Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Ile razy dziennie kot powinien robić kupę? Zwróć na to uwagę
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 06.02.2024 14:14

Ile razy dziennie kot powinien robić kupę? Zwróć na to uwagę

kocia kuweta
kocia kuweta, źródło: unsplash/Hector Bermudez

Jako właściciele kotów przyzwyczailiśmy się, że nasze mruczki niemal samodzielnie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. W przeciwieństwie do właścicieli szczeniaków nie musimy poświęcać wielu dni na nauczenie czystości pupila. Jak rozpoznać, czy nasz kot robi to prawidłowo?

Podczas sprzątania kuwety warto zwrócić na to uwagę

Choć trudno w to uwierzyć, to kocie odchody odzwierciedlają stan zdrowia zwierzęcia. Warto więc czasem sprzątając kuwetę przyjrzeć się im bliżej. Zanim jednak zdecyduje się wypróżnić, musi zajść kilka etapów w jego organizmie. Jeżeli działanie któregoś z przystanków przewodu pokarmowego zostanie zakłócone w odchodach, mogą pojawić się zmiany widoczne w konsystencji oraz kolorze. 

Nasze mruczki oddają mocz kilka razy na dobę, a porcje wydalane przez nie są zazwyczaj dość obfite. Bywa, że zdrowy kot oddaje mocz tylko raz dziennie i również jest to jak najbardziej prawidłowe. Jeśli kot woli załatwiać się rzadziej, to ilość moczu powinna być większa. Przy okazji sprzątania nieczystości z kociej kuwety należy kontrolować kał i mocz naszego pupila. To bardzo ważna czynność, która może pomóc szybciej wykryć nieprawidłowości, które mogą wskazywać na poważne kocie choroby.

Kot patrzy na ciebie w ten sposób? Nie bagatelizuj tego sygnału, chce ci przekazać coś ważnego Przez niego pożar strawił ponad 30 zwierząt, walka z ogniem trwała godzinami. Znalazł go pies

Ile razy dziennie załatwia się kot?

Koty wypróżniają się od 1 do 3 razy na dobę. Kocia kupa powinna przypominać kawałek plasteliny, który może być podzielony na kilka fragmentów. Nie powinna być zbyt miękka, ani też nietwarda jak kamień. Stolec powinien być koloru brązowego a jego odcień zależy od tego co wcześniej zjadł nasz kot.

Jako właściciele powinniśmy wiedzieć, jak wygląda prawidłowa kupa naszego mruczka, a co powinno nas zaniepokoić. Zdarza się, że widok, do którego przywykliśmy, nie jest widokiem prawidłowego stolca. Na co więc zwrócić szczególną uwagę? 

kuweta.jpg
Na co zwrócić uwagę w kociej kupie?, fot. Canva

Co powinno niepokoić w kocich odchodach?

Powszechnym problemem u kotów są zaparcia wynikające z nieustającego zakłaczenia się. Nierzadko diagnozuje się u nich również zespół okrężnicy olbrzymiej, zapalenie jelit lub zapalenie wątroby czy trzustki. W gabinecie weterynaryjnym jednym z pierwszych pytań, jakie otrzymamy, będzie to, jak wyglądała kupa naszego kota. Warto więc zwrócić uwagę na:

  • kolor stolca,
  • konsystencję,
  • zapach,
  • sposób, w jaki kot się wypróżnia,

Jaśniejszy kał może świadczyć o problemach z trzustką. Jednak kolor stolca jest mocno związany z dietą naszego kota. Jeżeli jednak zauważymy śluz w stolcu, wtedy mamy jasny komunikat, że jelita naszego pupila nie pracują prawidłowo. Czasem w kociej kupie możemy dostrzec również pasożyty. Dotyczy to szczególnie kociąt i kotów przygarniętych, które przebywały w trudnych warunkach. Najczęstszym jednak problemem z wypróżnianiem u mruczków jest za twardy stolec, co ogólnie uznaje się za normalne. Należy jednak obserwować swojego kota. Jeśli wypróżnianie sprawia mu wiele problemów, a nawet ból, niezwłocznie należy udać się po pomoc do weterynarza. 

 

Źródło: johndog.pl

Tagi: Kot Porady