Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Suchy nos u kota — powód do zmartwień? Jego wilgotność i wygląd wiele zdradza
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 17.02.2024 09:27

Suchy nos u kota — powód do zmartwień? Jego wilgotność i wygląd wiele zdradza

koci nos
koci nos, źródło: pixabay/ ivabalk

Koci nos jest jedyny w swoim rodzaju, a każdy kocur lub kotka ma unikalny odcisk nosa, który stanowi swoiste „dowody osobiste". Przyjęło się, że zdrowy nos naszego mruczka powinien być wilgotny. Czy wszelkie odstępstwa od normy w tym aspekcie powinny nas niepokoić? Czy suchy nos to symptom choroby? Wyjaśniamy, o czym może świadczyć.

Naszego mruczka można poznać po nosie. Każdy z nich jest inny

Nos Twojego mruczka jest jedyny na świecie. A wszystko przez niewidoczne gołym okiem charakterystyczne wzory na nosku przypominające linie papilarne, które posiadamy na naszych palcach. Charakterystyczna faktura nigdy nie powtarza się wśród kotów, a więc każdy koci nos jest czymś absolutnie wyjątkowym!

Koci nos jest odpowiedzialny za wyłapywanie zapachów i pomoc w doborze pożywienia. Ten wyczulony narząd węchu może Ci też wiele powiedzieć o stanie Twojego mruczka. Niestety jest to trochę bardziej skomplikowane niż w przypadku psich nosów. U psów suchy i gorący nos zazwyczaj oznacza podwyższoną temperaturę ciała, co może wskazywać na zmęczenie organizmu, odwodnienie, przegrzanie czy uczulenie. U naszych kocich przyjaciół taki nos wcale nie musi oznaczać tego samego. Na co zatem musimy zwracać uwagę jeśli chodzi o kocie noski?

Popatrz na obrazek i wskaż kota, który nie pasuje do pozostałych. Prosta zagadka przerasta dorosłych Takiego widoku zimą nie spodziewali się nawet najstarsi leśnicy. Podczas mrozów powinna spać pod ziemią

Suchy nos u kota - czy to powód do obaw? Jego wygląd powie Ci prawdę o zdrowiu Twojego kota

Choć normalnym stanem u kota jest mokry nosek, to suchy nie powinien budzić Twoich najgorszych obaw. Koty reagują zupełnie inaczej niż psy i suchy nos wcale nie oznacza u nich choroby. Nos kota bardzo często wysycha, gdy wzrasta temperatura ciała naszego pupila, a, że koty to ciepłolubne stworzenia to powodów do suchego nosa mają aż nadto, zwłaszcza zimą, gdy wylegują się przy kaloryferze. 

Sam suchy nos nie jest powodem do niepokoju. Jeśli natomiast zauważysz inne objawy takie jak otarcia, pęknięcia lub strupki, udaj się niezwłocznie ze swoim kotem do weterynarza. 

koci nos-2.jpg
koci nos, źródło: Antonina Zborowska Redakcja Świat Zwierząt

Koci nos jest jak termometr. Zmienia się zależnie od temperatury

Kolor kociego nosa może zmienić się w zależności od okoliczności. Nosek robi się bledszy u kotów w przypadku choroby, ale również w zimniejsze dni w roku. Gdy zwierzak wraca do zdrowia, jego nosek ciemnieje. Efekt zmieniającej się barwy na ciemniejszą możemy zauważyć również podczas zabawy z naszym mruczkiem. Odpowiedzialna za to jest temperatura ciała kota. Nos naszego pupila rozgrzany słońcem albo intensywnym ruchem momentalnie zmieni kolor. 

Zazwyczaj koci nos jest lekko mokry i chłodny. Jego temperatura jak i poziom wilgoci mogą ulegać zmianie nawet kilkukrotnie w ciągu dnia, dlatego w razie zastrzeżeń warto pomyśleć o zakupie nawilżacza powietrza bądź sprawdzić, czy aby w mieszkaniu nie ma słabej wentylacji. Jeśli suchemu noskowi u kota nie towarzyszą żadne z powyżej wymienionych objawów, to powinniśmy zwyczajnie zaakceptować taki stan rzeczy.

 

Źródło: zooart.com.pl 

Tagi: Kot Porady