Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Kiedy iść z kotem do weterynarza? Tych objawów nigdy nie lekceważ
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 11.02.2024 15:27

Kiedy iść z kotem do weterynarza? Tych objawów nigdy nie lekceważ

kot u weterynarza
kot u weterynarza, źródło: canva

Kot sam nie powie, że coś go boli. Zwierzęta te są prawdziwymi mistrzami kamuflażu, a od umiejętności ukrywania oznak bólu nierzadko zależą ich szanse na przetrwanie. Zbagatelizowane objawy mogą jednak doprowadzić do poważnej choroby, a nawet śmierci naszego zwierzaka. Jakie symptomy powinny zaniepokoić opiekuna i kiedy powinniśmy umówić wizytę w klinice dla zwierząt? Poniżej przedstawiamy 7 sytuacji, w których koniecznie należy zabrać kota do weterynarza.

Kocie dolegliwości dają różne objawy. Co powinno nas zaniepokoić?

Najczęściej występujące kocie przypadłości są z pozoru niegroźne, aczkolwiek pewne choroby bywają podstępne i potrafią bardzo szybko osłabić organizm naszego pupila. Powinniśmy zatem zachować czujność, aby nie doprowadzić do rozwoju poważnej choroby. Nawet najmniejsza zmiana zachowania naszego mruczka powinna nam dać do myślenia. Dlatego im szybsza będzie nasza reakcja, tym mniejsze ryzyko, że nasz kociak poważnie się rozchoruje. Na co zatem warto zwrócić uwagę? 

Przede wszystkim jako opiekunowie powinniśmy wyrobić sobie nawyk pojawiania się w gabinecie z naszym kotem na wizytach kontrolnych. Wykonanie podstawowych badań co jakiś czas może uchronić naszego czworonoga przed poważnym zachorowaniem, a tym samym zapewnić mu długie życie przy naszym boku. W jakich innych sytuacjach należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty?

Adoptują psa ze schroniska. Dopiero później znajdują to na jego uchu Kot tylko czekał, aż uchylą się drzwi do domu. Lęk przestał się liczyć

Kiedy iść z kotem do weterynarza? Pewnych dolegliwości nie widać na pierwszy rzut oka

  • Kocie wymioty

Wymioty u kotów to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych występujących u naszych mruczków. Zazwyczaj nie ma jednej przyczyny. Czasem dolegliwość ta spowodowana jest zjedzeniem czegoś nieświeżego lub trującego albo zakłaczeniem się kota. Może to również być objaw choroby nerek lub cukrzycy. Warto pamiętać, że czasem zrobienie zdjęcia wymiocin może pomóc lekarzowi weterynarii w postawieniu diagnozy. 

  • Pasożyty wewnętrzne 

Niestety w przeciwieństwie do właścicieli psów, którzy podają tabletkę na odrobaczanie wraz z zabezpieczeniem swoich czworonogów przeciw kleszczom, opiekunowie mruczków zapominają o odrobaczaniu swoich pupili, zwłaszcza jeśli posiadają niewychodzące koty. Okazuje się, że mruczki często posiadają bogate życie wewnętrzne. Oprócz najczęściej występujących tasiemców i obleńców należy też wziąć pod uwagę pierwotniaki. Jeżeli kot wymiotuje, ma biegunkę, brak apetytu i chudnie, to nie ma na co czekać. Trzeba udać się po pomoc. 

unnamed-2-2.jpg
Kot, tak jak człowiek, musi regularnie chodzić do lekarza, źródło: canva
  • Biegunki

Podobnie jak z wymiotami jest wiele czynników, które mogą powodować biegunki u naszego kota. Objawem tej dolegliwości jest wodnisty stolec. W zależności od przyczyn biegunka może trwać dzień lub nawet kilka dni. W przypadku biegunki trwającej dłużej niż 24 godziny należy niezwłocznie zabrać zwierzaka do weterynarza. Nasze mruczki szybko się odwadniają i dolegliwość ta jest bardzo niebezpieczna u kociąt i kotów powyżej 12 roku życia.

  • Zapalenie dolnych dróg moczowych tzw. FLUTD

To jedna z najbardziej popularnych i często występujących chorób u kotów. Dotyka ona zarówno kocury jak i kotki. Problem z oddawaniem moczu pojawia się nagle. Koty często posikują wtedy w różnych miejscach oraz miauczą podczas próby załatwienia się. Dodatkowo dochodzą takie objawy jak wylizywanie brzucha i okolic cewki moczowej oraz brak apetytu i niechęć do picia wody. Brak oddawania moczu przez kota może zakończyć się jego śmiercią. To jeden z tych przypadków, w których czas ma ogromne znaczenie w wyleczeniu kota.

kotvet2.jpg
Regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym powinny nam wejść w nawyk. źródło: pexels

Bądź czujny!

  • Choroby zębów oraz dziąseł

Zwierzęta pokazują problemy z dziąsłami i zębami dopiero gdy stan jest już bardzo poważny. To, co powinno nas zaniepokoić to brak apetytu, apatia oraz nieprzyjemny zapach z kociego pyszczka. Choroby zębów mają najczęściej podłoże bakteryjne związane z zaleganiem płytki nazębnej oraz kamienia. Stan ten powoduje zapalenie dziąseł, a w bardziej skomplikowanych przypadkach mogą wystąpić ropnie około zębowe. Wszystkie te objawy wymagają interwencji lekarza. Dolegliwości są dla kota bardzo bolesne i uniemożliwiają jedzenie, co prowadzi do wyniszczenia organizmu. Pojawiający się stan zapalny w jamie ustnej może spowodować choroby nerek, serca oraz zapalenie oczu i uszu kota. 

  • Rany po walce z innym kotem

Czasem zdarza się tak, że nasz mruczek nagle nie chce jeść, pić, chowa się przed nami, a przy każdej próbie kontaktu wykazuje się agresją. Takie zachowanie mogą powodować ropnie, które powstały na skutek walki naszego kota z innym zwierzęciem. Czasem jedno nieoczyszczone zadrapanie może powodować u naszego pupila silny ból i gorączkę. Kot musi otrzymać pilna pomoc w postaci leków przeciwbólowych oraz antybiotyków, które przyśpieszą gojenie rany. Nie wolno lekceważyć takich ran, ponieważ mogą one doprowadzić do ogólnego zakażenia organizmu naszego zwierzaka. 

  • Utrata wagi

Jedną z częstszych przyczyn, z powodu której kot trafia do weterynarza, jest zmiana charakteru i gwałtowne schudnięcie. W takich przypadkach lekarz weterynarii powinien zlecić badania krwi oraz moczu, żeby potwierdzić lub wykluczyć możliwe choroby. Nie bagatelizujmy chudnięcia naszego mruczka. Regularnie karmione zwierzęta powinny utrzymywać stałą wagę. Nagłe schudnięcie naszego kota może być objawem bardzo poważnej choroby. 

kotvet5.jpg
Zadbaj o zdrowie swojego zwierzęcia domowego. źródło: pexels/

Źródło: opracowanie własne