Czy koty potrafią się zakochać? Ujawniamy miłosne sekrety
Czy koty są zdolne do uczuć wyższych? Z pewnością wielu właścicieli kotów zastanawia się, czy ich pupile, aby na pewno odwzajemniają ich sympatię, a także, czy są w stanie zakochać się w innych zwierzakach. Okazuje się, że tak, jednak sygnały, którymi komunikują swoje uczucia, często budzą wątpliwości. Co gorsza, mogą oznaczać coś zupełnie innego, niżbyśmy przypuszczali.
Czy zatem za gestami, które pozornie świadczą o płomiennym uczuciu, kryje się ich interesowna natura i nieczyste intencje? Jakie zachowania mogą być znakiem, że kociak czuje do kogoś przysłowiową miętę? A może zakochanie się jest stanem zarezerwowanym wyłącznie dla ludzi? Najwyższy czas poznać odpowiedzi.
Czy koty są zdolne kochać?
Koty są typami indywidualistów i introwertyków. Żaden mruczek nigdy bezwzględnie nie podporządkuje się woli i życzeniom człowieka, na zawsze pozostanie do pewnego stopnia niezależnym bytem, który chodzi własnymi ścieżkami. Ponadto, trzyma większość swoich uczuć głęboko w sercu i niekoniecznie lubi je uzewnętrzniać.
Właśnie dlatego na miłość kota trzeba sobie zasłużyć. Na nic nie zdadzą się tutaj prośby czy manipulacje, by kociak za wszelką cenę nas polubił. Wymuszanie sympatii zwierzaka skończy się w najlepszym przypadku jego neutralnym stosunkiem, lecz najczęściej zwyczajną niechęcią.
Przekorna natura kociaków to cecha, która jednych ujmuje, a innych odpycha. Nie oznacza to jednak, że mruczki nie są w stanie pokochać swoich bliskich, a w szczególności innych zwierząt. Pompatyczne gesty, takie jak romantyczne prezenty, miłosne deklaracje, czy długie pieszczoty nie są w kocim stylu. Ich "miłość" jest wyrażana w nieco bardziej subtelny sposób.
W czym tkwi sekret kociej miłości?
Każdy kociarz wie, że mruczki to w rzeczywistości wyjątkowo emocjonalne i wrażliwe stworzenia, które z czasem potrafią się mocno przywiązać zarówno do przedmiotów, miejsc, właściciela, reszty domowników, jak i pozostałych zwierzaków.
Szukanie towarzystwa człowieka czy innych pupili może zatem świadczyć o darzeniu danego osobnika płomiennym uczuciem, które jednak nie powinno być rozumiane przez pryzmat ludzkiej miłości. Koty nie potrafią doświadczyć romantycznej miłości, co jednak nie neguje tego, iż potrafią stworzyć trwałe więzi i założyć rodzinę.
Kluczowa jest bowiem definicja miłości. W kontekście zwierząt stosowniejszym terminem będzie właśnie sympatia czy przywiązanie, które biorą się przede wszystkim z pozytywnych skojarzeń. Może być to wspólne ogrzewania się, pielęgnacja, zabawa i zaspokajanie wzajemnego poczucia bezpieczeństwa. Tęsknota za ulubionym człowiekiem czy zwierzakiem także może wpłynąć na intensywność odczuwanej "miłości" przez koty.
Jeśli zależy Ci na tym, by Twój mruczek darzył Cię uczuciem, musisz zadbać o to, by stworzyć z nim wartościowe wspomnienia i silną emocjonalną więź. Dodatkowo badania udowodniły, że jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych odczuwają stres, gdy ich opiekunowie zostawiają je same w domu, dlatego nie pozwól na to, by Twój pupil czuł się samotny. Obecność właściciela lub zaprzyjaźnionego futrzaka sprawia, że u kotów wzrasta poziom szczęścia, a także uwalniana jest oksytocyna, czyli "hormon miłości".
Zobacz zdjęcie:
Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:
TVP przekazała pilne ostrzeżenie, uważajcie szczególnie na swoje psy. Mogą być w niebezpieczeństwie
Husky nie może się odkleić od swojego pana. Zrobi wszystko, by zwrócić jego uwagę
Źródło: koty.pl