Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > 3 oznaki, że Twój kot nie widzi świata poza Tobą. Niech już tak zostanie
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 20.02.2024 13:21

3 oznaki, że Twój kot nie widzi świata poza Tobą. Niech już tak zostanie

kocia miłość
kocia miłość, źródło: pexels/samlion

Koty z powodu swojej zmiennej i tajemniczej natury czasem niechętnie okazują uczucia, jakimi darzą swojego właściciela. Skąd więc wiedzieć, że kot nas kocha? Każdy właściciel mruczka chciałby znać odpowiedź na to pytanie. Jednak tylko czujny opiekun dostrzeże kocie awanse. Oto 3 subtelne zachowania, po których poznasz, że twój kot darzy Cię najszczerszą miłością.

Miłość w kocim świecie. Koty okazują swoje uczucia inaczej niż psy

U kotów miłość bywa okazywana w nieco odmienny sposób, niż robią to z reguły przedstawiciele innych gatunków zwierząt domowych, np. psy. Podczas gdy dla tych drugich jednym z kluczowych kryteriów decydujących o przywiązaniu do właściciela niezmiennie pozostaje spacer, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju czworonoga w każdym wieku, w przypadku kotów sprawa nieco się komplikuje. 

Na co powinny zwracać uwagę osoby, które dzielą swój dom lub mieszkanie z mruczącym przyjacielem? Wydawałoby się, że właściciele psiaków mają ułatwione zadanie związane z odczytywaniem uczuć swojego podopiecznego i wystarczy jedynie obserwować ogon pupila, ale oddany opiekun mruczka bez problemu rozpozna znaki, jakie daje mu jego ulubieniec. Ważne, tylko żeby wiedzieć, co nasz kot chce nam zakomunikować, posługując się mową ciała czy wokalizacją.

Znalazła wśród paczek porzuconego kota. Wyglądał jakby miał się rozpłakać Nie wahała się, by oddać psa teściowej do schroniska. Twierdzi, że miała wystarczający powód

W ten sposób koty okazują miłość

Aby uzyskać odpowiedź na pytanie, czy kot mnie kocha, należy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy zapewniamy mu warunki bytowe, dietę zgodną z potrzebami organizmu, stymulację fizyczną i umysłową, a przede wszystkim niezmąconą rozpraszaczami uwagę, dzięki którym będzie czuł się szczęśliwy u naszego boku. Wypełniając sumiennie obowiązki opiekuna zwierzęcia domowego, możesz być niemal pewny, że Twój mruczek nie będzie widział świata poza Tobą. Poniżej opisujemy 3 kocie zachowania, po których poznasz, że Twój kot chce Ci wyznać miłość. 

  • Turlanie i pokazywanie brzuszka

Kiedy kot odwraca się do Ciebie brzuchem, pokazuje Ci się całkowicie bezbronny. W ten sposób chce Ci powiedzieć, że darzy Cię zaufaniem, a to ściśle związane jest z miłością. Brzuch jest najbardziej wrażliwą częścią kota. Jeśli zostanie w niego zraniony, może to być dla niego śmiertelnie. Dlatego odsłonięty i wystawiony na pieszczoty brzuch to wielki znak zaufania i przywiązania do człowieka. Jeśli kot pozwala Ci się w niego podrapać, to jesteś szczęściarzem, nie każdy ma do tego prawo.

  • Ugniatanie

To zachowanie pochodzi jeszcze z czasów, gdy twój kot był małym kociakiem. W ten sposób stymulował przepływ mleka u swojej kociej mamy. Jeśli Twój dorosły kot nadal Cię ugniata łapkami, to w oczywisty znak, że jest zadowolony i odprężony. Jest to jeden z największych dowodów miłości, jakie może okazać Ci twój mruczek. 

pexels-pixabay-416160-2.jpg
Kocie oznaki miłości, źródło: pixabay/nadyie45

Ostatni z wielu przykładów kociej miłości

Nadszedł czas na ostatni z sygnałów, jakie chcemy przytoczyć. Kocia miłość nie zna granic, ale okazywane w ten sposób uczucie może być często niedostrzegane przez właścicieli. Jest bowiem bardzo subtelne. 

  • Powolne mruganie

Zdarza się, że podczas wspólnego odpoczynku Twój kot usadowi się naprzeciwko Ciebie. Jest zrelaksowany, najedzony, patrzycie na siebie i nagle Twój mruczek zaczyna w powolnym tempie zamykać i otwierać oczy. Nie myśl, że Ci się przewidziało. Koty robią to parę razy pod rząd. Czułe mruganie to najprawdziwsze, a zarazem najdelikatniejsze wyznanie miłości, jakie tylko może istnieć. A najlepsze jest w nim to, że możesz swojemu kotu odpowiedzieć w dokładnie taki sam sposób. Zakomunikujesz swojemu kotu, że czujesz się w jego obecności zrelaksowany i odprężony. Powolne mrużenie oczu to najbardziej zaawansowany koci komunikat. Czasem łatwo go przeoczyć, choć oznacza ogromną miłość, jaką darzy nas tajemniczy mruczek.

Kocim oznakom miłości nie ma końca. Są one jednak wyjątkowe i na swój sposób niesamowite. Życzymy Tobie i Twojemu pupilowi, byście zawsze dostrzegali wzajemnie okazywaną sobie miłość i szacunek. 

pexels-fox-709481-2.jpg
czułe mrugnięcia, źródło: pexels/fox

 

Źródło: opracowanie własne