Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czy powinno kąpać się psa jesienią i zimą? Zdradzamy 3 największe błędy popełniane przez właścicieli
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 26.01.2021 01:00

Czy powinno kąpać się psa jesienią i zimą? Zdradzamy 3 największe błędy popełniane przez właścicieli

Kąpiel psa
unsplash/henarlanga

Czy można kąpać psa zimą, a jeśli tak to jak często? To jedno z często zadawanych pytań, które nurtuje wielu opiekunów zwierząt domowych. Może na co dzień kwestia psiej kąpieli nie wydaje się specjalnie interesującym tematem rozmyślań, jednak dylemat związany z pielęgnacją sierści pupila pojawia się najczęściej dopiero w momencie, gdy po spacerze wraca on do domu całkowicie umorusany w błocie czy innych nieczystościach. Jak więc należy zareagować w tej sytuacji?

Kąpanie psa zimą - można czy nie?

Spacer z psem w okresie zimowym potrafi być naprawdę przyjemnym doświadczeniem, choć jednocześnie może skutkować wieloma niespodziankami. Warto jednak pamiętać, że w Polsce krajobraz za oknem nie zawsze będzie przypominał bajkowego widoku niczym z lodowej krainy. Rzeczywistość potrafi być dużo bardziej zaskakująca.

Podczas spacerów z psem, zamiast śnieżnego puchu, często czekać nas będzie zacinający w oczy deszcz, porywisty wiatr, błoto, roztopy i plucha. Co więc mają zrobić osoby, których zwierzaki biegają gołymi łapami po brudnej nawierzchni, lub co gorsza, tarzają się w wywęszonych świństwach? W tym wypadku czekanie do wiosny jest fatalnym pomysłem, gdyż zapach, który od tej pory stale będzie towarzyszył psu, z czasem stanie się nie do zniesienia.

Pragniemy wszystkich uspokoić - kąpieli psa zimą wcale nie należy się obawiać pod warunkiem, że przeprowadza się ją w prawidłowy sposób. Istnieją bowiem trzy najważniejsze zasady, jakimi należy się kierować podczas kąpieli czworonoga, by nie narazić go na uszczerbki na zdrowiu.

Warto zaznaczyć, że nieprzestrzeganie ich może mieć nieciekawe skutki, a nawet skończyć się wizytą w gabinecie weterynarza. Poniżej znajdziesz trzy wskazówki, które pomogą zadbać o wygląd i zdrowie Twojego pupila.

3 największe błędy podczas kąpieli psa zimą

1. Nie kąp psa zbyt często i zbyt długo - Chociaż w niektórych przypadkach kąpiel wydaje się jedynym sposobem na pozbycie się z sierści pupila nieczystości, brudu, a w konsekwencji uderzającego smrodu, to w okresie zimowym właściciel powinien ograniczyć moczenie zwierzaka do minimum. Jeśli pies nie jest przesadnie brudny, to lepiej wytrzeć jego ciało wilgotną ścierką, niż pakować do wanny wypełnionej wodą. Ponadto, kąpiel psa zimą powinna być wykonywana najszybciej jak to możliwe. Przy długim polewaniu pupila wodą wystawiamy go na ryzyko przeziębienia oraz wielu innych dolegliwości. Na długie, relaksujące przesiadywanie w pianie przyjdzie czas dopiero, gdy na dworze zrobi się cieplej.

2. Nie kąp psa w ani zbyt zimnej, ani zbyt ciepłej wodzie - Wydawałoby się, że dobór odpowiedniej temperatury wody jest oczywistością przy kąpieli psów, a mimo to wielu właścicieli zapomina, że zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Pod żadnym pozorem nie wolno "hartować" zwierzęcia i polewać go zimną wodą, ponieważ może to doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Z drugiej strony, nie należy przesadzać, ponieważ im cieplejszy strumień, tym większa szansa na to, że organizm zwierzak zareaguje na gwałtowną zmianę temperatur szokiem termicznym.

3. Nie zapomnij o wysuszeniu psa - Kąpiel zwierzaka, choć powinna być możliwie szybka, nie powinna być jednak wykonywana w pośpiechu i roztargnieniu. Po zakończeniu zabiegu pielęgnacyjnego możesz pozwolić swojemu pupilowi, by swobodnie się otrzepał z nadmiaru wody. Pamiętaj jednak, by rozłożyć na podłodze ręcznik bądź szmatkę, by nie tylko uniknąć zalania łazienki, ale i ewentualnej kontuzji. W następnej kolejności owiń futrzaka w dobrej jakości materiał pochłaniający wodę. Może być to ręcznik z bawełny klasyczna, która charakteryzuje się najwyższą chłonnością. Delikatnymi ruchami wymasuj każdą część jego ciała. Dobrym rozwiązaniem będzie także skorzystanie z suszarki pod warunkiem, że ustawisz urządzenie na najniższą moc. Warto dodać, że pozwolenie zwierzęciu na samoistne wyschnięcie może ponownie doprowadzić do przeziębienia, ale i infekcji grzybiczej, która z łatwością rozwija się w wilgotnym środowisku. 

Jeśli jednak nie masz wystarczająco dużo czasu lub ochoty, by samemu wykąpać psiaka, zawsze możesz skorzystać z usług profesjonalnych groomerów zwierząt. W psim salonie fryzjerskim doświadczeni specjaliści najlepiej zadbają o to, żeby Twój pupil prezentował się zjawiskowo... aż do następnego spaceru! 

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

źródło: myanimals.com

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?