Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czy pies może jeść ziemniaki? Nie w każdej formie są wskazane
Wiktoria  Wihan
Wiktoria Wihan 24.02.2024 15:12

Czy pies może jeść ziemniaki? Nie w każdej formie są wskazane

czy pies może jeść ziemniaki
Czy pies może jeść ziemniaki? Fot. Canva

W zrównoważonej i zbilansowanej diecie psa powinny znajdować się nie tylko mięso lub gotowa karma, a szereg innych składników pochodzenia roślinnego. Mają one na zadanie dostarczyć zwierzęciu cennych witamin, ale również zaspokoić głód na dłużej. Właściciele czworonogów często jednak zastanawiają się, jakie warzywo lub owoc mogą bezpiecznie podać swojemu pupilowi. Czy wśród nich znajdują się ziemniaki? Zapytaliśmy o zdanie eksperta.

Zrównoważona dieta psa - tego nie podawaj swojemu pupilowi

Kluczem do stworzenia zdrowej i zbilansowanej diety dla psa, jest włączenie do niej warzyw i owoców, które dostarczą mu cennych mikro i makroelementów, witamin i błonnika. Niewielki dodatek produktów pochodzenia roślinnego nasyci czworonoga na dłużej, a także wspomoże jego układ pokarmowy. Właściciele pupili powinni jednak bezwzględnie pamiętać, jakich warzyw czy owoców należy się wystrzegać. Niektóre z nich zawierają substancje, które są w stanie nie tylko nadszarpnąć zdrowie psa, ale również pozbawić go życia.

Lekarze weterynarii oraz zoodietetycy ostrzegają: nigdy nie podawaj swojemu psu awokado, winogron, rodzynek, cytrusów, cebuli, czosnku, porów, pomidorów ani warzyw kapustnych. Tymczasem wiele osób zastanawia się, czy dla czworonoga bezpieczne będą ziemniaki, które często przewijają się np. w diecie BARF. Okazuje się, że nie każda ich forma będzie dla naszego pupila bezpieczna.

Adoptuje dwa psy, mija 5 lat i wracają do schroniska. Nie miała wyjścia Kot wtargnął do domu i miauczał pod drzwiami. Robił wszystko, by je otworzyła

Czy pies może jeść ziemniaki? Odpowiedź eksperta

Do diety psa można wprowadzić wiele roślinnych dodatków, które korzystnie wpłyną na jego zdrowie. Zanim jednak zaczniemy karmić pupila warzywami czy owocami, powinniśmy dokładnie przeanalizować listę produktów, które mogą bardzo negatywnie odbić się na naszym czworonogu. Czy znajdą się na niej ziemniaki? 

Nasza redakcja postanowiła zaczerpnąć informacji u źródła. Terapeutka żywieniowa Nina Król z Natu.Care rozwiała wątpliwości dotyczących ziemniaków jako dodatku w diecie psów. Czy ich podawanie pupilowi może być niebezpieczne?

Ziemniaki nie są, tak jak winogrona czy cebula, skrajnie toksyczne dla psów. Zawierają witaminę C, witaminę B6, żelazo, magnez i wiele innych witamin i składników odżywczych, których psiaki potrzebują. Jednak pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu tego warzywa — absolutnie nie karmimy psa ziemniakami surowymi. Białe ziemniaki należą do rodziny warzyw psiankowatych i zawierają solaninę, związek mocno toksyczny dla niektórych psów. Gotowanie ziemniaków zmniejsza poziom solaniny, jednak go nie eliminuje. Dlatego traktujmy gotowane ziemniaki raczej jako sporadyczny przysmak, a nie stały element diety zwierzaka – radzi ekspertka.

Gotowane ziemniaki w niewielkiej ilości będą dla psa świetnym źródłem potasu, magnezu, wapnia, żelaza, fosforu oraz wielu witamin.

Co zrobić, jeśli pies zjadł surowego ziemniaka?

Psy nie powinny jeść surowych ziemniaków, ponieważ znajduje się w nich toksyczna solanina. Ten związek może zagrozić życiu naszego pupila. Jego duża zawartość znajduje się szczególnie w młodych, zielonych ziemniakach, kiełkujących pędach, ale również obierkach. Przy obróbce ziemniaków warto zwrócić uwagę, czy żaden ich fragment nie znalazł się w zasięgu naszego pupila. Co zrobić, gdy zwierzę przez przypadek jednak zjadło surowego ziemniaka?

Wiele zależy od tego, ile solaniny dostało się do organizmu pupila. Przy zatruciu u psa mogą pojawić się wymioty, biegunka, ogólne osłabienie czy dezorientacja. Jeśli czworonóg zjadł sporą dawkę surowych ziemniaków, należy niezwłocznie udać się z nim do weterynarza, który poda mu kroplówkę, a także spróbuje wywołać wymioty, by wydalił z organizmu toksynę.

Projekt bez nazwy (20).png
Czy pies może jeść ziemniaki? Fot. Canva

źródło: artykuł autorski we współpracy z Niną Król z Natu.Care