wisiała 17 metrów nad ziemią. Stworzenie nie potrafiło zejść samodzielnie. Właściciel kamieniołomu musiał wezwać odpowiednie służby na pomoc.

odważni strażacy
18.02.2024 12:19 Akcja ratunkowa w porywistej, lodowatej rzece. Winnym nieodpowiedzialny człowiek

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej wykazali się nie lada odwagą. Przeprowadzili niebezpieczną akcję ratunkową, aby uratować zwierzę, które znalazło się w potrzasku. Rwąca rzeka zagrażała jego życiu. Dzikie zwierzę trafiło w pułapkę przez nieodpowiedzialnego człowieka. Gdyby nie strażacy sytuacja mogłaby się zakończyć tragicznie. 

pożar bełchatów
23.01.2024 16:07 Pożar pod Bełchatowem, w budynku uwięzione zwierzęta. 29-latek za wszelką cenę próbował je ratować

Dramatyczne chwile rozegrały się w Łuszczanowicach w gminie Kleszczów. Na jednej z posesji wybuchł pożar. W płomieniach zginęły zwierzęta, które właściciel trzymał w budynku. Jedynie część z nich udało się uratować. 29-letni mężczyzna, który próbował ratować swoich podopiecznych, wylądował w szpitalu z poparzeniami.

akcja ratunkowa
22.01.2024 10:31 "Zaczął ciężko oddychać, słyszeliśmy to". Pies wpadł do lisiej nory, strażacy kopali do 3 nad ranem

Heroiczna walka o życie psa, który znalazł się w niemałych tarapatach po wejściu do lisiej nory, dobiegła końca po 6 godzinach. Właściciele zwierzęcia przez długi czas szukali pomocy, wsłuchując się w słabnący oddech pupila. Odbili się jednak od drzwi. Wsparciem okazała się lokalna społeczność. Obywatelska postawa mieszkańców województwa pomorskiego ocaliła życie psa.

Owczarki wpadły do rzeki
07.11.2023 10:02 Dwa owczarki wpadły do rzeki. Sprawa robi się coraz bardziej niepokojąca, dlaczego nikt ich nie szukał?

Dwa owczarki niemieckie wpadły do rzeki Bystrzycy w okolicy zapory wodnej. Przerażone zwierzęta nie potrafiły same wyjść na zewnątrz. Wezwani na miejsce zdarzenia strażacy podjęli działania mające na celu wydostanie psów na brzeg. Okoliczności wypadku pozostają niejasne. Niepokoi fakt, że czworonogów nikt tam nie szukał.

Pożar w Przemyślu
21.09.2023 14:37 Tragiczny pożar w Przemyślu, służbom ratowniczym nie wszystkich udało się uratować. Znaleźli 6 ofiar

O tragicznym w skutkach pożarze, który wybuch w Przemyślu poinformowała Ochotnicza Straż Pożarna w Bolestraszycach. Ogień trawił budynek pod osłoną nocy i choć na miejscu szybko pojawiły się służby ratownicze, niestety nie wszystkich udało się uratować. Na miejscu działało aż 6 zastępów straży pożarnej.

Trzy psy utknęły pod ziemią w Złotniczkach pod Poznaniem
02.08.2023 13:55 Lał ulewny deszcz, ale strażacy się nie poddali. 2 metry pod ziemią tkwiły psy w śmiertelnej pułapce

We wtorek 1 sierpnia w Złotniczkach w powiecie poznańskim przeprowadzono bohaterską akcję ratunkową. Chociaż do akcji wykorzystano ciężkie maszyny, w tym specjalistyczny sprzęt do poszukiwania ludzi pod gruzami, wcale nie chodziło o ludzkie życie. Ratunek trzech psów, które utknęły głęboko pod ziemią w rurze melioracyjnej, został potraktowany z największą powagą.

Akcja ratunkowa koni
25.07.2023 14:45 Wstrząsająca akcja ratunkowa strażaków, konie ugrzęzły w bagnie. Były zbyt młode, by ocenić zagrożenie

W miejscowości Skrzynka (woj. wielkopolskie) wieczorem 23 lipca br. doszło to mrożących krew w żyłach wydarzeń. Trzy młode konie uciekły z zagrody i nie zważając na zagrożenie, wbiegły prosto w znajdujące się nieopodal bagno. Na miejsce szybko zjechały się okoliczne oddział straży pożarnej, by jak najszybciej pomóc zwierzętom w potrzasku. Jednak akcja ratunkowa nie była taka łatwa.

Żmija wpełzła do domu i ukąsiła dziecko
10.07.2023 15:51 Gad wpełznął prosto do domu i ukąsił dziecko. Rodzice pognali na SOR, a nim zajęli się strażacy

Ochotnicza Straż Pożarna Boguszów za pośrednictwem social mediów poinformowała o interwencji, w jakiej brała udział. 9 lipca br. jednostka została wezwana do domu w miejscowości Boguszów-Gorce (pow. wałbrzyski), do którego wpełzła żmija. Niestety to jeszcze nie koniec złych wieści. Gad ukąsił przebywające w nim dziecko.

Pies współpracujący ze strażą pożarną
07.07.2023 15:53 Psi strażak nie przestawał kichać, trafił do weterynarza. Diagnoza to ostrzeżenie dla innych czworonogów

Negro to pies, który wraz ze swoim opiekunem pracuje w jednostce straży pożarnej. Od jakiegoś czasu czworonóg kichał znacznie częściej, niż zdarzało mu się to wcześniej. Wraz ze swoim panem udał się do lekarzy weterynarii, aby ci sprawdzili, co powoduje u zwierzaka takie objawy. Okazało się, że to, co go spotkało, może przydarzyć się każdemu pupilowi, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim.

Kot zaklinował się w oknie
07.07.2023 11:25 Kot zaklinował się w oknie pod nieobecność opiekunów, interweniowała straż. To bardzo niebezpieczny wypadek

Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Kędzierzynie-Koźlu brali ostatnio udział w interwencji, która tym razem nie polegała na ugaszeniu pożaru. Otóż mundurowi zostali wezwani na pomoc kotu. Mruczek zapędził się w nie lada tarapaty, a gdyby nie pomoc mundurowych, aż strach pomyśleć, jak mogłoby się to zakończyć.

Strawberry
13.02.2023 16:40 Trzęsienie ziemi w Turcji. Student uwięziony w gruzowisku miał jedną prośbę. "Najpierw ratujcie mojego kota”

Od minionego poniedziałku na granicy Turcji oraz Syrii wciąż trwa akcja ratownicza. Ratownicy w asyście specjalnie wyszkolonych psów przekopują gruzowiska, aby uwolnić kolejne ofiary niewyobrażalnej katastrofy. Wśród ocalałych znalazł się Kerem Cetin. Tkwiąc pod zawalonym budynkiem student nalegał, aby w pierwszej kolejności pomóc jego ukochanemu kotu. Chociaż od pierwszego wstrząsu minął już przeszło tydzień, w niektórych regionach Syrii oraz Turcji ludzie oraz zwierzęta wciąż pozostają uwięzieni pod gruzami budynków. Nagranie, które ukazuje moment wydobycia żywego kota przez ratowników, jest kolejnym, które uwidacznia skalę tragedii, jaka nawiedziła kraje Bliskiego Wschodu.

kot w kanale instalacyjnym
20.11.2022 09:47 Strażacy rozkuli ścianę i oniemieli. Kot wpadł do kanału instalacyjnego bloku i zaklinował się między rurami

W ostatnim czasie strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Zamościu mieli do wykonania dość nietypową interwencję. Mieszkańcy budynku wielorodzinnego skarżyli się na dziwne dźwięki rozchodzące się po całym budynku. Aby przekonać się, kto lub co je wydaje, ratownicy rozkuli ścianę. Okazało się, że do kanału instalacyjnego bloki wpadł kot i zaklinował się między rurami.Koty są prawdziwymi mistrzami w znajdowaniu kryjówek – to bez dwóch zdań potwierdzi każdy, kto choć raz opiekował się mruczkiem. Bywa, że jego odnalezienie stanowi nawet problem dla samego opiekuna. Zwierzęta nie mają świadomości, że nie każde miejsce jest dla nich bezpieczne. O tym na własnej skórze przekonał się kotek, którego ratować musieli strażacy z Zamościa.

nutria
12.10.2022 12:49 Niezidentyfikowane zwierzę utknęło na posesji. Przypominało krzyżówkę szczura z bobrem

Do strażaków w Tarnowskich Górach wpłynęło niecodzienne wezwanie. Zawiadomiono ich, że niezidentyfikowane zwierzę utknęło na jednej z tamtejszych posesji. Jak określili naoczni świadkowie, przypominało krzyżówkę szczura z bobrem.Trudno nie zauważyć, że praca strażaka wiąże się z ryzykiem, aczkolwiek gaszenie pożarów nie jest jego jedynym obowiązkiem. Poza ratowanie zdrowia i życia innych ludzi, strażacy często niosą pomoc uwięzionym zwierzętom. Na swoim koncie mają wiele osobników należących do rozmaitych gatunków. Zdarza się jednak, że mają do czynienia z istotami, które rzadko można spotkać na co dzień.

Pies na parapecie
22.07.2022 12:50 Pies leżał na parapecie na 6 piętrze. Opiekun zostawił otwarte okno i wyszedł

Psa spacerującego po parapecie na szóstym piętrze budynku zauważyła przechodząca pod blokiem przypadkowa osoba. Kobieta zadzwoniła do Animal Patrol Straży Miejskiej w Łodzi. Po wejściu do mieszkania strażacy nikogo tam nie zastali.W piątek, 15 lipca w bloku mieszkalnym przy ul. Wolborskiej w Łodzi doszło do mrożącej krew w żyłach sytuacji. Właściciele wyjechali na urlop, pozostawiając swojego psa pod opieką innej osoby. Ta wyszła z domu i zostawiła otwarte okno.

zdjęcie ilustracyjne: kontener na używaną odzież
04.07.2022 15:37 Bezpański kotek szukał szczęścia pod kontenerem PCK. Trafił mu się nowy opiekun

Kilkutygodniowy kociak został uwięziony pod kontenerem na używaną odzież. Jego rozpaczliwe miauczenie jako pierwsi usłyszeli policjanci z Radziejowa. Funkcjonariusze nie wahali się nawet przez moment. Skąd maluch wziął się akurat w tym miejscu? Do niecodziennej interwencji doszło w miejscowości Nowa Wieś (gmina Piotrków Kujawski). Przeraźliwym miauczeniem wzywał pomocy mały kotek, który nieopatrznie wszedł pod metalowy kontener odzieżowy.

Pies na balkonie
27.06.2022 13:44 Pies zamknięty na balkonie bez wody i jedzenia. Gdyby nie sąsiedzi, doszłoby do tragedii

Mieszkańcy Bytowa zauważyli, że jednym z balkonów pobliskiego bloku mieszkalnego znajduje się uwięziony pies i to w dodatku bez dostępu do jedzenia i wody. Zwierzę szczekało, próbując przykuć uwagę przechodniów. Dramat zwierzęcia trwał co najmniej dwa dni.W ciągu ostatnich dni przez Polskę przeszła fala upałów, sięgających nawet 30 stopni Celsjusza w cieniu. Mało kto był w stanie wytrzymać dłużej na zewnątrz, aczkolwiek wysoka temperatura nie dała do myślenia mieszkańcowi Bytowa, który zostawił swojego pupila na rozgrzanym balkonie bez dostępu do wody.

szop na słupie
01.05.2022 16:12 Szop uciął sobie drzemkę na wysokości. Pobudka była ciężka, "Pluł i charczał"

W miejscowości Żabowo (woj. zachodniopomorskie) straż pożarna została wezwana do śpiącego na szczycie latarni szopa pracza. Wylegujący się na wysokości zwierzak wzbudzał niepokój mieszkańców, którzy bali się, że zwierzę spadnie. Dziki śpioch nie zareagował optymistycznie na pobudkę.Jeden z mieszkańców Żabowa zauważył, że "coś" znajduje się na przydrożnej latarni. Po dokładnym przyjrzeniu okazało się, że był to przedstawiciel rodziny szopowatych o charakterystycznej masce bandyty.

Szczeniaczek
26.04.2022 14:39 Strażak adoptuje szczeniaka uratowanego z pożaru. To nie pierwszy raz, gdy ocalił psie życie

Strażacy ze Straży Pożarnej Sacramento przeprowadzili akcję gaszenia pożaru, podczas której znaleźli bezpańskiego szczeniaczka. Maluch cudem przeżył, ale odniósł obrażenia od ognia. Na szczęście błyskawicznie znalazł zastępczego opiekuna - i to nie byle kogo!Straż pożarna często podejmuje inicjatywy daleko wykraczające poza zakres ich obowiązków służbowych, ściśle związanych z ratownictwem. Oddział z Sacramento postanowił wyręczyć pracowników schroniska w poszukiwaniach domu tymczasowego dla uratowanego szczeniaczka. Strażacy znaleźli mu kochającego opiekuna na własną rękę.

Zdjęcie ilustracyjne: tramwaj
30.03.2022 13:38 Trujące ropuchy wypuszczone w tramwaju? Kiepski żart wywołał panikę i interwencję służb

Zarząd Transportu Miejskiego w Niemczech poinformował o tymczasowym wstrzymaniu kursowania linii tramwajowej nr 18 w kierunku Bonn. W jednym z wagonów pasażerowie zaobserwowali 18 niebieskich ropuch. Ich barwa sugerowała, że mogą być śmiertelnie trujące. Osoby podróżujące tramwajem nr 18 na trasie Kolonia-Bonn przeżyły chwile grozy. Podczas przejażdżki środkiem transportu zbiorowego zauważyli oni 18 ropuch o jaskrawoniebieskim kolorze skaczących między ich stopami. Na miejsce natychmiast wezwano straż pożarną.