Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Żuraw zaplątał się w ogrodzenie. Wbrew pozorom uratowało mu życie
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 12.06.2024 06:00

Żuraw zaplątał się w ogrodzenie. Wbrew pozorom uratowało mu życie

uwięziony żuraw
fot. canva/Artist and photographer from Poland, facebook/Nadleśnictwo Choczewo

Leśniczy podczas patrolu natknął się na dzikie zwierzę. Uparte stworzenie usilnie chciało przedostać się na ogrodzony teren szkółki leśnej. Niestety, przez swoją ciekawość żuraw wpadł w niemałe tarapaty. Bez pomocy ludzi nie miałby szans na przeżycie. 

Leśniczy spotkał na swojej drodze dzikie zwierzę potrzebujące pomocy

Żurawie to majestatyczne zwierzęta. Znane ze swojej elegancji i charakterystycznego klangoru, w wielu kulturach są symbolem mądrości i długowieczności. Te wielkie ptaki żyją w rozległych, podmokłych terenach, gdzie zakładają swoje gniazda i wychowują młode. Niestety, rozwój infrastruktury i działalność człowieka często prowadzą do sytuacji, które zagrażają ich bezpieczeństwu.

Podczas jednej z rutynowych inspekcji, inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Choczewo zauważył potrzebujące pomocy stworzenie. Żuraw zaplątał się w ogrodzenie plantacji choinkowej, sąsiadującej z lasami objętymi patrolem. Choć nie była to pierwsza taka sytuacja w życiu leśniczego, to wymagała ona szybkiej i profesjonalnej interwencji. Bez pomocy człowieka ptak padłby ofiarą drapieżników wykorzystujących każdą możliwą okazję do zdobycia łatwego łupu.

Jak rozpoznać problemy ze stawami u psa? Obserwację zacznij od schodów Nie miał litości ani dla psa, ani kota. Zwierzętom zgotował piekło na ziemi

Ptak zaplątał się w ogrodzenie

Na szczęście dla żurawia dzięki doświadczeniu leśniczego akcja przebiegła błyskawicznie. Inżynier nadzoru wraz z innym pracownikiem nadleśnictwa widząc, że ptak jest w opałach, natychmiast przystąpili do działania. Zwierzę było wyraźnie wyczerpane, ale ku zaskoczeniu ratowników nie odniosło żadnych poważnych obrażeń. 

Uwięziony żuraw
fot. facebook.com/ Nadleśnictwo Choczewo

Po wyswobodzeniu żurawia z siatki leśnicy zauważyli, że ptak choć zmęczony, był w dobrej kondycji fizycznej. Potrzebował jednak czasu, aby dojść do siebie po stresującej sytuacji. Pozostawili go więc na bezpiecznym terenie szkółki leśnej. Paradoksalnie, ogrodzenie, w które się zaplątał, po uwolnieniu zapewniło mu tymczasowe schronienie przed drapieżnikami. Dzięki temu dzikie zwierzę mogło spokojnie odpocząć i odzyskać siły nie obawiając się ataku. 

Sukces leśników. Żuraw został uwolniony

Dwie godziny po przeprowadzeniu akcji ratunkowej żuraw nabrał wystarczająco dużo energii, aby ponownie wzbić się w powietrze. Zatrzepotał majestatycznie skrzydłami i odleciał w sobie tylko znanym kierunku, co przyniosło ulgę i sprawiło radość wszystkim zaangażowanym w pomoc dzikiemu zwierzęciu.

uwięziony żuraw
fot. facebook.com/ Nadleśnictwo Choczewo

Dzięki czujności i szybkiej reakcji pracowników nadleśnictwa żuraw otrzymał szansę na przeżycie. To udowadnia, że leśnicy dbają nie tylko o lasy i rosnące w nich rośliny, ale także troszczą się o ich dzikich mieszkańców.

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?