Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Morsowanie z psem. Czy można zabrać pupila do zimnej wody?
Monika Krupska
Monika Krupska 10.02.2021 01:00

Morsowanie z psem. Czy można zabrać pupila do zimnej wody?

pies zima
unsplash/Filip Izrael

Morsowanie nie tylko hartuje ciało, ale i poprawia wydolność fizyczną. Przyspiesza regeneracje po wysiłku, poprawia samopoczucie, ale i chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. To świetna forma aktywności oraz spędzania wolnego czasu w gronie rodziny czy przyjaciół. Wszak do wody najlepiej wejść z kimś, nie tylko w razie, gdybyśmy potrzebowali pomocy, ale i na pogaduchy! 

Czy można morsować z psem? 

Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czy można morsować u boku swojego pupila? Latem zwierzaki chętnie wskakują do wody, a i kiedy widzą kałużę, nie potrafią jej ominąć. Wydaje się, że morsowanie może być świetną formą aktywności dla zwierzaka, bo przecież można mu do wody wrzucić piłeczkę? Jednak czy, aby na pewno jest to dobre rozwiązanie? Od razu tłumaczymy, dlaczego NIE

Wiele ras psów bardzo źle znosi chłodniejsze temperatury. Zwierzaki trzęsą się, kiedy zawieje wiatr, nie chcą postawić łapek na śniegu. Właśnie dlatego chcąc ochronić psy przed zimnem, wymyślono dla nich ubranka! Skoro nam mróz nie sprzyja, dlaczego zwierzęta miałyby czerpać z niego frajdę?

Owszem istnieją rasy psów, które cieszą się na przyjście zimy. Jednak co innego chwilowy podmuch mrozu, a zanurzenie się w lodowatej wodzie. Morsowie z psem może skutkować bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi dla zwierzęcia. Pies może zmagać się później z zapaleniem gardła, płuc czy ucha. Może mieć odmrożenia, konieczny później będzie pilny kontakt z weterynarzem! 

Pilnie potrzebny ręcznik! 

Zazwyczaj morsowanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Później osoba morsująca dokładnie wyciera się ręcznikiem, a gdy jest taka możliwość wygrzewa się w saunie! Morsujący ma zazwyczaj na głowie czapkę, ponieważ zdaje sobie sprawę z ewentualnego późniejszego przeziębienia. Łatwiej się go nabawić, kiedy przewieje mokrą głowę. 

Gdyby pies morsował konieczne byłoby go natychmiastowe osuszenie. Przy każdej ilości futra dokładne ocieplenie zwierzaka jest po prostu niemożliwe. Na mokrym psie woda natychmiastowo zaczęłaby zamarzać. Nie trudno się domyśleć, że pies stałby się "sopelkiem lodu", czego skutki mogłyby okazać się tragiczne.

Jeśli pies wpadnie do zimnej wody, natychmiast należy mu pomóc się z niej wydostać. Nigdy nie można wrzucać zwierząt do wody, ponieważ to może zakończyć się tragicznie.

Zobacz zdjęcie:

Pixabay/RebeccasPictures

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt: