Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Przyśnił ci się mruczek? Oto podstawowe znaczenie snów o kotach
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 22.02.2021 01:00

Przyśnił ci się mruczek? Oto podstawowe znaczenie snów o kotach

Zdjęcie podglądowe - kotek
unsplash/Nirzar Pangarkar

Ludzie od wieków zdradzają sobie historie tworzone przez ich podświadomość w trakcie snu, doszukując się w nich drugiego dna. Wspólnie starają się poznać ich ukryte znaczenie, aby być przygotowanym na to, co czeka ich w najbliższej przyszłości. 

Co ciekawe, spora część ludzkości deklaruje, że nie jest w stanie przypomnieć sobie, o czym marzyła w trakcie snu, podczas gdy inni są w stanie przywołać w pamięci nawet najdrobniejsze szczegóły. Jest to spowodowane m.in. różnicami aktywności zachodzących w ludzkim mózgu podczas fazy REM oraz kondycją fizyczną i psychiczną danej osoby. Mówi się, że ludzka wyobraźnia nie ma granic i to głównie dlatego obraz naszej podświadomości może przyjąć najróżniejsze postaci i kształty w oparciu o nasze indywidualne marzenia i cele, ale też uczucia, które towarzyszą nam na co dzień

Co oznacza kot we śnie?

Z pewnością każdy chociaż raz obudził się z głęboką potrzebą refleksji nad tym, czego doświadczył we śnie. Występowanie poszczególnych motywów we snach jest bardzo często powiązane ze stresem, ważnymi wydarzeniami, czy ukrytymi pragnieniami. Ponadto, konkretni ludzie, zwierzęta czy miejsca mogą być odzwierciedleniem naszych emocji czy lęków. Nic więc dziwnego, że niekiedy nocne mary potrafią być do tego stopnia absurdalne, zaskakujące, czy budzące niepokój ze względu na swój realizm, że po przebudzeniu nie jesteśmy w stanie wyrzucić ich z pamięci i zastanawiamy się, co mogły symbolizować. 

Jednym z najczęściej pojawiającym się w snach motywów jest kot, którego symbolika jest wyjątkowo bogata. Wizerunek kota ma w wielu kulturach negatywne znaczenie, ponieważ zwierzęta te są kojarzone przykładowo z czarownicami i złymi mocami. Właśnie dlatego przyjęło się, że sen, w którym występuje kot oznacza, że powinniśmy uważać na siebie bardziej niż zwykle.

Czy czarny kot, który niemal zawsze zwiastuje pecha i serię niepowodzeń, musi być wcale kojarzony z nieszczęściem? Wszystko zależy od szerszego kontekstu i towarzyszącym mu okolicznościom. Jeśli zatem chcesz się dowiedzieć, co oznaczają ukryte w snach symbole związane z kotami, to dokładnie przypomnij sobie mruczącego jegomościa ze swojego snu i sprawdź, co Twój umysł stara Ci się przekazać. Jego obecność może zwiastować zbliżające się w Twoim życiu ważne wydarzenia, dlatego bądź przezorny i przygotowany.

Najpopularniejsze kocie motywy w snach

Czarny kot - Sen, w którym pojawił się mruczek o czarnym futerku oznacza, że powinniśmy mieć uszy i oczy szeroko otwarte, ponieważ zbliżają się trudne czasy. Mogą one dotyczyć zarówno naszego własnego życia, jak i osób osób nam szczególnie bliskich. Czarny kot może zwiastować kłopoty osobiste lub finansowe, dlatego miej się na baczności.

Biały kot - Mruczek o przeciwnym kolorze futerka do czarnego jest najczęściej zwiastunem tego, że w naszym życiu miłosnym zacznie iskrzyć. Białe koty mogą zarówno oznaczać szczęśliwy romans pełen uniesień, ale też stanowić ostrzeżenie przed pochopną oceną. Nie wszyscy, których uważamy za nieszczerych, mają wobec nas złe intencje. 

Rudy kot - Mruczek o płomiennym futerku powinien być potraktowany jako zachęta do działania i podjęcia ważnej decyzji z jednoczesną ostrożnością na dwulicowe osoby w Twoim otoczeniu. Druga interpretacja sugeruje, że jeżeli ujrzysz takiego zwierzaka we śnie, możesz się spodziewać, że w Twojej sypialni zrobi się gorąco. Rudy kolor jest bowiem kojarzony z rozbudzonymi potrzebami erotycznymi. 

Mały i duży kot - Kocięta, które odwiedziły Cię podczas snu, zwykle są kojarzone z niewinnością i czasami dzieciństwa, dlatego interpretowane są jako tęsknota za zabawą i potrzeba rozerwania się. Jeśli we śnie dodatkowo bawimy się z nimi, to najprawdopodobniej chcemy zażegnać z kimś konflikt. Natomiast wystąpienie dużego kota we śnie to sygnał zbliżającego się zagrożenia. Niewykluczone, że tracimy zaufanie przyjaciół lub partnera.

Chory, ranny i martwy kot - Mruczek cierpiący przez chorobę czy zranienie to zły omen i zwiastun niepowodzenia oraz frustracji sprawą, na której bardzo nam zależy. Najczęściej odnosi się do życia zawodowego. Gdy jednak widzisz martwego kota, sennik interpretuje to jako potrzebę wyjścia z ciężkiej sytuacji, ale też prognoza, że wkrótce wyeliminujesz ze swojego życia źródło trapiących Cię zmartwień. 

Miauczący i cichy kot - Zwierzak, który wydaje z siebie przeciągłe dźwięki najczęściej jest interpretowany jako ostrzeżenie przed byciem wciągniętym w intrygi. Może czekać Cię z tego powodu wiele nieprzyjemności. Kot, który siedzi cicho jak mysz pod miotłą, to z kolei znak, że zmierzasz w dobrym kierunku i nie powinieneś mieć powodów do obaw o swoją przyszłość. 

Zobacz zdjęcie:

fot. unsplash/Kazuky Akayashi

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt: