pies zima
Źródło: pixabay.com/ClaudiaWollesen

Policja przypomina, jak dbać o psa zimą. Wielu Polaków powinno się zapoznać z wytycznymi

16 Stycznia 2021

Policja postanowiła przypomnieć Polakom o tym, jakie warunki zobowiązani są stwarzać swoim psom właściciele. W obliczu nadchodzących siarczystych mrozów ich apel jest szczególnie ważny. Choć większość zaleceń może wydawać się oczywista, zaskakująco wiele osób ich nie przestrzega.

Policjanci wystosowali krótki poradnik, określający minimalne wymagania nakładane na właścicieli przez obowiązujące w Polsce przepisy. Wśród przytoczonych regulacji znalazły się między innymi te dotyczące warunków, jakie powinna spełniać zimą buda dla psa oraz zalecenia jak pomóc zwierzakom przetrwać mrozy. Większość punktów krótkiego poradnika odnosi się do czworonogów trzymanych na wiejskich podwórkach.

Policjanci przestrzegają właścicieli psów

Policjanci często odpowiadają na wezwania dotyczące psów trzymanych w nieodpowiednich warunkach, lub doświadczających krzywdy ze strony właścicieli. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak dokładnie przepisy określają ich obowiązki wobec pupili.

Obecnie obowiązująca wersja Ustawy o Ochronie Zwierząt budzi duże kontrowersje wśród osób walczących o ich prawa. Zdaniem wielu osób regulacje są zbyt mało restrykcyjne. Krytykowane są między innymi podpunkty dotyczące trzymania psów na łańcuchu.

Choć prawo nie jest idealne, policja chce zapewnić czworonogom choćby minimalny zakres ochrony przed błędami nieodpowiedzialnych właścicieli. W niektórych wypadkach funkcjonariusze współpracują z wolontariuszami z prozwierzęcych stowarzyszeń.

- W związku z panującymi od kilku dni silnymi mrozami, przypominamy o konieczności zapewnienia zwierzętom ochrony przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Pamiętajmy, że pies uwiązany na zbyt krótkim łańcuchu, w nieocieplonej budzie, bez możliwości poruszania się i ciepłego posiłku może nie przeżyć - czytamy w opublikowanym przez profil Policja Myślenice komunikacie na Facebooku.

Suczka znienacka zaczęła warczeć na właścicielkę. Gdy kobieta wyjrzała przed dom, ugięły się pod nią kolanaSuczka znienacka zaczęła warczeć na właścicielkę. Gdy kobieta wyjrzała przed dom, ugięły się pod nią kolanaCzytaj dalej

Policjanci radzą jak zadbać o psa zimą

Wśród rad policjantów znalazło się kilka, które mogą stanowić dla wielu osób niespodziankę. Na przykład sugestia, by zamiast wyściełać budę zwierzęcia, którego nie możemy zabrać do domu starymi kocami, które nasiąkają wodą, użyć słomy, w którą pies może się zagrzebać.

Radzą także, by w taką pogodę podawać psu podgrzane posiłki. Warto jednak dodać, że jedzenie nie powinno być zbyt gorące, ponieważ niecierpliwy czworonóg mógłby poparzyć nim sobie język lub przełyk.

Policja prosi także, by reagować na przypadki zwierząt przetrzymywanych w złych warunkach. Interwencja dzielnicowych lub fundacji czy stowarzyszenia może uratować takiemu czworonogowi życie.

Na koniec zaznaczono, że jeśli ktoś decyduje się, mimo zaleceń na trzymanie psa na dworze na uwięzi, musi spuszczać z niej psa przynajmniej przez 12 godzin na dobę, a łańcuch nie może być krótszy niż 3 metry.

Zobacz grafikę:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródła: Policja w Mysłowicach

Następny artykuł