Czy psy mogą wyczuć złą osobę? A może szczekają na kogoś, jeśli po prostu go nie lubią? Naukowcy postanowili zbadać, czy zwierzaki potrafią wyczuć człowieka o złych zamiarach? Badanie Akiko Takaoki mówi samo za siebie.Badacz z Uniwersytetu Kyoto w Japonii do swojego badania zaangażował 34 czworonogi i osoby, które opiekowały się zwierzętami.
Piękna pogoda za oknem zachęca do wypoczynku nie tylko ludzi. Z uroków wiosny korzystają również czworonogi, które jednak zazwyczaj unikają mocno nasłonecznionych miejsc. Właściciele psów, a w szczególności szczeniaków, psów starszych oraz chorych, muszą wiedzieć, jak chronić swoich podopiecznych przed udarem i innymi równie tragicznymi konsekwencjami. Jak więc prawidłowo zatroszczyć się o naszych futrzastych przyjaciół podczas kulminacji wysokich temperatur?Nie wszystkich cieszy słoneczna pogoda. Wysokie temperatury sprawiają, że psy znacznie szybciej i intensywniej się męczą. Wynika to z zaostrzenia stanu niewydolności krążeniowej i oddechowej. Z myślą o ukochanych czworonogach przygotowaliśmy listę praktycznych porad, jak zadbać o ich bezpieczeństwo wiosną i latem.
Chyba każdy kojarzy spektakularne wyczyny psiaka należącego do filmowego Maski. Milo nie dość, że zachwycał wszystkich swoją inteligencją i energią, to jeszcze jego przywiązanie do opiekuna nie miało granic. Jakie jeszcze inne cechy posiadają psy rasy jack russell terrier?
Psy w odróżnieniu od ludzi nie potrafią posługiwać się mową, muszą więc opierać się na innych środkach, kiedy chcą coś przekazać. Ludzie często nadinterpretowują zachowania swoich zwierząt, przypisując im ogromną inteligencję czy wrażliwość, gdy te po prostu reagują instynktownie. Zdarza się też, że pies wykazujący się niebywałymi, jak na swój gatunek cechami, nie zostaje doceniony i zrozumiany. Próbując zrozumieć naszego zwierzaka, musimy poznać garść informacji ułatwiających odczytywanie wysyłanych przez niego sygnałów.
Koty różnie znoszą podróże. Każdy osobnik inaczej reaguje na wyzwania związane z pobytem w nowym nieznanym miejscu. Opiekun zwierzęcia musi sam zdecydować, czy jego pupil będzie się czuł komfortowo, zarówno podczas podróży, jak i w miejscu, w które planujemy go zabrać. Nie każdy z nich będzie nadawać się na wspólne wyjazdy. Nie zawsze też będziemy mieć możliwość zapewnienia mu odpowiednich warunków. Czasem lepiej zostawić go w domu, miejscu dobrze mu znanym, najlepiej pod opieką członka rodziny, lub znanej mu osoby.
Koty zachwycają i intrygują swoim wyglądem, jak i zachowaniem. Filmy z kotami robiącymi zabawne rzeczy cieszą się nieustającą popularnością w sieci. Wiele osób potrafi godzinami wpatrywać się w swojego pupila, niezależnie od tego co on robi. Nawet śpiące mruczki przyciągają uwagę ludzi. Wiele osób nie wie, że kot zamykający oczy gdy człowiek go głaszcze, nie wyraża jedynie przyjemności z racji na pieszczoty, których doświadcza. Jeśli powieki zwierzaka stykają się, znaczy to, że przede wszystkim ufa nam i czuje się bezpiecznie.
Rasy psów które najbardziej lubią zabawę i przytulanie się z człowiekiem to głównie psy do towarzystwa. To zazwyczaj odmiany, które od dłuższego czasu są hodowane w domach, tak by zabawiały ludzi, którym może doskwierać samotność lub nuda. Takie czworonogi najlepiej czują się u boku swojego pana. Wiele z nich to aktywne psiaki, które liczą na to, że właściciele będą dostarczać im jak najwięcej rozrywki. Większość z nich należy do mniejszych typów psa, mieszczących się wszędzie tam, gdzie chce udać się ich opiekun.
Pies może zapaść na zapalenie ucha z wielu różnych powodów. Podstawowym z nich jest reakcja alergiczna. Często też choroba ma związek z obiektem, który wpada do kanału słuchowego i podrażnia wrażliwe tkanki. Zdarza się także, że za ból i swędzenie tego wrażliwego narządu odpowiadają pasożyty. Jeśli pies drapie się po uszach, lub odczuwa ból, gdy ich dotykamy w większości wypadków będzie zmagał się ze stanem zapalnym ucha zewnętrznego. W rzadszych wypadkach będziemy mieć do czynienia z poważniejszymi schorzeniami.
Kot jest zwierzęciem udomowionym, lecz w dalszym ciągu pozostaje drapieżnikiem. Wiele osób może zapominać, że poza swoim rozmiarem, w wielu kwestiach koty domowe nie różnią się przesadnie od swoich większych kuzynów, takich jak lwy, pumy czy lamparty. W kociej naturze zakorzenione jest pragnienie do polowań na ofiarę, dlatego nawet w domowych mruczkach, co pewien czas mogą odezwać się wrodzone instynkty. Niektórzy opiekunowie mogą narzekać na niekontrolowane wybuchy agresji ze strony ich pupili. Jakie jest jej źródło i co zrobić, aby wybuchowe kociaki podporządkowały się zasadom panującym w domu i zaprzestały ataków na niczego nie podejrzewających członków rodziny? Behawioryści tłumaczą krok po kroku.
Komendy ułatwiają właścicielowi zapanowanie nad swoim zwierzakiem. Nie oznacza to jednak, że ich nauka nie jest dla psa przyjemna. Dzięki stosowaniu metod pozytywnych, trening stanowi dla psa bardziej wyzwanie czy łamigłówkę niż przykry obowiązek. Zwierzak musi zastanowić się, by wykombinować jakiej reakcji od niego oczekujemy. Często dostaje wskazówki od właściciela. Czworonogi entuzjastycznie reagują na trening także ze względu na smaczne przysmaki stanowiące w nim nagrody. Istnieje kilka podstawowych poleceń, które powinien poznać każdy z nich. Na szczęście większość zna je instynktownie, ich poznawanie polega więc głównie na powiązaniu danego zachowania z dźwiękiem głosu opiekuna.
Imię dla kota powinno być łatwe do zapamiętania, krótkie i dźwięczne. Może być nietypowe lub w innym języku, ale pod żadnym pozorem nie może być obraźliwe! Imię nie powinno kojarzyć się negatywnie, być kłopotliwe dla kogoś do wymówienia. Imię dla kota nie musi zaczynać się na tę samą literę, co mają ich rodzice, chyba że hodowca w umowie zaznaczył inaczej. Przy wyborze imienia warto kierować się charakterystycznymi cechami zwierzaka. Czy kot ma długi ogon, białe skarpetki albo bardzo głośno mruczy? Poobserwuj mruczka przez kilka dni i dopiero potem podejmij decyzję.
Odchudzanie psa wymaga od właściciela wiele samozaparcia i dużej konsekwencji. Mało kto potrafi oprzeć się pupilowi, który patrzy na nas wielkimi szklistymi oczkami, dopraszając się o kęs naszego jedzenia. Właściciele, którym zależy na zdrowiu ich zwierzęcia, muszą nauczyć się mu odmawiać. Czworonogi nie posiadają świadomości pozwalającej im samodzielnie ograniczyć przyjmowanie pokarmu. Zazwyczaj psiak, któremu uda się dorwać do nieograniczonych zapasów karmy, będzie jadł tak długo, aż nie poczuje się źle z przejedzenia.
Koty zachowują się często w bardzo dziwny, jak na ludzkie standardy sposób. W wielu wypadkach nie rozumiemy, o co naszemu pupilowi może chodzić. Czasem zwierzak przemierza dom, głośno miaucząc, jednak nie chcąc jeść, pić ani się bawić. W innych wypadkach zwierzak ociera się o nasze nogi, jakby domagał się pieszczot, jednak gdy tylko odwrócimy się w jego stronę, od razu ucieka. Logika wydaje się nie być mocną stroną mruczków, jednak czy aby na pewno powinniśmy mierzyć je ludzką miarą? Poniżej spróbujemy wyjaśnić kilka specyficznych kocich zachowań.
Jak wybrać psu przyjaciela? Należy najpierw zadać sobie pytanie o to, jak reaguje nasz pupil na spotkania z innymi czworonogami. Wiele psów wyraża niechęć wobec zwierzaków tej samej płci, inne nie tolerują obecności zwierząt większych od siebie. Podobnie jak ludzie, miewają różne charaktery kaprysy, humory i preferencje towarzyskie. Nigdy nie powinniśmy na siłę zmuszać naszego kompana do kontaktów z innymi przedstawicielami jego gatunku. Warto także przyjrzeć się temu, czy nas pies przesadnie nie dąży do dominacji nad innymi lub, czy nie brakuje mu pewności siebie.
Dlaczego pies wszystko liże? Powodów takiego zachowania może być wiele. Choć niektóre z nich mogą być objawem poważnych problemów, ciężko jest rozgraniczyć naturalną potrzebę czy chęć lizania od niezdrowego, kompulsywnego odruchu. Warto monitorować sytuację, pamiętając o tym, że pies liżący nas po rękach, nawet jeśli robi to za każdym razem gdy ma ku temu sposobność, okazuje nam jedynie w ten sposób uczucie.
Jak oswoić chomika, żeby nie gryzł? Te małe gryzonie mogą wydawać się niektórym słodkimi, bezbronnymi zwierzakami. W wielu wypadkach jednak próba podniesienia go i przytulenia może skutkować bolesnymi skaleczeniami. Nawet wkładanie rąk do jego klatki może być niebezpieczne. By zadbać o poprawne relacje ze zwierzakiem, przestrzegaj tej krótkiej listy zasad. Nawiązanie relacji z tym maluchem nie jest trudne.
Dlaczego pies chrapie? Przyczyn może być wiele, większość z nich nie wiąże się z żadnymi poważnymi dolegliwościami czy problemami zdrowotnymi. Część wynikać będzie z predyspozycji rasowych, takich jak budowa czaszki, kształt pyska i podniebienia, w niektórych wypadkach będą one dokładnie takie same jak w wypadku ludzi. Poniżej prezentujemy ich listę oraz kilka prostych sposobów na wyeliminowanie problemu głośnego oddychania przez sen.
Kot w odróżnieniu od psa, swoje emocje wyraża w subtelny sposób, który łatwo umknie niewprawnemu obserwatorowi. W wypadku tych zwierząt kluczowe znaczenie mają ułożenie ogona, pozycja ciała, czy drobne gesty takie jak mrugnięcia. Okazuje się, że nawet sposób, w jaki zwierzak kładzie się na podłodze, może stanowić ważny sygnał i informację, którą próbuje przekazać człowiekowi. Dlatego warto wiedzieć, co kot ma na myśli, gdy układa się na grzbiecie na twój widok!
W jakim wieku szczenię jest gotowe do adopcji? Wiele słyszy się o psach, które mają liczne behawioralne problemy, wynikające ze zbyt wczesnego oddzielenia od matki. O ile licencjonowani hodowcy zazwyczaj pozwalają małym czworonogom cieszyć się spokojnym dzieciństwem, w pseudohodowlach takie przypadki nie należą do rzadkości. Warto zwracać uwagę na wiek kupowanego zwierzaka.
Dlaczego kot ziewa na Twój widok? Koty ziewają średnio raz na godzinę. Ich tryp życia składa się z okresów drzemki i aktywności. Jest duża szansa, że zwierzak ziewa na twój widok dlatego, że twoje pojawienie się go obudziło. W wielu wypadkach takie zachowanie może po prostu nie mieć żadnej wyraźnej przyczyny. Tak jak człowiek musi się raz na jakiś czas przeciągnąć, tak kotu zdarza się ziewnąć.
Czy na pewno wiesz, czego boją się psy? Z pewnością część ich lęków jest powszechnie znana, ale nie zawsze wiemy, dlaczego właściwie nasz pupil boi się czegoś, co pozornie nie powinno wzbudzać w nim strachu. Jednak psie zmysły znacznie różnią się od naszych, w związku z czym psy mogą bać się pewnych zjawisk z innych powodów, niż nam się wydaje.
Czy można krzyczeć na psa? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć naukowcy z Uniwersytetu Porto w Portugalii. Przeprowadzili badania na zwierzętach szkolonych 2 metodami. Jedna z nich opierała się na nagradzaniu psa zabawką lub przysmakiem, gdy ten poprawnie wykonał polecenie opiekuna. Jeśli nie udało mu się dobrze zareagować był ignorowany. Drugi trening dopuszczał stosowanie kar, takich jak krzyki czy szarpnięcia smyczą. Jak to wpłynęło na naszych czworonożnych przyjaciół?
Czy jesteś kocim sługą? W rozpieszczaniu swojego pupila nie ma nic złego, nie możesz jednak pozwolić, by zwierzak kontrolował każdy aspekt twojego życia. Między spełnianiem każdej zachcianki mruczka a zostawianiem go samemu sobie trzeba znaleźć rozsądną równowagę. Poniższe wskazówki pomogą określić ci, kiedy twoje przywiązanie i uczynność wobec pupila przybierają problematyczne rozmiary.
Leniwe rasy psów to takie, którym nie przeszkadza krótki spacer w celu załatwienia swoich potrzeb. Będą też bardziej wyrozumiałe, jeśli nie będziesz chciał bawić się z nimi całe dnie - zadowolą się drzemką u twojego boku i głaskaniem. Przedstawiamy najbardziej leniwe pieski!
Które rasy psów żyją najdłużej? Każdy miłośnik psów chciałby, aby jego pupil był z nim jak najdłużej. Jeśli zależy Ci na długoletnim towarzyszu, przedstawiamy zestawienie 5 długowiecznych czworonogów. Ich przeciętna długość życia wynosi kilkanaście lat, a rekordziści dożywają nawet 20.Generalnie przyjęta zasada mówi, że im większy pies, tym niestety krócej żyje. W takim razie warto zastanowić się, jakie psie rasy przeżywają statystycznie dłużej niż inne zwierzaki. Sprawdź koniecznie poniższą listę, aby dowiedzieć się, którzy z czworonożnych przyjaciół mają niezawodny patent na długowieczność!
Twój pies często prosi o drapanie za uchem? Gdy tylko przestajesz, trąca cię łapką lub patrzy na ciebie błagalnym wzrokiem? Uszy i ich okolice są w wypadku psów mocno unerwione. Podobnie rzecz ma się z brzuszkiem pupila. Z tego względu szczególnie zależy mu na tym, byś bawiąc się z nim lub głaszcząc go, dotykał tych rejonów. Takie pieszczoty dają mu najwięcej radości.
Osoby zainteresowane adopcją kota muszą liczyć się z tym, że procedura nie jest zbyt prosta. Możliwe, że wiele z nich będzie musiało ponieść spore koszty, by dostosować swój dom lub mieszkanie do potrzeb mruczka. Wolontariusze robią jednak wszystko, by pomóc zainteresowanym nią ludziom. Warto wysłuchać ich rad i wskazań, wynikają one z dużego doświadczenia i wiedzy, mają sprawić, że zarówno ty, jak i twój przyszły pupil będziecie czuć się razem jak najlepiej.
Ile lat żyją koty? To jedno z najważniejszych pytań, które każdy przyszły właściciel mruczka powinien sobie zadać, zanim zdecyduje się na adopcję. Posiadanie zwierząt domowych wiąże się z szeregiem skomplikowanych obowiązków. Wymaga od potencjalnego kandydata przede wszystkim ogromnej odpowiedzialności, cierpliwości oraz zaangażowania.