Swiatzwierzat.pl

unsplash/Filip Izrael

Morsowanie z psem. Czy można zabrać pupila do zimnej wody?

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Monika Krupska

Morsowanie nie tylko hartuje ciało, ale i poprawia wydolność fizyczną. Przyspiesza regeneracje po wysiłku, poprawia samopoczucie, ale i chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. To świetna forma aktywności oraz spędzania wolnego czasu w gronie rodziny czy przyjaciół. Wszak do wody najlepiej wejść z kimś, nie tylko w razie, gdybyśmy potrzebowali pomocy, ale i na pogaduchy! 

Czy można morsować z psem? 

Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czy można morsować u boku swojego pupila? Latem zwierzaki chętnie wskakują do wody, a i kiedy widzą kałużę, nie potrafią jej ominąć. Wydaje się, że morsowanie może być świetną formą aktywności dla zwierzaka, bo przecież można mu do wody wrzucić piłeczkę? Jednak czy, aby na pewno jest to dobre rozwiązanie? Od razu tłumaczymy, dlaczego NIE

Wiele ras psów bardzo źle znosi chłodniejsze temperatury. Zwierzaki trzęsą się, kiedy zawieje wiatr, nie chcą postawić łapek na śniegu. Właśnie dlatego chcąc ochronić psy przed zimnem, wymyślono dla nich ubranka! Skoro nam mróz nie sprzyja, dlaczego zwierzęta miałyby czerpać z niego frajdę?

Owszem istnieją rasy psów, które cieszą się na przyjście zimy. Jednak co innego chwilowy podmuch mrozu, a zanurzenie się w lodowatej wodzie. Morsowie z psem może skutkować bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi dla zwierzęcia. Pies może zmagać się później z zapaleniem gardła, płuc czy ucha. Może mieć odmrożenia, konieczny później będzie pilny kontakt z weterynarzem! 

Pilnie potrzebny ręcznik! 

Zazwyczaj morsowanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Później osoba morsująca dokładnie wyciera się ręcznikiem, a gdy jest taka możliwość wygrzewa się w saunie! Morsujący ma zazwyczaj na głowie czapkę, ponieważ zdaje sobie sprawę z ewentualnego późniejszego przeziębienia. Łatwiej się go nabawić, kiedy przewieje mokrą głowę. 

Gdyby pies morsował konieczne byłoby go natychmiastowe osuszenie. Przy każdej ilości futra dokładne ocieplenie zwierzaka jest po prostu niemożliwe. Na mokrym psie woda natychmiastowo zaczęłaby zamarzać. Nie trudno się domyśleć, że pies stałby się "sopelkiem lodu", czego skutki mogłyby okazać się tragiczne.

Jeśli pies wpadnie do zimnej wody, natychmiast należy mu pomóc się z niej wydostać. Nigdy nie można wrzucać zwierząt do wody, ponieważ to może zakończyć się tragicznie.

Zobacz zdjęcie:

Pixabay/RebeccasPictures

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Tagi:

Podobne artykuły

Psy

Poszła na spacer ze szczeniakiem. Po tym co się stało, nie było szans na ratunek
Czytaj więcej >

Psy

Pies uciekł z luku bagażowego. Pokazali, jak zachowała się obsługa lotniska
Czytaj więcej >

Psy

W jaki sposób pies ostrzega przed atakiem? Agresja jest zawsze poprzedzona szeregiem sygnałów, warto je znać
Czytaj więcej >

Psy

Weterynarz chciał pobrać krew labradorowi. Gdy wbił igłę, reakcji zwierzaka nikt nie mógł przewidzieć
Czytaj więcej >

Psy

Nastąpiła zmiana w mózgach psów. Co bardzo ważnego za tym idzie?
Czytaj więcej >

Psy

Policjanci zastrzelili dwa psy na oczach właściciela. Nagranie wstrząsnęło internautami na całym świecie
Czytaj więcej >
Monika Krupska

Pracowałam w największych gazetach i portalach internetowych w Polsce, m.in. w dzienniku Super Express czy w portalach: tvn24.pl, kobieta.wp.pl, viva.pl czy w party.pl. Obecnie współtworzę portal swiatzwierzat.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]