Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Jak dbać o papużkę falistą? 6 rzeczy, które musi wiedzieć przyszły opiekun
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 12.02.2024 12:00

Jak dbać o papużkę falistą? 6 rzeczy, które musi wiedzieć przyszły opiekun

Papużki faliste
Papużki faliste, źródło: pexels.com @William Warby

Papużki faliste to gatunek małego ptaka, które często goszczą w polskich mieszkaniach w roli zwierzątek domowych. Przed zakupem tych przeuroczych, kolorowych stworzeń warto mieć świadomość tego, że ich posiadanie wiąże się z szeregiem obowiązków i wieloma wydatkami. Zdziwisz się, na co muszą wydawać pieniądze właściciele papużek falistych, aby zapewnić im jak najlepsze warunki.

Jak dbać o papużkę falistą? Utrzymanie tych zwierząt to niemały wydatek

Papużki faliste są często wybieranym gatunkiem ptaków na pierwsze zwierzątka domowe. Z uwagi na ich wielkość oraz przyjazne usposobienie jest to dobry wybór, choć wielu ludzi decydujących się na posiadanie w domu skrzydlatych stworzeń nie zdaje sobie sprawy z jak wieloma wydatkami i potrzebą ciągłego poszerzania wiedzy wiąże się opieka nad papużką falistą.

Zanim pod naszym dachem znajdzie się zwierzę, powinieneś zwrócić uwagę na 6 aspektów, które zapobiegną zarówno chorobom psychicznym, jak i fizycznym egzotycznych ptaków. W ten sposób stworzysz dla swojego podopiecznego bezpieczne warunki bytowe, a także zaoszczędzisz pieniądze, nie kupując szkodliwego bądź wadliwego wyposażenia.

Stanęła na środku drogi i ani myślała się ruszyć. Gdy wezwano Straż Miejską, na jaw wyszła smutna prawda W ich domu coś cuchnęło, więc zaczęli szukać winowajcy. Przerazili się, gdy zajrzeli pod pralkę

Papużka falista w domu – jak o nią dbać? Bezpieczeństwo to podstawa

1. Duża klatka ze światłem UVB

Niewielki rozmiar papużek falistych nie oznacza, że zadowolą się one maleńką klatką. To bardzo aktywne i ciekawskie ptaki, w związku z czym potrzebują dużo przestrzeni, którą będą mogły w dowolnym momencie eksplorować. Zbyt ciasna klatka może doprowadzić do konfliktów pomiędzy ptakami, a nawet jeżeli trafią Ci się wyjątkowo łagodne osobniki, to brak miejsca sprawi, że nie będą one w pełni szczęśliwe. Należy również zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie swojej papugi, jeżeli dokucza jej niedobór światła słonecznego. Rozwiązaniem jest zainstalowanie świetlówki z promieniowaniem UVB, która wpływa pozytywnie na kondycję psychiczną ptaków, ale przede wszystkim usprawnia syntezę witaminy D, która determinuje wchłanianie wapnia.

2. Zabezpieczenie okien

Posiadanie dużej klatki nie wystarcza. Papużki faliste muszą regularnie rozprostowywać swoje skrzydła. W związku z tym należy je regularnie wypuszczać z klatki, aby mogły polatać po mieszkaniu. Warto pamiętać, że te maleńkie i sprytne stworzenia są w stanie przecisnąć się przez nawet bardzo małe przestrzenie. Aby zapobiec ucieczce pupila, konieczne jest dokładne zabezpieczenie wszystkich okien, najlepiej wytrzymałą siatką. To wydatek, o którym niewiele osób myśli podczas kupowania latających stworzeń.

budgerigar-2779842_1280.jpg
Papużki faliste są uznawane za jedne z najpiękniejszych udomowionych ptaków. źródło: pixabay/jdegheest

Właściciele papużek falistych stale muszą zaspokajać ich ciekawość

3. Urozmaicenia w klatce

Kolejnym wydatkiem, który można zaliczyć do kosztów cyklicznych, jest wzbogacenie środowiskowe poprzez odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni w klatce. Papużki uwielbiają wszelkiego rodzaju kryjówki, huśtawki i zabawki. Dlatego w ich klatce regularnie powinny pojawiać się nowe rzeczy, dzięki którym ptaki nie będą się nudzić. Stymulacja umysłowa ograniczy ryzyko wystąpienia problemów behawioralnych i znacznie obniża poziom stresu u zwierzęcia.

4. Papużki muszą żyć w stadzie

Papużki faliste są gatunkiem stadnym. Oznacza to, że powinno utrzymywać się je co najmniej w parach. Wskazane jest jednak zaopatrzenie się w więcej niż dwie sztuki, dzięki czemu możliwe stanie się stworzenie małego stadka. Ptaki będą wtedy czuły się zdecydowanie lepiej. Nie da się jednak ukryć tego, że im więcej papużek się posiada, tym wyższy jest koszt ich utrzymania. Dlatego do kwestii tej należy podchodzić rozsądnie i myśleć nie tylko o chwilowych możliwościach finansowych, ale również o tym, jak mogą one wyglądać w przyszłości. 

pexels-magda-ehlers-9348934.jpg
Papużki faliste nie mogą żyć w samotności. Źródło: pexels.com @Julius Weidanauer

Miesięczne koszty utrzymania papużek falistych mogą być ogromne

5. Opieka weterynaryjna to duży wydatek

Profilaktyka ma za zadanie zapobiegać skutkom choroby i spowolnić jej postęp. Niemniej lekarze weterynarii specjalizujący się w leczeniu ptaków egzotycznych często przyjmują jedynie w dużych miastach, a papużki, jak każde inne zwierzęta, mogą zachorować. Warto dodać, że ptaki te są bardzo wrażliwe na przeciągi i nagłe zmiany temperatury, w związku z czym niewiele trzeba, aby się przeziębiły lub przegrzały. Dlatego pamiętaj, że zimą papużki powinny znajdować się w ogrzewanym pomieszczeniu, latem zaś mieć możliwość schłodzenia. W przeciwnym razie możesz sporo wydać na wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Usługi lekarzy weterynarii specjalizujących się w opiece nad ptakami często są znacznie droższe niż u specjalistów skupiających się na leczeniu znacznie popularniejszych zwierząt domowych. Zastanów się, czy aby na pewno będzie Ci stać na leczenie oraz profilaktyczne kontrole stanu zdrowia ptaków, oraz czy będziesz w stanie dojechać do odpowiedniego specjalisty.

6. Różnorodna dieta

Nieodłącznym elementem życie każdej papużki falistej powinna być różnorodna dieta oparta o składniki najwyższej jakości. Ma ona wpływ na cały organizm zwierzęcia i pozwala zachować zdrowie. Mieszanki zbożowe stworzone z myślą o potrzebach pokarmowych tych ptaków nie należą do najtańszych. Ponadto wskazane jest, aby poza nimi podawać ptakom świeże warzywa oraz gotowane jaja. To dodatkowy koszt, który w skali miesiąca, jednak czego nie robi się z miłości?

Źródło: krakvet.pl, blog.theanimalrescuesite.greatergood.com