Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kot ociera się o nogi? Nie zawsze chodzi o pieszczoty
Jakub Pasek
Jakub Pasek 20.01.2021 01:00

Dlaczego kot ociera się o nogi? Nie zawsze chodzi o pieszczoty

kot ociera się o nogi
unsplash.com/chen

Dlaczego kot ociera się o nogi? Najczęściej właściciele spotykają się z tym gestem, gdy wracają do domu z pracy lub ze szkoły. Uznają go za powitanie i sposób mruczka na wyrażenie radości z powrotu. Czasem jednak takie zachowanie wydaje się nie mieć żadnej przyczyny, co więcej, gdy człowiek nachyli się, by pogłaskać pupila, ten często przyśpiesza kroku i oddala się od niego. Powstało kilka teorii na temat tego, czemu mają służyć te zabiegi.

Dlaczego kot ociera się o nogi?

Takie zachowanie może mieć wiele funkcji, jednak zazwyczaj wspomina się o trzech podstawowych - zostawianiu na nogawkach spodni właściciela swojego zapachu, komunikowaniu swoich potrzeb lub ekscytacji czy prośbie o pieszczoty lub uwagę opiekuna.

Język, jakim posługują się koty w relacji ze swoimi właścicielami, jest dość skomplikowany. Przez lata zwierzaki nauczyły się sygnalizować ludziom swoje potrzeby na różne sposoby. Choć zostały udomowione tysiące lat temu, niektóre aspekty tej międzygatunkowej komunikacji wciąż wymagają dopracowania. Dlaczego więc kot ociera się o nogi?

1. Kot chce zostawić na nas swój zapach - w myśl tej teorii, ocieranie się o nogi jest formą znaczenia swojego terytorium. Zwierzak chce, byśmy pachnieli tak jak on, by inne mruczki rozpoznawały nas jako członka jego rodziny. Przejmuje także w ten sposób cząstkę naszego zapachu. Celem takiego zachowania jest budowanie relacji z opiekunem, jak i sygnał dla innych kotów, że dany człowiek "należy" do niego. To jedna z najbardziej rozpowszechnionych, choć równie często kwestionowanych teorii na temat tego, czemu mruczki ocierają się o człowieka.

2. Jest podekscytowany - kolejnym możliwym wytłumaczeniem jest fakt odczuwania przez kota ekscytacji, którą wyraża w taki sposób. Zwierzęta nie zawsze potrafią zorganizować sobie czas. Pod nieobecność właścicieli często bardzo się nudzą. Powrót ulubionego człowieka oznacza szanse na wspólną zabawę, zwiastuje napełnienie miski pokarmem oraz stanowi podstawowe urozmaicenie kociego planu dnia.

3.  Chce naszej uwagi lub pieszczot - czasem mruczek po prostu próbuje zwrócić na siebie naszą uwagę. Zwierzęta czerpią przyjemność z tego, że człowiek poświęca im swój czas. Choć nie zawsze, często taki gest będzie stanowił zaproszenie do wspólnej zabawy lub pieszczot.

Zobacz zdjęcie:

unsplash.com/Oleg Ivanov

Źródło: koty.pl

Tagi: Porady Kot