Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies kręci się w kółko, zanim zrobi kupę? Jego zachowanie ma większy sens, niż się spodziewasz
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 31.01.2024 14:18

Dlaczego pies kręci się w kółko, zanim zrobi kupę? Jego zachowanie ma większy sens, niż się spodziewasz

psie zwyczaje
psie zwyczaje, źródło: pixabay/Khaligo

Wszystkie psy robią kupy. Niektóre z nich potrzebują jednak nieco więcej czasu lub szczególnego miejsca, żeby załatwić swoje potrzeby. Dlaczego psy tak długo wybierają miejsce, a gdy już je znajdą, często kręcą się w kółko przed wypróżnieniem? Okazuje się, że ma to swoje naukowe wytłumaczenie. 

Pies zostawia innym ważną informacje

Każdy opiekun psa wie, jak ważnym elementem podczas spaceru jest wybór miejsca przez pupila na załatwienie swoich potrzeb. Trwa to zazwyczaj ciut dłużej, niż byśmy tego oczekiwali. Wyjątkowo trudne do zniesienia staje się, to gdy z nieba pada na nas deszcz lub gdy się gdzieś śpieszymy. Tego procesu jednak nie da się przyśpieszyć. Twój pies dzięki temu wie, co się dzieje w okolicy.

Dla psów wszystko opiera się na zapachu. Załatwianie potrzeb fizjologicznych jest jedną z psich metod komunikacji. Wybierając miejsce do zrobienia kupy czworonogi wysyłają sobie nawzajem informację o tym gdzie były i co robiły. Kiedy nasz pies długo węszy, “czyta wiadomości” pozostawione od innych psich kumpli.

Nowa, "dziwna" moda? Tatuaże ze zwierzętami to coś więcej niż ozdoba, dla wielu są jedyną pamiątką Adoptowali psa ze schroniska, po kilku miesiącach wystawili ogłoszenie. Natknął się na nie personel placówki

Kręcenie się w kółko to ważny psi rytuał

Wiele czworonogów posiada wręcz rytuał związany z załatwianiem. Węszą, wybierają miejsce, tupią lub szurają łapami. Nierzadko psiaki kręcą kółka na chwilę przed załatwieniem się z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest przygotowanie sobie miejsca. Psiaki uklepują podłoże, żeby przypadkiem nie nadziać się na wystające kujące trawy lub ostre gałązki.

Kręcenie się w kółko wzmaga również perystaltykę jelit. To znacznie ułatwia psiakowi wypróżnianie. Jeżeli jednak mocno musi pracować, aby się załatwić, warto zastanowić się nad jego dietą. Być może w podawanym pokarmie znajduje się jakiś składnik, który powoduje u niego zatwardzenie. 

Psia kultura spacerowa

Jeżeli Twój pies jest na co dzień nerwowy, może również denerwować się podczas wypróżniania. Podobnie jak ludzie, niektóre czworonogi mają problem z chodzeniem do toalety w miejscach publicznych. Bywa, że które nie chcą załatwiać się na spacerach, za to chętnie robią to w swoim ogródku w ustronnym miejscu. Warto więc poznać zwyczaje pupila, żeby wspólne spacery były przyjemnością zarówno dla psa jak i dla właściciela. 

Nie można również zapominać o posprzątaniu po swoim psie. Dlatego woreczki na psie odchody powinny być jedną z pierwszych rzeczy przygotowanych na wspólny spacer.

 

Źródło: psy.pl

Tagi: Pies Porady