Swiatzwierzat.pl
pies do nazwania

unsplash.com/Bill Stephan

Nie wiesz, jak nazwać swojego psa? Poznaj oryginalne pomysły na imię. Może zrobić furorę na osiedlu

20 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Imie dla psa ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o efektywną komunikację z pupilem. Powinno być krótkie i dźwięczne, jednocześnie nie może być obraźliwe czy wulgarne. Wielu właścicielki zwierzaków ma jednak dość sztampowych propozycji takich

Imię dla psa musi spełniać pewne kryteria. Poza tymi wymienionymi wyżej powinno być łatwe do zdrobnienia. Nie zaleca się też stosowania imion ludzkich ze swojego kraju lub wyrażeń, które można usłyszeć na co dzień na ulicy. 

Jak wybrać oryginalne imię dla psa?

By imię było oryginalne, a jednocześnie pasowało do czworonoga można inspirować się jego cechami wyglądu i charakteru, opierając się na nich wprost, lub przekręcając je w przewrotny i zabawny sposób. Przykładem może być nazwanie niewielkiego chihuahua Gigant lub śnieżnobiałego samojeda Black.

Choć wiele osób decyduje się na nazwanie psa, bazując na jego wyglądzie, zazwyczaj sięgają po oklepane imiona, takie jak Ciapek (dla czworonoga o nakrapianym umaszczeniu). Wystarczy odrobina kreatywności i chwila zastanowienia, by dobrać imię, które będzie oryginalne i zabawne.

Nazywanie zwierzaka w zabawny sposób stanowi dużą pokusę. Warto jednak pamiętać, że każdy żart powtarzany setki razy przestaje być śmieszny. Pies przyzwyczaja się do swojego imienia i jego zmiana może być problematyczna. Należy dobrze zastanowić się, czy na pewno fraza, którą się posłużymy, jest aż tak śmieszna, jak nam się wydaje i czy pasuje do pupila.

Kolejnym popularnym tropem jest nazywanie zwierzaka, bazując na jego rasie. Czytając o jej pochodzeniu, historii i charakterze znajdziemy wiele ciekawych tropów, które pomogą nam dobrać właściwe imię dla psa. Za przykład mogą posłużyć husky o imieniu Alaska.

Ciekawą koncepcją jest także nazwanie zwierzaka, bazując na własnych zainteresowaniach. Jeśli zgłębiamy jakąś dziedzinę, poznajemy wiele oryginalnych terminów z nią związanych. Muzycy mogą więc sięgnąć po takie imiona jak Nuta, Akord czy Ósemka, żeglarze Burta czy Szkwał, szachiści mogą posłużyć się nazwiskami znanych graczy, jak Tal czy elementami gry, jak Pion, Szach czy Mat.

Imię dla psa powinno być dźwięczne

Zwierzaki reagują na niektóre dźwięki szybciej niż na inne. Na dodatek behawioryści stwierdzili, że najszybciej wyłapują wyrażenia składające się z jednej lub dwóch sylab. Warto wziąć te czynniki pod uwagę, wybierając imię dla psa. W wielu wypadkach właścicielom zależy na tym, by czworonóg reagował na ich polecenia jak najszybciej. 

Zaleca się stosowanie dźwięcznych spółgłosek takich jak: b, d, g, w, z, ź, ż, l, ł, r, m, n, j , dz, dź, dż. Zdaniem psich psychologów i behawiorystów najlepiej sprawdzają się imiona zawierające głoskę "r". Warto pamięać, że imie nie może kojarzyć się z żadną z komend.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą właścicielom czworonogów wybrać idealne imie dla psa. Jako że koncentrujemy się tutaj na oryginalnych propozycjach, zrezygnowaliśmy z prezentacji listy "ciekawych" imion. By nazwać zwierzaka w naprawdę nietypowy sposób, będziecie musieli się odrobinę wysilić.

Zobacz zdjęcie:

pixabay.com/PicsbyFran

Źródło: psipark.pl

Podobne artykuły

policja.gov.pl

Psy

Policyjny pościg za poszukiwanym przestępcą. Auto zawisło nad skarpą, w bagażniku uwięziony był pies

Czytaj więcej >
YT

Psy

Właściciel porzucił 16-letniego psa, gdy ten zachorował na raka

Czytaj więcej >
unsplash/Markus Winkler

Psy

Weterynarze biją na alarm. Rośnie liczba zachorowań na parwowirozę wśród psów

Czytaj więcej >
YT/Pitiful Animals

Psy

Właściciel porzucił gospodarstwo, zostawiając w nim psy na łańcuchu

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Oborniki

Psy

Suczka była przekazywana z rąk do rąk i traktowana jak przedmiot. Straszne, co wyrządził jej człowiek

Czytaj więcej >
OTOZ Animals Inspektorat Gliwice

Psy

Przekazali smutne wieści. Mała Mia nie żyje

Czytaj więcej >