Grupa naukowców analizująca kocie zachowania udowodniła, że aportowanie to forma aktywności, która jest uwielbiana przez wiele domowych mruczków. Jednak zanim zabierzesz się do uczenia swojego pupila tej sztuczki, zapoznaj się z kilkoma ważnymi faktami. Zabawa w aport z kotami wygląda inaczej niż z psami. W związku z tym należy trzymać się zupełnie innych zasad.
Dzielenie się opłatkiem to czynność, której nie może zabraknąć podczas wigilijnej wieczerzy. Zgodnie z tradycją, tym tradycyjnym pokarmem powinien się podzielić każdy z każdym. Czy w czynności tej należy uwzględniać psy? W końcu w wielu polskich domach są one traktowane jak pełnoprawni członkowie rodziny. Jednak mnóstwo opiekunów zastanawia się nad tym, czy opłatek jest bezpieczny dla zwierząt.
Koty to zwierzęta, które bardzo cenią sobie życie na własnych zasadach. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie doskwiera im tęsknota. Niektóre domowe mruczki źle znoszą czas, który muszą spędzać w samotności, oczekując powrotu właściciela. Stęskniony zwierzak informuje o swoich emocjach na różne sposoby, aczkolwiek niektóre z sygnałów nie zawsze są oczywiste i czytelne dla opiekunów. Jak rozpoznać, że kot tęskni? Sprawdź, czy dobrze interpretujesz zachowanie swojego pupila.
W okresie Świąt Bożego Narodzenia i przy innych uroczystościach rodzinnych nierzadko w naszych domach pojawiają się goście. Chcemy wypaść jak najlepiej, przez co martwimy się, czy zachowanie naszego kota nie wpłynie negatywnie na przebieg wydarzenia. Nie każdy kot jest przykładnym gospodarzem i zdarza się, że syczy i fuka na odwiedzające nas osoby. Z czego to wynika? Co zrobić, gdy nasz kot bywa agresywny?
Większość opiekunów psów i kotów doskonale zdaje sobie sprawę, jak uciążliwe może być utrzymanie kanapy, foteli lub narożnika w czystości. Wypadająca sierść, brudne łapki oraz płyny wytwarzane przez pupila często skutecznie sprawiają, że meble nie są pierwszej czystości. Okazuje się, że istnieje sposób, dzięki któremu szybko pozbędziesz się z nich zanieczyszczeń. Zastosuj go przed świętami, a żaden z zaproszonych gości nie będzie narzekał na nieporządek wynikający z obecności pupila!
Właścicielka dwóch uroczych kotów pokazała, jak zabezpieczyła choinkę przed swoimi pupilami. Kobiecie bardzo zależało na tym, aby żaden z mruczków nie wspinał się na drzewko. Bardzo proste rozwiązanie tego problemu okazało się być zaskakująco skuteczne. Wystarczy, że użyjesz jednej rzeczy, którą prawdopodobnie i tak masz już w domu.
Właścicielka uroczego boksera o imieniu Draco pokazała, jak własnoręcznie zrobić zabawkę węchową dla psa. Potrzebujesz do tego jednej rzeczy, którą zawsze masz w domu. Sprawdź, jak domowy odpad przerobić w gadżet, którym Twój czworonóg będzie zachwycony.
Ciepłe i wilgotne pomieszczenia jak magnes przyciągają pewne małe, szybkie bezkręgowce - rybiki cukrowe. Jeżeli kiedykolwiek po wejściu do łazienki lub toalety zauważyłaś biegające “robaki” w kształcie łezki to wiedz, że można przepędzić je w bardzo łatwy sposób. Wystarczy, że przygotujesz pięknie pachnący roztwór z olejków eterycznych. Te owady nienawidzą kilku zapachów.
Jak mądrze wychować psa czy kota? O ile nowoczesne podejście do pracy z pupilami bazuje na pozytywnych wzmocnieniach, nagrodach i chwaleniu podopiecznego, na przeciwnym biegunie znajduje się starodawne praktyki szkolenia polegające na stosowaniu przemocy. Jak wiele krzywdy wyrządzają metody awersyjne i jaki mają one wpływ na kondycję psychiczną zwierzęcia? Rozmawiamy z Beatą Leszczyńską i Agnieszką Łagodą, ekspertkami z zakresu zachowań zwierząt towarzyszących.
Kot i choinka to niebezpieczne połączenie. Niektóre mruczki do tego stopnia interesują się drzewkiem bożonarodzeniowym, że nie przepuszczą żadnej okazji, by na nią wskoczyć. Czy właściciele w trosce o bezpieczeństwo swoich zwierzaków muszą rezygnować ze świątecznej tradycji? Okazuje się, że niekoniecznie. Jest prosty sposób, dzięki któremu zniechęcisz pupila do sprawdzania wytrzymałości i stabilności choinki. Mikstura z dwóch produktów sprawi, że kot będzie ją omijał szerokim łukiem.
Zdobycie kociego zaufania to ogromne wyzwanie. Domowe mruczki z natury są bardzo ostrożne i czujne. Wystarczy niewielki błąd, aby dobrą relację z pupilem obrócić w proch. Jednak mając świadomość kilku ważnych kwestii, z całą pewnością zdobędziesz sympatię i zaufanie swojego pupila.
Behawiorystka i założycielka aplikacji do szkolenia psów Lorna Winter zdradziła, które rasy źle znoszą niskie temperatury, przez co są szczególnie narażone na wychłodzenie organizmu. Sprawdź, czy Twój pupil zalicza się do tej grupy. Jeżeli tak, nie powinien wychodzić na zewnątrz bez ubranka.
Spójrzmy prawdzie w oczy, nie wszyscy opiekunowie zwierząt są dobrzy. Przerażająco dużo kotów musi użerać się z właścicielami, którzy za nic mają ich podstawowe potrzeby, komfort i bezpieczeństwo. Sprawdź, czy Ty lub ktoś z Twoich bliskich nie zaliczacie się do jednego z pięciu najgorszych typów opiekunów. Jeżeli dostrzegasz pewne podobieństwo, najwyższa pora zastanowić się nad swoim zachowaniem. Być może nieświadomie zamieniasz życie swojego pupila w piekło.
Warto wiedzieć, w jaki sposób koty pokazują, że czują się w Twoim towarzystwie niekomfortowo. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że czworonogi robią to na wiele różnych sposobów. Sprawdź, czy Twój mruczek mówi Ci czasem, że ma Cię dosyć. Ignorowanie niektórych sygnałów może mieć poważne konsekwencje.
Zimowe spacery z psem mogą być czystą przyjemnością zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila. Pod warunkiem że będziesz wiedzieć, co robić, aby niska temperatura powietrza i wszechobecny śnieg nie ostudziły Waszego zapału do codziennych przechadzek. Sprawdź jak nudny, zimowy spacer zamienić w prawdziwą przygodę!
Zima to czas, w którym każdy właściciel psa powinien uważnie obserwować swojego pupila podczas spacerów. Niektóre czworonogi bardzo źle znoszą niskie temperatury i bezpośredni kontakt ze śniegiem oraz lodem. Weterynarz zdradził, które psy są szczególnie narażone na wychłodzenie organizmu i urazy spowodowane poślizgnięciem się. Sprawdź, czy Twój pupil zalicza się do tej grupy oraz jak pomóc przetrwać mu ten trudny czas.
Pies w łóżku to kontrowersyjny temat, budzący wśród właścicieli czworonogów skrajne emocje. Okazuje się, że przed wpuszczeniem zwierzaka do łóżka, poza aspektami higienicznymi, warto wziąć pod uwagę inną, znacznie mniej oczywistą kwestię. Niektóre czworonogi nie powinny mieć pozwolenia na spanie razem ze swoim opiekunem, co naukowcy argumentują dbałością o jego bezpieczeństwo i komfort. Sprawdź, czy Twój pupil zalicza się do tej grupy.
Każdemu mruczkowi zdarza się puścić bąka. W kocich jelitach znajduje się zazwyczaj stała objętość gazów, dlatego pierdzenie jest sytuacją całkowicie normalną pod względem fizjologicznym. Warto jednak zareagować, kiedy kot zaczyna częściej puszczać bąki o bardzo nieprzyjemnym zapachu. To może być pierwszy objaw poważnych problemów zdrowotnych — nie tylko spowodowanych źle dobraną karmą.
Przepędzenie kreta z ogródka to ogromne wyzwanie. Zwierzęta te są aktywne nawet zimą. Często nawet najbardziej wymyślne produkty nie przynoszą żadnych rezultatów. Tymczasem okazuje się, że wiele ludzi dysponuje wyjątkową bronią, dzięki której można z łatwością przepędzić kreta. Bardzo prawdopodobne, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma coś, co wystarczy włożyć do kretowiska, aby pozbyć się uciążliwego problemu!
Problemy na lotnisku tuż przed podróżą to ostatnia rzecz, o jakiej marzymy, zwłaszcza podczas wspólnej wyprawy z czworonożnym przyjacielem. Niestety, pewna Polka była jedną z osób, która ich doświadczyła podczas planowanego lotu z Oslo do Warszawy. Kobiecie odmówiono wejścia na pokład. Powodem był rozmiar transportera, w którym znajdował się pies należący do pasażerki. Poszkodowana zaskarża przewoźnik, twierdząc, że padła ofiarą dyskryminacji ze względu na narodowość.
Wraz z nadejściem pierwszego śniegu wiele ludzi rozpoczyna dokarmianie dzikich ptaków. Zwyczaj ten może realnie pomóc przetrwać wielu osobnikom trudne, zimowe miesiące. Pod warunkiem, że karmnik zostanie wykonany prawidłowo. Okazuje się, że nawet najmniejsze detale mają ogromne znaczenie. Przekonaj się, czy Twój karmnik wabi, czy odstrasza ptaki! Zdziwisz się, czego nie lubi wiele gatunków skrzydlatych stworzeń.
W ostatnich dniach w stolicy odczuwalne były ujemne temperatury, a wkrótce w niektórych miejscach na mapie Polski będą one utrzymywać się grubo poniżej zera. Takie warunki są niebezpieczne dla życia i zdrowia, dlatego warto pamiętać, że zwierzętom dają się one we znaki równie mocno, co ludziom. Z myślą o najbardziej potrzebujących zorganizowano zbiórkę tekstyliów dla podopiecznych schroniska, ale istnieją również inne metody pomocy.
Kocie wąsy, określane też mianem wibrysów oraz włosów czuciowych, to wytwór skóry odpowiedzialny za badanie otoczenia. Jeżeli Twój pupil zaczyna nagle tracić wąsy na potęgę, warto sprawdzić co jest tego przyczyną. Zdarza się, że to pierwszy symptom poważnej choroby, choć problematyczna dolegliwość może wynikać również z trybu życia pupila.
Koty są zwierzętami bardzo dbającymi o higienę. Pomimo tego, zdarza się, że mruczkowi trzeba pomóc w utrzymaniu jego sierści w dobrym stanie. Okazuje się, że na wygląd domowych zwierząt wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest środowisko, w którym żyją. Równie ważna jest dieta i pielęgnacja. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby sierść kota była zdrowa, miękka i błyszcząca. Będziesz zdziwiony, gdy dowiesz się, co może mieć wpływ na wygląd Twojego pupila.
Cieczka u psa to naturalny proces fizjologiczny, który wskazuje, że suczka jest gotowa do rozrodu. Suczka wtedy inaczej się zachowuje, ucieka na spacerach i brudzi w domu, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę w tym kłopotliwym okresie przejściowym. Każdy opiekun psa powinien być także świadomy konsekwencji wielokrotnego przeżywania cieczki przez psa. Dowiedz się, w jaki sposób okazać wsparcie swojej pupilce.
Sen to czynność, na którą zwierzęta poświęcają większość swojego życia. Jednak wielu opiekunów kotów dziwi się tym, że ich pupil potrafi przespać nie tylko całą noc, ale dodatkowo większość dnia. Warto wiedzieć, ile powinien spać zdrowy kot na różnych etapach swojego życia. Równie cenne jest posiadanie świadomości na temat tego, co może powodować problemy ze snem u pupila.
Lęk separacyjny jest zespołem zachowań, które uwidaczniają się w sytuacji, gdy pies zostaje sam. Mimo iż to zaburzenie może występować u dowolnej rasy, behawiorystka psów Lorna Winter wskazała rasy psów z predyspozycjami do wykazywania problemów separacyjnych, ze względu na bliską więź z właścicielem. Jeżeli nie bywasz często w domu, lepiej zastanów się dwa razy, czy posiadania czworonoga wymienionego na liście jest odpowiednim wyborem.
Jeżeli Twój pupil często wymiotuje po jedzeniu? Niektórzy kociarze żartują, iż zwracanie zjedzonego chwilę wcześniej pokarmu to wada fabryczna u tych zwierzaków, na którą nie można nic poradzić. Warto jednak zastanowić sią nad tym, co może prowokować wymioty u pupila. Nie zawsze problem tkwi w pogarszającym się stanie zdrowia. Zdarza się, że wdrożenie niewielkich zmian pomaga znacząco zredukować częstotliwość kocich wymiotów.