Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czy koty lubią dzieci? Fakty i mity na temat relacji mruczków z maluchami
Jakub Pasek
Jakub Pasek 17.01.2021 01:00

Czy koty lubią dzieci? Fakty i mity na temat relacji mruczków z maluchami

kot i dziecko
unsplash/Chewy

Na samym początku warto zadać zasadnicze pytanie - czy koty lubią dzieci? Zdarzają się przypadki, w których mruczek od pierwszego spojrzenia na ludzkie dziecko nawiązywał z nim głęboką więź, jak i takie, w których na pojawienie się w domu niemowlaka reagował agresją i zaborczością.

Zwierzęta znajdujące się pod opieką człowieka przywiązują dużą wagę do tego, ile uwagi i czasu im poświęcamy. W niektórych wypadkach mogą odczuwać zazdrość wobec malucha, który staje się oczkiem w głowie rodziców. Jak zatem połączyć te dwa różne światy?

Czy koty lubią dzieci?

Rolą rodziców jest wyznaczanie granic w relacjach pomiędzy małym dzieckiem a kotem. Maluch musi zrozumieć, że ma do czynienia z żywą istotą, która ma własne potrzeby i pragnienia, a nie kolejnym pluszakiem, z którym może zrobić, co chce.

Koty zazwyczaj dobrze znoszą pojawienie się niemowlaka w domu. Głównym powodem ewentualnych konfliktów jest zazdrość. Jeśli do tej pory mruczek był w centrum uwagi wszystkich domowników, a po pojawienie się w domu dziecka nikt nie poświęca mu jej aż tyle, może poczuć się opuszczony, za co obwiniać będzie malucha.

O ile oczywistym jest, że dla każdego rodzica jego dziecko jest najważniejsze, nie może w tym krytycznym, jeśli chodzi o kształtowanie się relacji z nowym członkiem rodziny okresie zaniedbywać swojego pupila.

Przez kilka pierwszych dni lub nawet tygodni nie powinno się zostawiać kota z małym dzieckiem. W wypadku sytuacji, w której sprowadzamy kociaka do domu ze starszym, kilkuletnim dzieckiem, także powinniśmy z początku monitorować ich wzajemne stosunki.

Kot i dziecko w jednym domu

Choć wzajemne relacje dzieci i pupili są zagadnieniem kluczowym, jeśli chodzi o ich wspólne mieszkanie pod jednym dachem, wiele mitów narosło także wokół innych aspektów takiego układu.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych jest przeświadczenie, że istnieje duża szansa, że kot udusi śpiące dziecko podczas snu. Zakłada on, że szukając ciepłego miejsca do drzemki, zwierzę może położyć się na twarzy malucha, blokując dopływ tlenu. 

Choć takie przypadki zdarzały się, szansa na to jest bardzo mała. Warto również pamiętać, że dość łatwo zabezpieczyć swoją pociechę przed takim scenariuszem, nie wpuszczając zwierzaka do jego sypialni.

Czy koty lubią dzieci i powinny się wspólnie wychowywać? Jak wspomnieliśmy wyżej, trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy przede wszystkim od rodzica i opiekuna. Większość mruczków będzie zachwycona, mogąc spędzić czas i pobawić się z ludzkim dzieckiem, zaś inne, szczególnie starsze zwierzaki, mogą uznać je za zbyt hałaśliwe i ruchliwe. 

Nie zapominajmy, że podstawą sukcesu jest ciężka praca i determinacja, aby oswoić malucha oraz zwierzaka, a w konsekwencji nauczyć ich wzajemnego szacunku, wyrozumiałości oraz miłości.

Zobacz zdjęcie:

źródło: swiatzwierzat.pl