Swiatzwierzat.pl
pies zima

pixabay.com/ClaudiaWollesen

Policja przypomina, jak dbać o psa zimą. Wielu Polaków powinno się zapoznać z wytycznymi

16 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Policja postanowiła przypomnieć Polakom o tym, jakie warunki zobowiązani są stwarzać swoim psom właściciele. W obliczu nadchodzących siarczystych mrozów ich apel jest szczególnie ważny. Choć większość zaleceń może wydawać się oczywista, zask

Policjanci wystosowali krótki poradnik, określający minimalne wymagania nakładane na właścicieli przez obowiązujące w Polsce przepisy. Wśród przytoczonych regulacji znalazły się między innymi te dotyczące warunków, jakie powinna spełniać zimą buda dla psa oraz zalecenia jak pomóc zwierzakom przetrwać mrozy. Większość punktów krótkiego poradnika odnosi się do czworonogów trzymanych na wiejskich podwórkach.

Policjanci przestrzegają właścicieli psów

Policjanci często odpowiadają na wezwania dotyczące psów trzymanych w nieodpowiednich warunkach, lub doświadczających krzywdy ze strony właścicieli. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak dokładnie przepisy określają ich obowiązki wobec pupili.

Obecnie obowiązująca wersja Ustawy o Ochronie Zwierząt budzi duże kontrowersje wśród osób walczących o ich prawa. Zdaniem wielu osób regulacje są zbyt mało restrykcyjne. Krytykowane są między innymi podpunkty dotyczące trzymania psów na łańcuchu.

Choć prawo nie jest idealne, policja chce zapewnić czworonogom choćby minimalny zakres ochrony przed błędami nieodpowiedzialnych właścicieli. W niektórych wypadkach funkcjonariusze współpracują z wolontariuszami z prozwierzęcych stowarzyszeń.

- W związku z panującymi od kilku dni silnymi mrozami, przypominamy o konieczności zapewnienia zwierzętom ochrony przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Pamiętajmy, że pies uwiązany na zbyt krótkim łańcuchu, w nieocieplonej budzie, bez możliwości poruszania się i ciepłego posiłku może nie przeżyć - czytamy w opublikowanym przez profil Policja Myślenice komunikacie na Facebooku.

Policjanci radzą jak zadbać o psa zimą

Wśród rad policjantów znalazło się kilka, które mogą stanowić dla wielu osób niespodziankę. Na przykład sugestia, by zamiast wyściełać budę zwierzęcia, którego nie możemy zabrać do domu starymi kocami, które nasiąkają wodą, użyć słomy, w którą pies może się zagrzebać.

Radzą także, by w taką pogodę podawać psu podgrzane posiłki. Warto jednak dodać, że jedzenie nie powinno być zbyt gorące, ponieważ niecierpliwy czworonóg mógłby poparzyć nim sobie język lub przełyk.

Policja prosi także, by reagować na przypadki zwierząt przetrzymywanych w złych warunkach. Interwencja dzielnicowych lub fundacji czy stowarzyszenia może uratować takiemu czworonogowi życie.

Na koniec zaznaczono, że jeśli ktoś decyduje się, mimo zaleceń na trzymanie psa na dworze na uwięzi, musi spuszczać z niej psa przynajmniej przez 12 godzin na dobę, a łańcuch nie może być krótszy niż 3 metry.

Zobacz grafikę:

Źródła: Policja w Mysłowicach

Podobne artykuły

unsplash/Markus Winkler

Psy

Weterynarze biją na alarm. Rośnie liczba zachorowań na parwowirozę wśród psów

Czytaj więcej >
YT/Pitiful Animals

Psy

Właściciel porzucił gospodarstwo, zostawiając w nim psy na łańcuchu

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Oborniki

Psy

Suczka była przekazywana z rąk do rąk i traktowana jak przedmiot. Straszne, co wyrządził jej człowiek

Czytaj więcej >
OTOZ Animals Inspektorat Gliwice

Psy

Przekazali smutne wieści. Mała Mia nie żyje

Czytaj więcej >
BRAK

Psy

Konający pies został uratowany. Dziś już nie przypomina dawnego siebie

Czytaj więcej >
facebook/psiabezdomnosc

Psy

Martwa suczka znaleziona w reklamówce. Sprawa trafi na policję

Czytaj więcej >