Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Niebezpieczny incydent w liceum w Krakowie. Łoś wskoczył przez okno do szkoły
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 25.05.2024 16:17

Niebezpieczny incydent w liceum w Krakowie. Łoś wskoczył przez okno do szkoły

Łoś w szkole w Krakowie
fot. facebook.com/ Jednostka Ratowniczo Gaśnicza nr 4 w Krakowie, canva.com/ kwiktor

Do groźnego w skutkach zdarzenia doszło w liceum w Krakowie. Rozpędzone dzikie zwierzę wpadło wraz z szybą do wnętrza budynku. Na miejsce wezwano straż pożarną oraz karetkę pogotowia, zaś z budynku ewakuowano uczniów. Młody łoś przepłacił za czyn życiem.

Młode łosie muszą radzić sobie same

Młode, zazwyczaj roczne łosie opuszczają swoje matki, gdy ta rozpoczyna przygotowania do godów. W tym kluczowym momencie samica instynktownie oddziela się od swojego potomstwa, aby skupić się na nowym sezonie rozrodczym. Dotychczas polegające na instynkcie swojej rodzicielki młode łosie muszą szybko nauczyć się samodzielności. Wówczas intensywnie migrują, a ich wybory często kończą się dla nich tragicznie.

23 maja straż pożarna w Krakowie otrzymała nietypowe zgłoszenie. Do Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Ślusarskiej w Krakowie wtargnęło przez okno duże, dzikie zwierzę. W zdarzeniu ranny został 40-letni mężczyzna. Dyrektor placówki zarządził ewakuację, natomiast łoś nie przeżył.

Nowy mieszkaniec Warszawskiego ZOO. Przypomina ryjówkę, ale bliżej mu do słonia "Poza widokiem, na skraju lasu". Maja Ostaszewska staje w obronie zwierząt futerkowych

Łoś wskoczył przez okno do szkoły w Krakowie

Gdy strażacy dotarli na miejsce, dyrektor placówki zarządził i przeprowadził ewakuację około 50 osób. Zwierzę wybiło ogromną szybę na parterze i znalazło się w holu budynku. Odłamki szkła raniły znajdującego się tam mężczyznę, który został przewieziony karetką do szpitala. Młody łoś słaniający się na swoich długich nogach po wyjściu ze szkoły padł na ziemię i po chwili utracił funkcje życiowe. Strażakom nie udało się mu pomóc.

Łoś w szkole w Krakowie
fot. facebook.com/ Jednostka Ratowniczo Gaśnicza nr 4 w Krakowie

Był to młody osobnik, ale mimo wszystko największy przedstawiciel lasu. Zwierzę mogło ważyć około 150-200 kilogramów.

Te zwierzęta są płochliwe i rzadko pojawiają się w centrach miast. W tym przypadku nie było żadnych sygnałów, że łoś błąka się po Zabłociu - wypowiedziała się dla stacji RMF FM wicedyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK Ewa Olszowska-Dej.

Niewielki odsetek łosi dożywa dorosłości

Przeżywalność młodych łosi zależna jest od wielu czynników, takich jak warunki środowiskowe, dostępność do pożywienia i choroby. Szacuje się, że tylko około 35-50% młodych dożywa dorosłości. W pierwszym roku życia maluchy są najbardziej narażone na niebezpieczeństwa, w tym ataki drapieżników oraz trudne warunki zimowe. Ich przeżycie jest kluczowe dla utrzymania stabilnej populacji tego gatunku, dlatego samice łosi poświęcają wiele energii na opiekę nad potomstwem w ich pierwszych miesiącach życia. 

Samica łosia z młodym
fot. canva.com/ Real Window Media

Teraz jest czas, w którym samice przygotowują się do godów. Młode roczne osobniki opuszczają matkę i migrują. Najczęściej przemieszczają się wzdłuż koryt rzek czy torowisk. Tak mogło być w tym przypadku - odpowiedziała dziennikarzom RMF FM Ewa Olszowska-Dej.

Co roku Wydział Kształtowania Środowiska w Krakowie dostaje około 10 zgłoszeń o przypadkach pojawienia się łosia na terenach miejskich, jednak jedynie 2 do 3 interwencji rzeczywiście potwierdzają obecność dzikich zwierząt w mieście. Stworzenia te w większości przypadków unikają hałaśliwych i tłocznych miejsc.