Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Spotkałeś jerzyka leżącego na ziemi w bezruchu? Bez twojej pomocy sobie nie poradzi
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 04.06.2024 14:12

Spotkałeś jerzyka leżącego na ziemi w bezruchu? Bez twojej pomocy sobie nie poradzi

jerzyk
fot. canva.com/ Elena Rodriguez Calvo

Latem każdego wieczoru na niebie rozpoczyna się niezwykły spektakl. Latające jerzyki polujące na owady prezentują swoje widowiskowe akrobacje. Ich szybkie loty i zwrotne manewry sprawiają, że są jednym z najbardziej przykuwających wzrok ptaków nocnych. Podczas tej magicznej chwili zwierzęta wydają charakterystyczne piskliwe dźwięki, które dodatkowo dodają uroku letnim wieczorom. Niestety czasem zgubi je prędkość. Te wyjątkowe stworzenia po upadku na ziemię nie poradzą sobie bez naszej pomocy.

Niezwykłe umiejętności jerzyków

Latem chętnie spędzamy wolne chwile na świeżym powietrzu, zajmując się różnymi aktywnościami. Spotykamy się z przyjaciółmi, grillujemy, jeździmy na rowerach oraz przesiadujemy nad wodą. To czas, kiedy wieczory są dłuższe, a temperatura pozwala cieszyć się letnią pogodą. O tej porze roku towarzyszą nam również ptaki dzięki, którym komary oraz meszki nie zakłócają wymarzonego odpoczynku. 

Jerzyki są małymi ptakami należącymi do rodziny jerzykowatych, które charakteryzują się szybki lotem i zdolnością fruwania na dużych wysokościach. Mają smukłe ciało, długie skrzydła oraz ogon i przeważnie występują w środowiskach miejskich oraz przy wiejskich zabudowaniach. Są dobrze znane ludziom z powodu charakterystycznych pisków, jakie przywołują w nas wspomnienia z wakacji. Niestety latem, podlotki, ale również bardzo aktywne dorosłe ptaki ulegają wypadkom. Jak informują eksperci z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, w przeciwieństwie do innych gatunków jerzyki leżące na ziemi nie poradzą sobie bez naszej pomocy. 

Masowe protesty w Turcji. Widmo śmierci zawisło nad 10 milionami psów Oddała psa pod opiekę dziadka. Nigdy nie posądziłaby seniora o takie zachowanie

Jerzyki nie startują z ziemi

Jerzyki są doskonałymi lotnikami. Gdy startują, zwykle robią to z dużą prędkością, wykorzystując do tego swoje mocne skrzydła i lotne umiejętności. Ptaki te skaczą z gałęzi lub ściany, aby złapać prędkość, a następnie unoszą się w powietrzu, szybko popychając skrzydła w dół, aby nabrać wysokości. Podczas lotu wykonują szybkie manewry, zmieniając kierunek lotu z łatwością i zwinnością. Niestety często zmylone odbitym od szklanych wieżowców światłem lub pokonane przez silniejsze wiatry spadają na ziemię, która jest dla nich śmiertelną pułapką.

Młode jerzyki, których skrzydła nie są jeszcze dostatecznie wykształcone, nie potrafią się poderwać do lotu z ziemi. Ich ciało jest zbyt ciężkie w stosunku do małych skrzydeł. Jak twierdzi Ewa Szumakowicz dla Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, oznacza to, że upadek na grunt dla niektórych z nich to pewna śmierć. Bez naszej pomocy nie uda im się wrócić do bezpiecznego gniazda.

Co robić w przypadku znalezienia jerzyka leżącego na ziemi? Tego nie wolno robić

Ptaki te potrafią spędzić w powietrzu nawet 10 miesięcy, jednak aby wystartować, potrzebują wysokości. W przypadku znalezienia leżącego na ziemi jerzyka należy wziąć go i położyć na otwartej wyciągniętej dłoni. Jak zaleca eksperta, jeżeli ptak po przejściu z nami kilku metrów nie będzie wykazywał oznak chęci poderwania się do lotu, może to oznaczać, że potrzebuje pomocy specjalistów. 

Jerzyk
fot. canva.com/ Ornitolog82

Jerzyki nie machają skrzydłami jak inne ptaki, aby wzbić się w powietrze. Są jak lotnie — do osiągnięcia wysokości wykorzystują siłę nośnią wiatru. Dlatego nie należy pod żadnym pozorem podrzucać ptakiem, licząc, że w ten sposób odleci. Zwierzę upadając na ziemię, może doznać jeszcze większych obrażeń, przez co naszym błędnym działaniem wyrządzimy mu ogromną krzywdę.