Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies gryzie smycz na spacerach? Zwróć uwagę na emocje pupila
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 14.02.2024 10:16

Dlaczego pies gryzie smycz na spacerach? Zwróć uwagę na emocje pupila

Pies gryzie smycz
Pies gryzie smycz, źródło: canva

Pies gryzący smycz podczas spaceru to widok, na który można natknąć się często. Jest kilka przyczyn tego uciążliwego i denerwującego zachowania, o których początkujący opiekunowie nie zawsze mają pojęcie. Żeby rozwiązanie problemu było możliwe, w pierwszej kolejności należy znaleźć jego źródło. O powody gryzienia smyczy zapytaliśmy założycieli szkoły „W psim języku” Virginię Witkowską i Jakuba Sujeckiego. Zdziwisz się, jaki komunikat czworonóg usiłuje Ci w ten sposób przekazać. 

Dlaczego pies gryzie smycz? To nie gryzak, ani lina do przeciągania

Pies, który potrafi grzecznie chodzić przy nodze i spokojnie mijać napotykane czworonogi, rowerzystów oraz przechodniów to marzenie każdego, kto posiada czworonogi skore do różnych psot. Wiele osób na co dzień boryka się z problemem, jakim jest pies gryzący smycz. Warto wiedzieć, że zwierzę nie robi tego bez powodu. 

Smycz nie jest zabawką, lecz narzędziem zapewniającym psu oraz przewodnikowi bezpieczeństwo w trakcie spaceru. Dlatego do naszych obowiązków należy uświadomienie pupila, że nie służy ona do przeciągania czy gryzienia. Zanim jednak podejmiemy próby zniwelowania tego uciążliwego zwyczaju podopiecznego, warto skupić się na przyczynach jego zachowania. Co skłania psa do gryzienia smyczy? O rozwinięcie tematu poprosiliśmy behawiorystów Wirginię Witkowską i Jakuba Sujeckiego. 

pexels-valeria-boltneva-14116837.jpg
Dlaczego pies gryzie smycz? Źródło: pexels.com @Valeria Boltneva
20-latek bez skrupułów nagrał i rozesłał znajomym, jak torturuje psa. Zwierzę nie przeżyło

Gryzienie smyczy na spacerach. Tak pies pokazuje, że jest wkurzony, znudzony i nie tylko

1. Strach

Niektóre czworonogi decydują się na gryzienie smyczy czy innych przedmiotów, kiedy znajdą się w potencjalnie niebezpiecznej czy stresującej sytuacji. Gryzienie jest swego rodzaju formą relaksu i sposobem rozładowania silnych emocji, ponieważ podczas tej czynności w mózgu zwierzęcia wydzielana jest znacznie większa ilość serotoniny i endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Dlatego kiedy zadzieje się coś, co zaniepokoi naszego milusińskiego, może instynktownie gryźć smycz, na której jest prowadzony. 

Zastanów się, kiedy takie zachowanie najczęściej ma miejsce. Być może Twój pupil robi to zawsze wtedy, gdy widzi zbliżającego się obcego psa? A może zaraz po tym jak usłyszy przejeżdżającą karetkę na sygnale? To znak dla Ciebie, że czas popracować nad lękami pupila, a nie karać go za to, że próbuje wyregulować trudne emocje.

Być może nasz pies boi się jakiegoś miejsca, w którym kiedyś zdarzyło się coś nieprzyjemnego? Udzielanie psu wsparcia podczas trudnych sytuacji może pomóc w rozładowaniu stresu, a tym samym pokaże psu, że traktowanie smyczy jako gryzaka nie jest jedynym rozwiązaniem. Obserwacja otoczenia na spacerze pozwoli nam – opiekunom - poznać powody strachu, a tym samym reagować wcześniej, np. propozycją zmiany kierunku. Nasz pupil będzie wiedział, że może na nas liczyć w każdej sytuacji i zamiast wyładowywać się na smyczy, chętniej skorzysta z możliwości uniknięcia strasznego bodźca - radzą Virginia Witkowska i Jakub Sujecki z “W psim języku”.

2. Frustracja

Część psów nie lubi lub, mówiąc dosadniej, nienawidzi smyczy. Dzieje się tak wtedy, gdy nigdy nie pozwalasz pupilowi na wybranie kierunku spaceru oraz wymagasz od niego, aby cały czas szedł przy nodze. Jedną z podstawowych psich potrzeb jest eksploracja otoczenia. Trzymając zwierzaka na krótkiej smyczy, ograniczasz jego zdolności poznawcze.

Jak podkreślają nasi rozmówcy, spełnienie psich potrzeb poprzez urozmaicone, ciekawe i absorbujące psią głowę spacery mogą przyczynić się do zaniechania przez psa gryzienia smyczy. Zamiast walczyć z gryzieniem smyczy, zadbaj o to, aby Twój psiak mógł zaspokoić swoje potrzeby. Pójdź z nim w miejsce o mniejszym zagęszczeniu ludzi i innych psów, zaopatrz się w długą linkę i podążaj za nim, niekoniecznie ciągnąc go za sobą. Szybko zauważysz różnicę w zachowaniu swojego pupila.

pexels-sam-lion-5732498.jpg
źródło: pexels.com @Sam Lion

Pies chce Ci pokazać, że Ciebie potrzebuje

3. Próba zwrócenia na siebie uwagi

Psy lubią być w centrum uwagi i jeżeli tak nie jest, to są skłonne wymyślać wiele rozwiązań dążących do tego, aby to zmienić. Jeżeli podczas wspólnej przechadzki nie interesujesz się swoim pupilem, tylko ciągle sprawdzasz powiadomienia w telefonie, nie dziw się, że pies gryzie smycz. Jak w inny sposób miałby nawiązać z Tobą kontakt wzrokowy i przypomnieć, że potrzebuje Twojej uwagi?

Psy rzeczywiście czasem uciekają się do zachowań, które nam, ludziom, jest trudno zrozumieć i zaakceptować. Robią to, żeby zwrócić na siebie uwagę, ale nie dlatego, że są złośliwe, a może próbują pokazać nam, że tej uwagi z naszej strony jest jednak trochę za mało. Wychodzimy z założenia, że spacer jest przede wszystkim dla psa. Odłóżmy telefon, nie spieszmy się, dajmy swojemu psu czas na węszenie, kopanie dołków czy pogoń za liściem. Zaangażujmy się w spacer, obserwujmy, wspierajmy i podążajmy za naszym zwierzakiem - podkreślają behawioryści z “W psim języku”

4. Niewinna zabawa

Część psów uwielbia zabawę szarpakami i być może Twój pupil należy do tej grupy. Jeżeli tak, warto zabrać ze sobą na spacer długi szarpak i zaproponować go psu, przekierowując gryzienie smyczy na zabawkę. Dodatkowo taka interakcja na pewno wzmocni więź opieka z psem. 

Warto urozmaicić spacery w krótki trening czy zabawy węchowe w trawie. Każda z tych czynności buduje fajną relację na linii opiekun-pies i może przyczynić się do rezygnacji z gryzienia smyczy - podsumowują Virginia Witkowska i Jakub Sujecki.

Źródło: Artykuł autorski we współpracy z Virginią Witkowską i Jakubem Sujeckim z ośrodka szkolenia psów “W psim języku”.