Swiatzwierzat.pl

pixabay/capecodprof

Rasy psów, które najgorzej znoszą samotność. Lepiej nie skazuj ich na siedzenie w domu bez towarzystwa

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Psy są wyjątkowo inteligentnymi zwierzętami stadnymi, co jest jedną z przyczyn, dlaczego to właśnie ten gatunek został tysiące lat temu powszechnie udomowiony przez człowieka. Czworonogi łatwo przywiązują się do osób, które regularnie o nie dbają i okazują im troskę, dlatego niewątpliwie są one zdolne do odczuwania tęsknoty, gdy ich bliscy znikną z ich pola widzenia na długi okres czasu.

Czy wszystkie rasy psów źle znoszą samotność?

Nie bez powodu mówi się, że psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Przyjaźń, jaka wywiązuje się pomiędzy zwierzęciem a jego właścicielem, jest obopólna. Oznacza to, że nie tylko ludzie potrzebują kontaktu z pupilem, ale one również źle się czują, gdy przez długi czas są rozdzielone z opiekunem. 

Psy lubią i potrzebują stałej relacji z właścicielem oraz jego rodziną, którą postrzegają jako własne stado. Właśnie dlatego obowiązkiem każdego właściciela, który podejmuje się opieki nad zwierzęciem, jest zapewnienie mu uwagi i spełnianie jego podstawowych potrzeby takich jak zabawa, pieszczoty czy bliskość. 

Nie oznacza to jednak, że każdy pies będzie w jednakowy sposób znosił samotność i tęsknotę za swoim człowiekiem. Są bowiem rasy urodzonych indywidualistów, które nie wymagają intensywnego kontaktu z właścicielem. Istnieją także bardzo wrażliwe i towarzyskie zwierzaki, kochające towarzystwo właścicieli i mogące zrobić dosłownie wszystko, byleby tylko nie stracić ich z oczu.

Na podstawie obserwacji przeprowadzonych przez znanego i cenionego tresera psów, Danny'ego Wilsona, przedstawił on teorię, że niektóre rasy psów dużo bardziej dotkliwie znoszą osamotnienie, niż inni przedstawiciele ich gatunku. Ekspert wykazał, że istnieje 5 głównych odmian czworonogów, dla których pobyt w domu w pojedynkę jest najgorszym możliwym wyrokiem, jaki może im wymierzyć właściciel.

TOP 5 ras psów, które najbardziej tęsknią za człowiekiem

O jakich psach mowa? Poniżej znajdziesz listę pięciu ras, lecz warto pamiętać, że może być ona o wiele dłuższa, a potrzeby każdego pies to bardzo indywidualna kwestia. 

1. Cocker spaniel amerykański2.  Lhasa apso3. Pudel4. Wyżeł weimarski5. West Highland white terrier

Wszystkie pieski umieszczone na powyższym zestawieniu bardzo łatwo przywiązują się do swojej rodziny, są opiekuńcze i towarzyskie. Jeśli pozostawisz je same w domu na dłuższy okres czasu, skargi sąsiadów mogą być najmniejszym problemem, jaki napotkasz po powrocie do domu.

Przede wszystkim warto podkreślić, że są one niesamowicie wrażliwe, dlatego lubią odreagowywać nagromadzony stres, niszcząc wszystko wokół i hałaśliwie szczekając . Ich stan zdrowia psychicznego również może się pogorszyć, jeśli właściciel nie będzie poświęcał im wystarczająco dużo czasu.

Pamiętaj, że decyzja o adopcji zwierzęcia nie powinna być podejmowana pod wpływem chwili. Jeżeli wiesz, że jesteś zapracowany, często podróżujesz, czy potrzebujesz dużo czasu w pojedynkę, to wyżej wymienione rasy psów mogą nie być dla Ciebie najlepszym wyborem.

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: kobieta.onet.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Psy

Jest techniczką weterynarii. Wskazała 4 rasy psów, które są najgorszymi pacjentami
Czytaj więcej >

Psy

Rodzina na wakacjach zapozowała do zdjęcia. Bezdomny piesek zdecydowanie skradł całe show
Czytaj więcej >

Psy

Spacerował z psem po plaży. Omal nie porwała ich gigantyczna fala
Czytaj więcej >

Psy

Owczarek niemiecki poznaje małe kocięta. Pies chciał rządzić, role szybko się odwróciły
Czytaj więcej >

Psy

Zauważyła na skórze bolesne strupy. Wszystko zaczęło się od całowania zwierzaków domowych
Czytaj więcej >

Psy

Właściciele lokalu dosadnie o tym, co myślą o psach w restauracji. Wystawiono tabliczkę
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]