Swiatzwierzat.pl > Psy > Rasy psów, które najgorzej znoszą samotność. Lepiej nie skazuj ich na siedzenie w domu bez towarzystwa
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.03.2022 18:37

Rasy psów, które najgorzej znoszą samotność. Lepiej nie skazuj ich na siedzenie w domu bez towarzystwa

Zdjęcie podglądowe  - cocker spaniel amerykański
pixabay/capecodprof

Nie bez powodu mówi się, że psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Przyjaźń, jaka wywiązuje się pomiędzy zwierzęciem a jego właścicielem, jest obopólna. Oznacza to, że nie tylko ludzie potrzebują kontaktu z pupilem, ale one również źle się czują, gdy przez długi czas są rozdzielone z opiekunem. Nieobecność właściciela może im przysporzyć wiele cierpienia. Oto 5 ras psów najgorzej znoszących samotność. Przed ich zakupem zastanów się, czy będziesz w stanie poświęcić im wystarczająco dużo uwagi. 

Czy wszystkie rasy psów źle znoszą samotność?

Psy są wyjątkowo inteligentnymi zwierzętami społecznymi, nie mylić ze stadnymi, co jest jedną z przyczyn, dlaczego to właśnie ten gatunek został tysiące lat temu powszechnie udomowiony przez człowieka. Czworonogi łatwo przywiązują się do osób, które regularnie o nie dbają i okazują im troskę, dlatego niewątpliwie są one zdolne do odczuwania tęsknoty, gdy bliscy znikną z ich pola widzenia na dłuższy okres czasu.

Psy lubią i potrzebują stałej relacji z właścicielem oraz jego rodziną, którą postrzegają jako własne stado. Właśnie dlatego obowiązkiem każdego właściciela, który podejmuje się opieki nad zwierzęciem, jest zapewnienie mu uwagi i spełnianie jego podstawowych potrzeby takich jak zabawa, pieszczoty czy bliskość. 

Nie oznacza to jednak, że każdy pies będzie w jednakowy sposób znosił samotność i tęsknotę za swoim człowiekiem. Są bowiem rasy urodzonych indywidualistów, które nie wymagają intensywnego kontaktu z właścicielem. Istnieją także bardzo wrażliwe i towarzyskie zwierzaki, kochające towarzystwo właścicieli i mogące zrobić dosłownie wszystko, byleby tylko nie stracić ich z oczu.

Na podstawie obserwacji przeprowadzonych przez znanego i cenionego tresera psów, Danny'ego Wilsona, przedstawił on teorię, że niektóre rasy psów dużo bardziej dotkliwie znoszą osamotnienie, niż inni przedstawiciele ich gatunku. Ekspert wykazał, że istnieje 5 głównych odmian czworonogów, dla których pobyt w domu w pojedynkę jest najgorszym możliwym wyrokiem, jaki może im wymierzyć właściciel.

TOP 5 ras psów, które najbardziej tęsknią za człowiekiem

O jakich psach mowa? Poniżej znajdziesz listę pięciu ras, lecz warto pamiętać, że może być ona o wiele dłuższa, a potrzeby każdego pies to bardzo indywidualna kwestia. 

  1. Cocker spaniel
kajetan-sumila-N3KsMzvPnI8-unsplash.jpg
Cocker spaniel, źródło: unsplash/Kajetan Sumila
  1. Lhasa apso
gilson-gomes-dnBJ1h1H9NU-unsplash.jpg
Lhasa apso, źródło: unsplash/Gilson Gomes
  1. Pudel
tuomas-harkonen-TvX7hnW0aNM-unsplash.jpg
Pudel, źródło: unsplash/Tuomas Härkönen
  1. Wyżeł weimarski
mirzat-BRe1hZCDfgE-unsplash.jpg
Wyżeł weimarki, źródło: unsplash/Mirzat
  1. West Highland white terrier
jonny-neuenhagen-zNoeaAiL9wE-unsplash.jpg
West Highland White Terrier, źródło: unsplash/Jonny Neuenhagen

Wszystkie pieski umieszczone na powyższym zestawieniu bardzo łatwo przywiązują się do swojej rodziny, są opiekuńcze i towarzyskie. Jeśli pozostawisz je same w domu na dłuższy okres czasu, skargi sąsiadów mogą być najmniejszym problemem, jaki napotkasz po powrocie do domu.

Przede wszystkim warto podkreślić, że są one niesamowicie wrażliwe, dlatego lubią odreagowywać nagromadzony stres, niszcząc wszystko wokół i hałaśliwie szczekając. Ich stan zdrowia psychicznego również może się pogorszyć, jeśli właściciel nie będzie poświęcał im wystarczająco dużo czasu.

Pamiętaj, że decyzja o adopcji zwierzęcia nie powinna być podejmowana pod wpływem chwili. Jeżeli wiesz, że jesteś zapracowany, często podróżujesz, czy potrzebujesz dużo czasu w pojedynkę, to wyżej wymienione rasy psów mogą nie być dla Ciebie najlepszym wyborem.

Źródło: psy.pl, kobieta.onet.pl