Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kot zakopuje odchody? Ten nawyk nie oznacza, że jest czyściochem, umyka ci ważny szczegół
Wiktoria  Wihan
Wiktoria Wihan 04.02.2024 15:14

Dlaczego kot zakopuje odchody? Ten nawyk nie oznacza, że jest czyściochem, umyka ci ważny szczegół

kot w kuwecie
Dlaczego kot zakopuje swoje odchody? Fot. Canva

Powszechnie wiadomo, że koty to bardzo czyste zwierzęta, które przykładają dużą wagę do utrzymywania nienagannej higieny. Nie tylko wylizują i dbają o własne futerko, ale również zakopują swoje odchody. Czy jednak zachowanie naszego zwierzaka na pewno jest wypadkową dbania o porządek w kuwecie? Odpowiedź na to pytanie może być inna, niż nam się wydaje. Mruczki mają zupełnie inny powód, by ukrywać pozostawione na widoku nieczystości.

Jak koty załatwiają swoje potrzeby na wolności?

Choć wielu właścicieli kotów nie wyobraża sobie, jak ich puchata kuleczka mogłaby poradzić sobie sama na wolności, niegdyś te zwierzaki przebywały na dworze przez większość swojego życia. Mimo że z biegiem lat zachodził proces udomowienia kota domowego, mruczki chadzały swoimi drogami i to właśnie pod gołym niebem toczyła się ich codzienność, a co za tym idzie — wszystkie fizjologiczne odruchy.

Na wolności, gdzie kocie instynkty działają najmocniej, niczym niezmącone przez z góry narzucone zasady swoich opiekunów, mruczki wypróżniają się w miejscach, które uznają za zaciszne i bezpieczne. Z kolei szerokim łukiem omijały „wychodki”, w których przed chwilą załatwiały się inne osobniki. Podłoże, na którym załatwiają swoje potrzeby, jest miękkie — przyjazne dla łapek, a jednocześnie idealne do rozkopywania i zakopywania. Jednak po co tak właściwie koty to robią?

Kot patrzy na ciebie w ten sposób? Nie bagatelizuj tego sygnału, chce ci przekazać coś ważnego Przez niego pożar strawił ponad 30 zwierząt, walka z ogniem trwała godzinami. Znalazł go pies

Koty instynktownie uczą się korzystać z kuwety dzięki możliwości zakopywania

Właściciele kotów z pewnością zauważyli, że nie potrzeba wiele, by mruczek zaczął korzystać z kuwety. Poza nielicznymi wyjątkami, gdy naszego czworonożnego przyjaciela trzeba nauczyć korzystać z kociej toalety, futrzaki same nabywają tę umiejętność jeszcze w okresie wczesnego dzieciństwa. Kocięta pobierają nauki od swojej mamy, choć potrzeba zakopywania odchodów przychodzi im instynktownie.

W sieci krąży wiele zabawnych filmików, na których mruczki zakopują swoje odchody z takim zaangażowaniem, że żwirek wysypuje się na kilka metrów od kuwety. Choć takie obrazki potrafią umilić dzień i zyskują setki tysięcy polubień, wielu internautów zastanawia się, czemu właściwie nasi puchaci milusińscy tak usilnie starają się ukryć nieczystości. Jest ku temu jeden podstawowy powód.

Projekt bez nazwy (53).png
Dlaczego kot zakopuje swoje odchody? Fot. Canva

Dlaczego kot zakopuje odchody? O tym nie wiedziałeś

Wbrew powszechnemu przekonaniu koty wcale nie zakopują w kuwecie swoich odchodów z uwagi na przestrzeganie zasad higieny. Desmond Morris, brytyjski zoolog oraz autor wielu programów i filmów na temat historii naturalnej, uważa, że jest to spowodowane chęcią ukrycia własnego zapachu w obawie przed wytropieniem przez innego groźniejszego drapieżnika. Co ciekawe, w przyrodzie w taki sposób postępują jedynie osobniki o słabszym statusie społecznym. Z drugiej strony koty o dominującym charakterze starają się wręcz eksponować zapach swoich ekskrementów, co pozwala odstraszyć niechciane towarzystwo.

Naukowiec jest zdania, że domowe mruczki czują się w pewnym stopniu zdominowane przez swoich właścicieli, dlatego posłusznie zakopują odchody. Warto jednak podkreślić, iż fakt, że niektóre koty nie chcą korzystać z kuwety, nie oznacza, że próbują wspiąć się po drabinie społecznej. Tego typu zachowanie może wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi, które należy niezwłocznie skonsultować ze specjalistą.

Projekt bez nazwy (54).png
Dlaczego kot zakopuje swoje odchody? Fot. Canva

źródło: wszystkookotach.pl