Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie podglądowe  - pies

unsplash/Cam Bowers

Uwaga, kleszcze znów są w natarciu. Właściciele zwierząt muszą zachować szczególną ostrożność

3 Marca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Ważny komunikat szczególnie dla wszystkich właścicieli psów i kotów wychodzących. Coraz więcej zaniepokojonych opiekunów donosi, że nie tylko nasze zwierzaki znów znalazły się w niebezpieczeństwie. Groźne pasożyty już się pojawiły i nie próżnują! Cieplejs

Sezon na kleszcze można uznać za otwarty. Wystarczyło kilka cieplejszych dni, aby wyszły z ukrycia a  Dopóki pierwsze promienie słońca nie dały im znaku, że to najwyższy czas, aby rozpocząć doroczny żer, kleszcze pozostają w zimowym uśpieniu. Teraz jednak nie ma już odwrotu. 

Uwaga na kleszcze! Właściciele zwierząt muszą zachować ostrożność

Pasożyty przenoszące niebezpieczne choroby zaczęły szukać swoich żywicieli. O ich nagłym pojawieniu się jako pierwsi poinformowali właściciele psów na mediach społecznościowych, dzieląc się przy tym zdjęciami pajęczaków, jakie znaleźli na skórze swoich podopiecznych. Ostrzeżenie wystosowało również Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, Oddział Kielce. 

- Ociepliło się. Z chęcią wybieramy się na dłuższe spacery z naszymi futrzastymi przyjaciółmi. Pamiętajmy o zabezpieczeniu ich przeciw kleszczom. Już się pojawiły i nie próżnują! Uważajmy też na siebie - napisano na profilu na Facebooku. - Ten osobnik na zdjęciu został przyniesiony podczas niedzielnego spaceru - dodali inspektorzy pod zdjęciem.

Chociaż pogoda za oknem może zachęcać do aktywności na świeżym powietrzu, podczas spacerów, jazdy na rowerze, wspinaczkach i innych formach spędzania wolnego czasu w nadchodzące ciepłe dni należy zachować szczególną ostrożność. Kleszcze mogą przenosić wiele niebezpiecznych chorób. U psów mogą powodować babeszjozę, boreliozę, anaplazmozę oraz erlichiozę, natomiast ludzie są narażeni na boreliozę i na odkleszczowe zapalenie opon mózgowych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Jak się bronić przed kleszczami? 

Ataki kleszczy na ludzi i zwierzęta najczęściej zdarzają się w okresie wczesno wiosennym i jesiennym. Dzieje się tak dlatego, iż w tym czasie potrzebują krwi jako składników odżywczych do rozmnażania się. Pamiętajmy zatem, aby przez najbliższe miesiące po każdej wizycie na przykład w lesie dobrze obejrzeć swojego zwierzaka, zaś swoje ubranie wytrzepać na balkonie lub wrzucić je do od razu pralki. Nie zapominajmy także, że kleszcze pozostają w natarciu nie tylko na wiosnę i jesień, ale przez cały rok. Im cieplejsza zima, tym większe prawdopodobieństwo ataku kleszcza.

Kleszcze uwielbiają chować się w ciepłych i wilgotnych miejscach na ciele ofiary, dlatego szczególną uwagę powinniśmy poświęcić okolicom pachwin, skóry głowy, szyi i karku. Aby uniknąć ukąszenia psa przez kleszcza, niezbędne są preparaty antykleszczowe, które można zakupić w niemal każdym sklepie zoologicznym.

W przypadku podejrzenia "złapania" kleszcza należy go jak najszybciej usunąć. Im krócej pasożyt będzie miał kontakt z ciałem, tym mniejsze jest ryzyko załapania choroby. Jeśli jednak kleszcz umknie naszej uwadze i pozostanie na skórze czworonoga przez dłuższy okres czasu, to najrozsądniejszym wyborem będzie skontaktowanie się z lekarzem weterynarii, by wybrać odpowiednią metodę leczenia dla zwierzaka. 

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

Wąż Eskulapa - największy wąż występujący w Polsce

Inne zwierzęta

Wąż Eskulapa - największy wąż występujący w Polsce

Czytaj więcej >
Szynszyla - uroczy i płochliwy gryzoń

Inne zwierzęta

Szynszyla - uroczy i płochliwy gryzoń

Czytaj więcej >
delfiny

Inne zwierzęta

Martwe delfiny na plaży. Ghana rozpoczyna śledztwo

Czytaj więcej >
Zdjęcie podglądowe  - kurczątko

Inne zwierzęta

Potężny pożar na fermie drobiu. Ogień pochłonął kurnik, zginęło tysiące piskląt

Czytaj więcej >
Świat zwierząt

Inne zwierzęta

Sensacyjne odkrycie na "wyspie marzeń". Słodkie króliczki odnalazły skarb sprzed 9000 lat

Czytaj więcej >
Krogulec - szybki jak strzała postrach mniejszych ptaków

Inne zwierzęta

Krogulec - szybki jak strzała postrach mniejszych ptaków

Czytaj więcej >