Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > 3 rasy psów, których behawiorysta nie poleca dla ludzi zapracowanych
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 13.02.2024 13:22

3 rasy psów, których behawiorysta nie poleca dla ludzi zapracowanych

Charcik
Charcik, źródło: tiktok.com/@iamwillatherton, pixabay/JeebyJeeby

Słynny behawiorysta Will Atherton opublikował w mediach społecznościowych film, w którym zdradził, które rasy psów jego zdaniem nie nadają się dla ludzi zapracowanych. Okazuje się, że niektóre czworonogi mają wyjątkowo wysokie wymagania, którym nie sposób sprostać, spędzając każdego dnia co najmniej 8 godzin poza domem. Zaniedbanie pupila z kolei może prowadzić do wielu problemów, których wyeliminowanie często wymaga ogromnych nakładów finansowych i emocjonalnych.

Niektóre rasy nie nadają się dla ludzi, którzy dużo czasu poświęcają na pracę

Will Atherton jest znanym i cenionym specjalistą z zakresu behawioryzmu psów. Mężczyzna nie ogranicza swojej działalności do pracy z czworonogami i ich właścicielami na żywo. Prowadzi również konto na Tiktoku, które obserwuje niemalże 900 tys. użytkowników. 

Jednym z filmików autorstwa Willa, który wzbudził wśród internautów ogromne emocje, jest nagranie, w którym specjalista wymienia kilka ras psów, jego zdaniem nienadających się na pupila dla osób zapracowanych. Wynika to ze specyficznego usposobienia oraz dużych potrzeb socjalnych niektórych czworonogów. Przed wyborem rasy dla siebie, warto być tego świadomym. 3 ostatnio bardzo popularne rasy psów okazują się być niezbyt dobranym towarzyszem dla pracusia.

Przez 6 dni pies był uwięziony na rwącej rzece. Wciąż odmawiano pomocy, w końcu walczyli o niego 16 godzin Zaginął pies. Skrył się w miejscu, do którego nie każdy ma wstęp. "Zabawiała go grupa młodych kobiet"

Pies pracoholik nie pasuje do człowieka pracoholika

1. Border collie 

To psy, które z powodzeniem można określić mianem pracoholików. O ironio, właśnie dlatego te zwierzęta nie pasują do ludzi, którzy spędzają dużo czasu w pracy. Border collie do szczęścia potrzebuje mnóstwo aktywności, i nie chodzi jedynie o regularne, długie spacery. Te czworonogi uwielbiają się uczyć i kombinować, w związku z czym opiekun powinien dbać o to, aby jego pupil mógł stale zaspokajać potrzebę myślenia. To wymaga ogromnego zaangażowania. Nie wystarczy, że weźmiesz pupila na przechadzkę, żeby w międzyczasie porozmawiać z kimś przez telefon czy posłuchać muzyki. Border collie potrzebuje całej Twojej uwagi, przez kilka godzin każdego dnia.

pexels-alotrobo-3523317.jpg
Bordery collie są rasą, która jest trudna do opanowania, źródło: pexels.com @Alotrobo

2. Doberman

Wielu specjalistów uważa, że to jedna z najbardziej inteligentnych i jednocześnie bardzo wrażliwych ras psów. Mieszanka ta sprawia, że aby doberman był poprawnie wychowany i czuł się dobrze, potrzeba poświęcić na pracę z nim mnóstwo czasu. To czworonogi, które bardzo cenią sobie niezależność. Pozostawiane codziennie na wiele godzin same w domu, mogą zacząć sprawiać ogromne problemy, ponieważ będą wymyślać sobie najróżniejsze atrakcje. Może to być np. obgryzanie mebli czy rozszarpywanie kanapy. Co więcej, nuda z czasem może przerodzić się we frustrację, która u wielu osobników objawia się agresją. 

pexels-creation-hill-1242419.jpg
Nieposłuszne dobermany mogą być uważane za niebezpieczne, źródło: pexels.com @Creation Hill

Te psy mają ogromne potrzeby socjalne

3. Charcik włoski

To również bardzo wrażliwe psy. Wielu przedstawicieli tej rasy bardzo źle znosi długie rozłąki z właścicielem, szczególnie kiedy stają się one nieodłącznym elementem codzienności. W efekcie wiele charcików włoskich należących do osób zapracowanych cierpi na różne lęki, w tym lęk separacyjny.

Cierpienie wynikające z trudnych emocji, które odczuwa pies pozostawiony sam sobie na zbyt długo, może sprawić, że pupil nie będzie w stanie normalnie funkcjonować nawet wtedy, kiedy wrócisz już do domu. Charciki, aby czuć się bezpiecznie, muszą wiedzieć, że są częścią stada, na które zawsze mogą liczyć. Z oczywistych względów, zapracowane osoby nie będą w stanie zapewnić tym czworonogom wszystkiego, czego potrzebują.

pexels-alina-skazka-14844690.jpg
Charciki mają ogromne potrzeby socjalne, źródło: pexels.com @Alina Skazka
@iamwillatherton The worst dog breeds for busy people? For me it would have to be those dogs who have way too much energy for an average dog owner and those who would not want to leave your side. Velcro dogs are amazing on so many levels but they struggle to be left alone for long periods of time because they need a lot of physical and mental exercises. If you don’t provide them with those levels of exercise they can become destructive and downright dangerous. A little bit of research will go a long way 🤓 #dogbreeds #busy #lifestyle #velcrodog #dogsofinstagram #fyp ♬ original sound - Will Atherton

Źródło: tiktok.com/@iamwillatherton