Koty to specyficzne stworzenia, których wychowanie czasem bywa obarczone różnymi trudnościami. Niekiedy problemem jest agresja, która martwi opiekunów. Dlaczego kot gryzie podczas głaskania? Przyczyn takiego zachowania może być wiele, a odkrycie ich potrafi odmienić życie całej rodziny. Dowiedzcie się, jak można poradzić sobie z tym kłopotem.
Dobre chęci nie wystarczą do tego, aby dobrze wychować pupila. Niezbędne jest też posiadanie co najmniej podstawowej wiedzy, aby uniknąć błędów, które mogą rzutować na całe życie naszego milusińskiego. Behawiorystka psów prowadząca na TikToku konto o charakterze edukacyjnym zdradziła, w jaki sposób wielu opiekunów nieświadomie pogłębia problemy behawioralne swoich zwierzaków. Niektóre próby załagodzenia sytuacji tylko potęgują u nich stres.
Segregacja śmieci może sprawiać nam wiele trudności w życiu. Makulaturę, plastik oraz odpady bio łatwo umieszczamy we właściwych koszach. Ale co zrobić ze zużytym kocim żwirkiem? Czy toaleta to dobre miejsce na utylizację kocich odchodów? Odpowiedź może was zaskoczyć.
Znany przyrodnik, opowiadający o urokach polskiej przyrody w mediach społecznościowych, opublikował zdjęcie, na którym na pierwszy rzut oka widać trójgłowe stworzenie. Okazało się, że bohaterami poruszającej wyobraźnię fotografii są zwierzęta, które budzą postrach wśród wielu ludzi. Specjalista skorzystał z okazji i zdradził, jak należy zachowywać się w razie spotkania z przedstawicielem jednego z największych gatunków żyjących w polskich lasach, aby uniknąć ataku z jego strony.
Tosia, Maks, Kuba, Basia, Franek, a może Reksio. Czy wybrane przez nas imię dla zwierzątka domowego jest zgodne z naukami Kościoła? Duchowni grzmią z ambony i przypominają o przestrzeganiu jednego z najważniejszych przykazań Bożych. Wyjaśnia ono, z jakimi konsekwencjami mogą liczyć się wierni, jeżeli wybiorą dla swojego psa czy kota niestosowne imię.
Pluskwy, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, spędzają sen z powiek wielu ludziom. Te żywiące się ludzką krwią insekty błyskawicznie się rozmnażają, a ukrywanie przed ludzkim okiem opanowały do perfekcji, przez co w stosunkowo krótkim czasie potrafią opanować pojedyncze pokoje, a nawet całe mieszkania. Jakie sprawdzić, czy w domu są pluskwy? Podpowiadamy, na jakie 4 rzeczy należy zwrócić szczególną uwagę. Jeśli zareagujesz wystarczająco szybko, ułatwisz sobie walkę z uporczywymi szkodnikami.
Husky syberyjski o imieniu King dorobił się policyjnej kartoteki. Nie dość, że ukradł smaczki, to jeszcze dał nogę ze schroniskowej klatki. Geniusz ucieczki nie spodziewał się jednak, że pracownicy placówki zostawili włączony na noc alarm. Całość zdarzenia nagrała kamera monitoringu. W tym całym zamieszaniu najbardziej zaskakująca jest postawa czworonoga wobec psich kumpli z sąsiednich „celi”.
Małe meszki, nazywane ziemiórkami, latające po całym domu to prawdziwa zmora wielu ludzi. Gatunek ten z ogromną prędkością rozmnaża się w ziemi i może opanować przestrzeń każdego, kto posiada kwiaty doniczkowe. Dlatego warto wiedzieć, jak szybko i skutecznie pozbyć się ziemiórek. Okazuje się, że wystarczy do tego domowa mikstura. Sprawdź jak ją przygotować, a małe, latające owady już nigdy nie będą psuć Ci humoru!
Doświadczony lekarz weterynarii zdradził jakie zachowania właścicieli psów bywają niebezpieczne. Okazuje się, że niektóre popularne zabawy oraz zwyczaje praktykowane przez większość opiekunów czworonogów mogą skończyć się tragicznie. Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje na pozór zupełnie niegroźnych sytuacji. Dzięki temu świadomie zadbasz o to, aby Twój psiak już nigdy więcej nie brał w nich udziału.
Koty to niezwykle czyste zwierzęta, które poświęcają mnóstwo czasu na swojej higienie. Może się więc wydawać, że korzystanie z kuwety przychodzi im bez trudu. W praktyce zdobycie tej sprawności może być prawdziwym wyzwaniem. Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Oto kilka porad i wskazówek, dzięki którym dowiesz się, co zrobić, aby mruczek pojął tę cenną lekcję.
Lisy są zagrożeniem zarówno dla zwierząt gospodarskich, jak i domowych pupili, dlatego warto wiedzieć, jak zniechęcić te drapieżniki do odwiedzania przydomowego ogrodu czy gospodarstwa. Nie ma konieczności inwestowania w drogi sprzęt czy wymyślne specyfiki, lepiej postawić na łatwy i tani sposób. Wystarczy, że wykorzystasz tajną broń lisów, czyli ich wrażliwy węch, na ich niekorzyść. Potrzebujesz do tego kilku produktów spożywczych, które zapewne i tak zazwyczaj są w Twojej kuchni.
Zakup rasowego psa lub kota to często wydatek rzędu kilku, a czasem i kilkunastu tysięcy złotych, niemniej rozważając powiększenie rodziny o czworonoga czystej krwi, nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. Priorytetem jest dokładne sprawdzenie hodowli. Co w sytuacji, gdy kupione zwierzę okaże się być chore, zaniedbane lub niepełnosprawne? W określonych sytuacjach można domagać się od hodowcy zwrotu części lub nawet całości kosztów związanych z zakupem oraz leczeniem pupilem. Sprawdź, w jakich okolicznościach możesz liczyć na to, że polskie prawo będzie działać na Twoją korzyść.
W związku ze wzrostem popularność modelu subskrypcji wśród polskich e-konsumentów, Zooplus, internetowy sklep z artykułami dla zwierząt uruchamia innowacyjny program subskrypcji dostaw w Polsce. To gwarancja wygodnych i zautomatyzowanych zakupów dla opiekunów zwierząt domowych. Wdrożenie programu planowane jest na 20 europejskich rynkach. Sprawdź, w jaki sposób usługa jest dostosowana indywidualnie do potrzeb klienta.
Wizyta w schronisku dla bezdomnych zwierząt to trudne przeżycie, szczególnie dla osób bardzo wrażliwych na cierpienie braci mniejszych. Warto jednak pamiętać, że nawet jeżeli masz najszczersze chęci i chcesz pomóc stworzeniom w potrzebie, to ignorując wytyczne wolontariusze oraz zasady obowiązujące w placówce możesz nieświadomie zaszkodzić bezdomniakom. Wyjaśniamy, jak zachować się w schronisku, aby przez przypadek nie skrzywdzić żadnego psa bądź kota.
"Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz” – tak brzmi najnowszy komunikat RCB. Obecnie w wielu miejscach w Polsce jakość powietrza jest krytyczna. Smog będący poważnym problemem coraz większej ilości mieszkańców naszego kraju jest zagrożeniem nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Jak zadbać o psa lub kota w okresach, w których jakość powietrza jest szkodliwa dla zdrowia? Zdziwisz się, jakie czynności mają największe znaczenie.
Przed zakupem rasowego zwierzęcia niekiedy nie znamy specjalnych potrzeb wymarzonego pupila, a niezaspokojenie ich może prowadzić do licznych problemów, między innymi objawiających się agresją. Behawiorysta psów udostępnił w mediach społecznościowych filmik, którego celem było wskazanie psich ras, które jego zdaniem nie nadają się dla laików. Dwa z wymienionych czworonogów są powszechnie spotykane w Polsce.
Nocne spacery z psem nie są rzadkością, zwłaszcza zimą, gdy zmrok zapada po godzinie 16. Choć mogą dostarczyć wiele przyjemnych doświadczeń, to niosą ze sobą wyzwanie, jakim jest słaba widoczność. Jeśli dbamy o siebie, nie możemy zapominać o naszych czworonożnych przyjaciołach, którzy na tle przyrody są jeszcze mniej widoczni niż my. Jak przygotować się na spacer z pupilem i nie zgubić go po zmroku? Wyjaśniamy krok po kroku.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia. Do Polski dotarła fala silnego mrozu. W związku z nagłym ochłodzeniem oraz intensywnymi opadami śniegu policja wystosowała apel do rodaków. Nawet na pozór błahe czynności mogą uchronić naszych braci mniejszych przed hipotermią, która może doprowadzić nawet do śmierci.
Kotka o imieniu Alice od urodzenia cierpi na nieuleczalną chorobę. Dysfunkcja ta sprawia, że kociak nie może utrzymać równowagi, co czyniło go niewartym uwagi osób, które planowały adopcję nowego członka rodziny. Zaburzenie rozwojowe kotki nie zraziło jednak wolontariuszki prowadzącej dom tymczasowy dla niepełnosprawnych kotów. Tymczasem fizyczne „rozchwianie” nie przeszkadza Alice w psotach i zamienianiu się w kociego rozrabiakę.
Lekarz weterynarii na przykładzie jednego ze swoich psich pacjentów pokazał, dlaczego konieczna jest regularna kontrola stanu zdrowia uszu zwierząt. Szokujące jest to, co specjalista wyjął z kanału słuchowego cierpiącego zwierzaka. Filmik opublikowany w mediach społecznościowych, na którym zrelacjonowano przebieg tej czynności, zdziwił i jednocześnie przeraził wielu właścicieli czworonogów. Okazuje się, że mnóstwo osób nie ma pojęcia jak dbać o higienę uszu psa.
Czy komornik może zająć psa lub kota w ramach zadłużenia? Mimo iż współcześnie zwierzęta domowe podlegają coraz większej ochronie, a o ich dobrostan walczą setki fundacji i organizacji, to w świetle prawa cywilnego nadal traktowane są jako rzeczy ruchome. Czy zatem zwierzęta mogą być przedmiotem spraw majątkowych? Czy w przypadku długów komornik ma prawo odebrać Ci zwierzę? Poznaj swoje prawa.
Stworzenie odpowiednich warunków dla kota w naszym domu nie jest łatwym zadaniem. Oprócz dużej dawki miłości, jaką zapewniamy naszym czworonożnym przyjaciołom, dajemy im również bezpieczną przestrzeń do życia. Czasem jednak nasze codzienne przyzwyczajenia i nieprzemyślane zachowania mogą doprowadzić do tragedii. Oto 7 czynności, których odpowiedzialny opiekun kota powinien się wystrzegać dla bezpieczeństwa swojego zwierzęcia.
Płatanie psikusów koty mają we krwi, przez co wiele z nich traktuje niszczenie roślin doniczkowych jako świetną rozrywkę. Zachowanie to jest prawdziwą zmorą dla każdego, kto uwielbia otaczać się w domu kolorowym pięknem natury. Jeżeli zależy Ci na posiadaniu jednocześnie kota i kwiatów, koniecznie sprawdź, jak zniechęcić mruczka do włażenia w doniczki i łamania liści oraz łodyg. Proponowane przez nas rozwiązanie jest łatwiejsze, niż Ci się wydaje.
Koty uwielbiają spędzać czas, wskakując na wysokie obiekty. Wiele domowych mruczków, ku niezadowoleniu właścicieli, regularnie wspina się na stoły, szafki oraz kuchenne blaty. Jak oduczyć kota wchodzenia na meble? Zniechęcenie zwierzaka do wskakiwania na stół jest o wiele łatwiejsze, niż Ci się wydaje. Mając świadomość kocich potrzeb, zwyczajów oraz słabości, można ze swoim pupilem wypracować kompromis, który będzie satysfakcjonujący dla obu stron.
Choć dla wielu osób sylwestrowa noc równoznaczna jest z szampańską zabawą i idealnym rozpoczęciem Nowego Roku, u zwierząt zwykle wiąże się z panicznym strachem. Opiekunowie nie zawsze dostrzegają sygnały świadczące o śmiertelnym przerażeniu u swojego psa czy kota, przez co dla wielu ratunek przychodzi za późno. O to jak pomóc zwierzakowi przetrwać tę najtrudniejszą noc w roku zapytaliśmy Zuzannę Rybarczyk, integralną behawiorystkę psów oraz praktyka terapii komplementarnych dla psów i kotów.
Pies imieniem Crosby siedział nieruchomo i wpatrywał się w ścianę, co jakiś czas poszczekując. Mocno zaniepokojony zachowaniem psa właściciel postanowił sprawdzić ścianę, jednak nie znalazł na niej niczego niepokojącego. Pies mimo to nie dawał za wygraną, co zmusiło mężczyznę do zamontowania kamery w domu. Takim sposobem dowiedział się, że mieszka z nimi dziki lokator.
Jak powszechnie wiadomo, psy od zarania dziejów są uważane za najlepszych przyjaciół człowieka. To ciekawskie, oddane i przywiązane do człowieka oraz pełne miłości zwierzęta, dlatego najchętniej towarzyszyłby nam we wszystkich możliwych czynnościach. Może się więc wydawać, że czworonogi są niezmiennie szczęśliwe i zadowolone z samego faktu posiadania właściciela, ale tak, jak każda czująca istota, one również odczuwają samotność. Przedstawiamy 5 zachowań, które wskazują na to, że Twój pies za Tobą tęskni.
Pokaz fajerwerków to dla wielu osób najbardziej wyczekiwana chwila sylwestrowej nocy. Część z nas jednak nie przepada za hałasem, jaki jest z nim związany. Coraz częściej w ofercie sklepów pojawiają się fajerwerki oznaczone opisem „przyjazne dla zwierząt”. Czy istnieją petardy i materiały pirotechniczne, które faktycznie nasze zwierzaki mogłyby uznać za przyjazne dla swoich uszu? Zdanie na ich temat wyraziła znana lekarka weterynarii i autorka książek dr Dorota Sumińska.