Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Nawet 500 zł mandatu za podróż autem z psem. Tego musisz pilnować
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 07.02.2024 11:20

Nawet 500 zł mandatu za podróż autem z psem. Tego musisz pilnować

pies w samochodzie
pies w samochodzie, źródło: pixabay/ArtfulScrapper

Choć coraz częściej decydujemy się zabrać czworonoga ze sobą na wyjazdy, to wspólna podróż może okazać się dla nas bardzo kosztowna. Wielu kierowców popełnia błąd, który może ich drogo kosztować. Jego skutki mogą odbić się nie tylko na naszym portfelu, ale i na zdrowiu psa. Zobacz, jak go uniknąć.

Podróżowanie z psem może okazać się wyzwaniem

Dla wielu z nas podróżowanie bez naszego psiego przyjaciela wydaje się wręcz nie do pomyślenia. Rozszerzająca się baza hotelowa oferuje coraz więcej możliwości wynajmu noclegu również w towarzystwie pupili. Coraz częściej skłania nas to do zabrania psiaka ze sobą na krótsze i dłuższe wyjazdy. Do miejsca docelowego jednak trzeba najpierw dojechać.

Podczas przewożenia pupila w samochodzie ważne jest, aby zapewnić mu bezpieczeństwo. Nie możemy również zapomnieć o nas samych. Pies poruszający się swobodnie po pojeździe stanowi ogromne zagrożenie dla wszystkich pasażerów. Zdarza się, że nawet najgrzeczniejszy czworonóg podczas jazdy zachowa się w nieprzewidywalny sposób, co może odwrócić uwagę kierowcy i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji.

Zostawiła psa pod opieką siostry, wkrótce potem dostała nagranie. Nigdy więcej nie zostawi ich samych Pośrednik wszedł do mieszkania i zamarł. Lokatorzy się wyprowadzili, ale nie zabrali wszystkiego

Niewłaściwe zabezpieczenie psa w aucie grozi mandatem

Mimo iż przepisy ruchu drogowego nie określają wprost zasad przewożenia psa w samochodzie, to istnieje przepis (art. 60 ust. 1 Kodeksu drogowego), który zakazuje używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób wewnątrz i na zewnątrz pojazdu. Oznacza to, że pies powinien zostać zabezpieczony tak, aby nie miał możliwości przeszkadzać w bezpieczniej jeździe. 

Za przewożenie psa w sposób, który stanowi zagrożenie dla pasażerów, grozi mandat w wysokości 500 zł. Dodatkowo zgodnie z art. 35.1 Ustawy o ochronie zwierząt osoba, która celowo naraża zwierzę na niebezpieczeństwo lub przewozi je w złych warunkach, narażając na cierpienie i stres także może zostać ukarana. W najcięższych przypadkach stosuje się karę pozbawienia wolności nawet do dwóch lat. Warto więc poświęcić chwilę i dobrze przyszykować naszego czworonoga do podróży.

dog-2413927_1280.jpg
Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?, źródło; pixabay/Leo_65

Jak podróżować z psem?

Jako pasażerowie samochodu jesteśmy zabezpieczeni pasami bezpieczeństwa. To sprawia, że w wyniku gwałtownej sytuacji na drodze nie przemieścimy się w pojeździe. Należy pamiętać, że w przypadku nagłego hamowania lub wypadku, niezabezpieczony pies może wpaść na przypadkowe elementy samochodu z ogromną siłą i przez to doznać poważnych obrażeń. 

Przed rozpoczęciem podróży warto się odpowiednio przygotować. Duże psy powinny być przewożone w bagażniku wyposażonym w specjalny transporter lub kratkę zabezpieczającą przed jego przemieszczaniem się. Oczywiście należy zapewnić mu komfortowe warunki, umieszczając tam ulubione legowisko lub miękki kocyk. Mniejsze psiaki mogą podróżować w przystosowanych do tego transporterach lub legowiskach. Ważne, aby były zapięte specjalnymi pasami bezpieczeństwa. Przewożenie czworonogów w szelkach spacerowych, do których przypięta jest smycz samochodowa, jest również dobrym rozwiązaniem. Ważne by były to szelki, a nie obroża, żeby w przypadku wypadku siły odpowiednio się rozłożyły, a nie skumulowały tylko na karku.

Źródło: beesafe.pl

Tagi: Pies Porady