Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kotu wypada sierść? W tym przypadku powinieneś zacząć się martwić
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 18.02.2024 09:35

Dlaczego kotu wypada sierść? W tym przypadku powinieneś zacząć się martwić

Kot długowłosy
Kot długowłosy, źródło: pexels.com @RDNE Stock project

Linienie, czyli gubienie włosów, jest u kotów naturalnym procesem. Warto wiedzieć jednak, w jaki sposób powinna przebiegać wymiana starej sierści na nową. Linienie nieprzebiegające zgodnie z określonymi normami może być pierwszym objawem poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę w tej kwestii. O kilku aspektach powinien wiedzieć każdy opiekun mruczka 

Dlaczego kot gubi sierść?

Linienie, czyli gubienie sierści przez kota to naturalny proces, który jest jednym z mechanizmów mających na celu przystosowanie do środowiska, w którym żyje zwierzę. Z tego powodu zazwyczaj koty najintensywniej linieją w okresach przejściowych tj. wiosną oraz jesienią. Wtedy przygotowują się do nadchodzących upałów lub mrozów. Dlatego często z łatwością zauważyć można, że ten sam osobnik latem ma znacznie mniej futra, niż zimą.

Dodać należy, że domowe mruczki, niewychodzące na zewnątrz mogą gubić sierść przez cały rok. Ma to związek, z tym że ich ciała nie są narażone na okresowe zmiany temperatur będących ważnym sygnałem dla organizmu, przez co naturalny cykl jest nieco zaburzony. Jednak linienie nigdy nie powinno prowadzić do powstawania łysych placków na skórze lub podrażnień. Natomiast nowa sierść powinna być lśniąca i elastyczna. Jeżeli Twój pupil intensywnie gubi sierść lub jej jakość uległa znaczącemu pogorszeniu, wiedz, że jest to powód do niepokoju. Przyczyn tego typu problemów może być wiele i najlepiej jak najszybciej je znaleźć.

pexels-rdne-stock-project-7516106.jpg
Linienie jest bardziej widoczne u kotów długowłosych, źródło: pexels.com @RDNE Stock project
To oni zebrali rekordową kwotę podczas WOŚP. Budda wybrał tych wolontariuszy nie przez przypadek 1500 zł od miasta za adopcję psa ze schroniska. Należą ci się pieniądze po spełnieniu jednego warunku

Nadmierne linienie może być objawem problemów zdrowotnych u kota

Jeżeli kot zaczyna linieć znacznie mocniej niż zazwyczaj, do tego stopnia, że nawet najdelikatniejsze głaskanie prowadzi do wyciągania całych kęp sierści ze zwierzaka, warto poszukać przyczyny tego problemu. Intensywne gubienie włosów może być jednym z pierwszych objawów poważnych chorób, takich jak np.:

  • dermatoza;
  • infekcje (grzybicze, bakteryjne lub wirusowe);
  • nowotwory;
  • zaburzenia hormonalne;
  • choroby pasożytnicze;
  • alergie.

Zazwyczaj znalezienie przyczyny nadmiernego linienia wymaga przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. Dlatego warto od razu udać się ze swoim pupilem do zaufanego lekarza weterynarii, który dysponuje sprzętem, umożliwiającym określenie jego przyczyny.

pexels-gustavo-fring-6816855.jpg
Nadmiernego linienia nie sposób nie zauważyć, źródło: pexels.com @Gustavo Fring

Problemy z sierścią u kotów mogą wynikać z nieodpowiedniej diety

Warto dodać, że przyczyną nadmiernego linienia nie muszą być rozwijające się choroby. Zdarza się, że kondycja sierści znacznie pogarsza się u mruczków żywionych karmą niskiej jakości. Równie niebezpieczne może być karmienie pupila jedzeniem dla ludzi. Należy pamiętać o tym, że zwierzęta mają zupełnie inne wymagania pokarmowe niż ludzie. Dlatego konieczne jest zapewnienie im diety, która dostarczy odpowiednią ilość składników odżywczych i energii w dostępnej dla nich formie. Jedynie przy takim podejściu do żywienia kotów możliwe jest zadbanie nie tylko o wygląd, w tym sierść pupila, ale również o jego zdrowie i dobre samopoczucie.

Jedną z mniej oczywistych przyczyn nadmiernego wypadania sierści u kotów, może być stres. Dlatego zdarza się, że w rozwiązaniu tego problemu pomoże nie lekarz weterynarii, a koci behawiorysta. Przeprowadzka, pojawienie się dziecka lub nowego zwierzęcia w domu, zmiany w zachowaniu opiekuna, wszystkie te czynniki mogą znacząco odbić się na kondycji sierści kota.

pexels-pixabay-69932.jpg
Nadmierne linienie może mieć wiele przyczyn. Dlatego warto każdego dnia uważnie obserwować swojego pupila, źródło: pexels.com @Pixabay

Źródło: wamiz.de

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?