Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie podglądowe  - cocker spaniel amerykański

pixabay/capecodprof

Rasy psów, które najgorzej znoszą samotność. Lepiej nie skazuj ich na siedzenie w domu bez towarzystwa

28 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

W zależności od rasy, psie usposobienie, preferencje dotyczące form spędzania, ale i poziom przywiązania do swojej rodziny czasu mogą być całkowicie różne. Jednakże wszystkie czworonogi łączy jedna wspólna cecha - żaden z nich nie lubi być

Psy są wyjątkowo inteligentnymi zwierzętami stadnymi, co jest jedną z przyczyn, dlaczego to właśnie ten gatunek został tysiące lat temu powszechnie udomowiony przez człowieka. Czworonogi łatwo przywiązują się do osób, które regularnie o nie dbają i okazują im troskę, dlatego niewątpliwie są one zdolne do odczuwania tęsknoty, gdy ich bliscy znikną z ich pola widzenia na długi okres czasu.

Czy wszystkie rasy psów źle znoszą samotność?

Nie bez powodu mówi się, że psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Przyjaźń, jaka wywiązuje się pomiędzy zwierzęciem a jego właścicielem, jest obopólna. Oznacza to, że nie tylko ludzie potrzebują kontaktu z pupilem, ale one również źle się czują, gdy przez długi czas są rozdzielone z opiekunem. 

Psy lubią i potrzebują stałej relacji z właścicielem oraz jego rodziną, którą postrzegają jako własne stado. Właśnie dlatego obowiązkiem każdego właściciela, który podejmuje się opieki nad zwierzęciem, jest zapewnienie mu uwagi i spełnianie jego podstawowych potrzeby takich jak zabawa, pieszczoty czy bliskość. 

Nie oznacza to jednak, że każdy pies będzie w jednakowy sposób znosił samotność i tęsknotę za swoim człowiekiem. Są bowiem rasy urodzonych indywidualistów, które nie wymagają intensywnego kontaktu z właścicielem. Istnieją także bardzo wrażliwe i towarzyskie zwierzaki, kochające towarzystwo właścicieli i mogące zrobić dosłownie wszystko, byleby tylko nie stracić ich z oczu.

Na podstawie obserwacji przeprowadzonych przez znanego i cenionego tresera psów, Danny'ego Wilsona, przedstawił on teorię, że niektóre rasy psów dużo bardziej dotkliwie znoszą osamotnienie, niż inni przedstawiciele ich gatunku. Ekspert wykazał, że istnieje 5 głównych odmian czworonogów, dla których pobyt w domu w pojedynkę jest najgorszym możliwym wyrokiem, jaki może im wymierzyć właściciel.

TOP 5 ras psów, które najbardziej tęsknią za człowiekiem

O jakich psach mowa? Poniżej znajdziesz listę pięciu ras, lecz warto pamiętać, że może być ona o wiele dłuższa, a potrzeby każdego pies to bardzo indywidualna kwestia. 

1. Cocker spaniel amerykański2.  Lhasa apso3. Pudel4. Wyżeł weimarski5. West Highland white terrier

Wszystkie pieski umieszczone na powyższym zestawieniu bardzo łatwo przywiązują się do swojej rodziny, są opiekuńcze i towarzyskie. Jeśli pozostawisz je same w domu na dłuższy okres czasu, skargi sąsiadów mogą być najmniejszym problemem, jaki napotkasz po powrocie do domu.

Przede wszystkim warto podkreślić, że są one niesamowicie wrażliwe, dlatego lubią odreagowywać nagromadzony stres, niszcząc wszystko wokół i hałaśliwie szczekając. Ich stan zdrowia psychicznego również może się pogorszyć, jeśli właściciel nie będzie poświęcał im wystarczająco dużo czasu.

Pamiętaj, że decyzja o adopcji zwierzęcia nie powinna być podejmowana pod wpływem chwili. Jeżeli wiesz, że jesteś zapracowany, często podróżujesz, czy potrzebujesz dużo czasu w pojedynkę, to wyżej wymienione rasy psów mogą nie być dla Ciebie najlepszym wyborem.

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: kobieta.onet.pl

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >