Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > 20 maja pojawił się nad Bukowem. Nie bez powodu mówią na niego widmo
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 14.06.2024 11:32

20 maja pojawił się nad Bukowem. Nie bez powodu mówią na niego widmo

plaża
fot. Canva/Michael DeAngelis

Niezwykłe odkrycie nad Bałtykiem. Ptak-widmo, zwany również potocznie ptakiem-zombie, po 70 latach został zauważony żywy nad polskim brzegiem. Czekano na niego wiele dekad, a ponadto udało uchwycić się go na zdjęciu. Te niezwykłe stworzenia mogą pochwalić się rzadko spotykanymi umiejętnościami. 

Ptak-widmo widziany nad polskim morzem

Polska flora i fauna jest niezwykle różnorodna i stanowi obiekt zainteresowania nie tylko dla naukowców, ale i miłośników natury. Nad polskim morzem dostrzec możemy wiele ciekawych gatunków zwierząt, jednak tym razem skupimy się na stworzeniu o nieco niepokojącym przydomku “widmo”. Mianowicie mowa o fulmarach, które potocznie zwane są również ptakami-widmo lub ptakami-zombie.

Ich przydomki nie są przypadkowe i wynikają z rzadkiego występowania. Ostatnim razem były widziane nad Bałtykiem 70 lat temu, jednak za każdym razem mówiono o martwych przypadkach. Przełomem okazały się ostatnie dni maja br. 

Są w całym kraju, wyglądają jak węże. Jaki jest pożytek z padalca w ogrodzie? Niewidome koty czekały w schronisku na adopcję. Nie do wiary, jak potoczył się ich los

Pierwszy żywy fulmar widziany nad polskim morzem

Fulmary to ptaki morskie, których populacja liczy około 15 do nawet 30 milionów osobników. W związku z tak ogromną liczbą Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznaje te ptaki za gatunek najmniejszej troski. Zamieszkują regiony północnego Atlantyku i Pacyfiku, obejmując także Bałtyk.

Blisko siedem dekad temu fulmary były widziane nad polskim morzem, co odbiło się szerokim echem nie tylko w środowisku ornitologicznym. Gatunek ten widziano przynajmniej 6-krotnie, jednak były to martwe okazy. Dopiero 20 maja bieżącego roku zauważono żywego fulmara, a ponadto udało się uchwycić go na zdjęciu. Zajście miało miejsce nad Bukowem

MEGA! Pierwszego żywego fulmara (poprzednie stwierdzenia dotyczyły szczątek znajdowanych w różnych miejscach nad Bałtykiem) na naszym wybrzeżu zaobserwował 20.05.24 w Bukowie Kamil Bilecki. Ptak został odnaleziony na wykonanych tego dnia fotkach. Brawo - czytamy na profilu Birding Poland na Facebooku. 

Powiększający się zasięg fulmarów

Przypuszcza się, że widok fulmarów może być dla Polaków coraz częstszy, a wszystko za sprawą powiększającego się terytorium ich występowania. To nie lada gratka nie tylko dla ornitologów, bowiem zwierzęta te są niezwykle ciekawe i mogą pochwalić się niebywałymi umiejętnościami. 

Fulmary są nieco podobne do dobrze znanych nam mew. Długość ich ciała wynosi 45–50 cm, a rozpiętość skrzydeł sięga 102–112 cm. Występują w dwóch odmianach - jednolicie szarej oraz z jasnym spodem ciała. Posiadają charakterystyczny, gruby dziób zakończony haczykiem. 

Jedną z bardziej fascynujących cech fulmarów jest posiadany przez nich śmierdzący olej, który jest magazynowany w dziobie. Służy do odstraszania drapieżników i co więcej - stosowany jest także jako awaryjne pożywienie. Posiadają również gruczoł solny, dzięki któremu regulują ilość soli w organizmie. 

fulmar
fot. Canva/Tsvyatko Terziev
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?