Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Po czym poznać, że królik umiera? Nie przegap 4 smutnych objawów. To znak, że koniec jest blisko
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 28.01.2024 13:21

Po czym poznać, że królik umiera? Nie przegap 4 smutnych objawów. To znak, że koniec jest blisko

Królik
Królik, źródło: pexels.com @Tima Miroshnichenko

Króliki cieszą się coraz większą popularnością wśród osób, które chcą posiadać domowego pupila, ale niekoniecznie w postaci psa czy kota. Puszyste stworzonka wzbudzają zachwyt, a opieka nad nimi przynosi wiele satysfakcji, a także uczy, jak delikatne bywają te zwierzątka. Dlatego warto wiedzieć jakie sygnały mogą świadczyć o pogarszającym się stanie zdrowia pupila lub o zbliżającej się śmierci. Dzięki temu będziesz w stanie odpowiednio zareagować i przygotować się na pożegnanie.

Jak długo żyje królik?

Królik to Twój wymarzony zwierzak? Wcale nas to nie dziwi, zważywszy na łagodne usposobienie tych urokliwych zwierząt, nieodpartą chęć do wesołego kicania i zajadania się pachnącym siankiem. Każdy właściciel królika musi jednak zdawać sobie sprawę z tego, że króliki nie żyją zbyt długo, a przynajmniej w porównaniu z najchętniej wybieranymi domowymi pupilami, czyli psami i kotami. W zależności m.in. od rasy, warunków środowiskowych czy diety, średnia długość życia królika waha się w przedziale 7-10 lat. Jedynie nieliczne osobniki dożywają 11, 12, a nawet 13 lat. 

Warto dodać, że to bardzo delikatne zwierzęta — wrażliwe nie tylko na przeciągi czy chłód, ale również na stres. Aby otoczyć kicającego przyjaciela kompleksową opieką, warto wiedzieć, jakie symptomy mogą świadczyć o pogorszeniu stanu zdrowia pupila. Podkreślić należy, że pewne subtelne sygnały mogą być zwiastunem rychłej śmierci królika. Jak je rozpoznać?

pexels-helena-lopes-692071.jpg
Każda zmiana zachowania pupila ma swoją przyczynę. Źródło: pexels.com @Helena Lopes
Trzaskający mróz w całym kraju, a on przywiązany do płotu. Sprawca zostawił przy psie coś jeszcze

Jakie zachowania świadczą o tym, że królik umiera?

Sygnałem, który z całą pewnością świadczy o niekorzystnych zmianach w samopoczuciu zwierzęcia, jest apatyczne zachowanie królika. Tuż przed śmiercią zwierzę zaczyna tracić resztki sił do działania. Jeżeli zwierzak nie ma na nic ochoty i najchętniej całe dnie oraz noce spędzałby w jednym miejscu, śpiąc lub po prostu patrząc przed siebie, może to oznaczać, że jego dni dobiegają końca. Nagła zmiana tym bardziej niepokoi, jeżeli dotąd nasz milusiński był aktywnym i ciekawym świata osobnikiem.

Symptomami zwiastującymi problemy zdrowotne są również: brak apetytu i niechęć do picia wody. Króliki są zwierzętami, które wymagają stałego dostępu do miski i poidełka. Nawet kilkugodzinne głodówki mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego, dlatego każdy zdrowy i pełen życia królik instynktownie sięga po siano, granulat, warzywa lub inne pokarmy mniej więcej co dwie godziny lub częściej.

pexels-petar-starčević-2389073.jpg
Każdy królik powinien charakteryzować się nieposkromionym apetytem. Źródło: pexels.com @Petar Starčević

Dlaczego królik robi się agresywny i piszczy? Wasz wspólny czas może dobiegać końca

Objawem zbliżającej się śmierci królika może być drażliwość. Jeżeli pupil wcześniej był towarzyski i łagodny, a nagle stał się agresywny w stosunku do ludzi lub innych zwierząt, może to oznaczać, że potrzebuje samotności. Istoty, które czują, że ich koniec jest bliski, cenią sobie ciszę i spokój, a odczuwany ból niekoniecznie zachęca je do wchodzenia w interakcje z domownikami. Zdarza się, że będą dążyć do izolacji za wszelką cenę. 

Dodać należy, że króliki zazwyczaj bardzo dbają o czystość. Dlatego jeżeli Twój pupil nagle przestaje czyścić swoje futerko lub robi pod siebie, to lepiej przygotować się na najgorsze. Króliki, podobnie jak koty, ukrywają ból tak długo, jak są w stanie. Choroba może nękać je od dłuższego czasu i ujawnia się dopiero wtedy, kiedy na interwencję medyczną jest już za późno. Z tego względu należy codziennie uważnie obserwować królika i w razie zauważenia niepokojących zmian w wyglądzie lub zachowaniu, natychmiast reagować. 

Na zakończenie warto podkreślić, że wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Choć niektóre problemy zdrowotne królików są całkowicie wyleczalne, niekiedy możemy zostać postawieni wobec konieczności humanitarnego skrócenia zwierzęciu dalszych cierpień. Opinia specjalisty poparta wieloletnim doświadczeniem pomoże nam podjąć właściwą decyzję. Pamiętaj, by nie podejmować jej pochopnie i pod wpływem chwili. 

pexels-helena-lopes-1931379.jpg
Króliki są bardzo delikatnymi istotami. Źródło: pexels.com @Helena Lopes

Źródło: polki.pl, uszata.com