Dlaczego pies zawsze za mną podąża? Z troski czy z nudy?
Dlaczego pies zawsze za mną podąża? Wielu właścicieli zazwyczaj cieszy się z towarzystwa pupila, jednak czasem nawet największy miłośnik zwierząt potrzebuje chwili dla siebie. Opiekunowie zwierząt często zastanawiają się, czy czworonogi chodzą za nimi krok w krok, ponieważ liczą, że dostaną jakiś przysmak, mają nadzieję na wspólną zabawę, czy może chodzi im o coś zupełnie innego. W niektórych wypadkach próbują towarzyszyć człowiekowi nawet w łazience. Spróbujemy rozwiać te wątpliwości.
Dlaczego pies zawsze za mną podąża?
Powodów takiego zachowania może być wiele, czasem w zależności od rasy jest to zupełnie normalne. Każde zwierzę, mimo pewnych wspólnych cech i zachowań mają jednak własny, unikalny charakter. Poniżej zaprezentujemy kilka powszechnych wyjaśnień tego zjawiska. Dlaczego więc psy podążają za swoimi opiekunami?
1. Bez żadnego powodu - czasem takie zachowanie nie stanowi próby zwrócenia na siebie uwagi opiekuna lub prośby o wspólne spędzanie czasu czy pieszczoty. Niektóre psy czasem odruchowo zaczynają iść za oddalającym się człowiekiem.
2. Liczy, że dasz mu jeść - prawie każdy pies jest łasuchem. Zwierzęta praktycznie bez przerwy myślą o jedzeniu. Jeśli widzą, że ich właściciel kieruje się do kuchni, przechodzi obok ich miski lub mija miejsce, w którym stoi ich karma, liczą, że uda im się przekonać go do poczęstowania ich jakimś przysmakiem.
3. Nudzi się - wiele czworonogów ma problemy z samodzielnym znalezieniem sobie zajęcia. W momencie, w którym nie mają co robić, śpią, odpoczywają lub podążają za opiekunem, mając nadzieję, że człowiek pobawi się z nimi, zabierze je na spacer lub przynajmniej wypuści je na zewnątrz.
4. Nauczyłeś go tego - psy łatwo przyzwyczajają się do niektórych schematów. Jeśli za każdym razem, gdy zwierzak do ciebie podchodził, poświęcałeś mu uwagę i dawałeś pieszczoty, prawdopodobnie uznał, że to pożądane zachowanie. Często w takich wypadkach działa zasada pozytywnego wzmocnienia stosowana w tresurze. Psu wydaje się, że nagradzasz go za to, że za tobą poszedł.
5. Coś mu dolega - czasem chory zwierzak chodzi za swoim opiekunem, licząc, że ten w końcu zauważy, że coś jest nie tak. Psy mają problemy z sygnalizowaniem ludziom swoich problemów zdrowotnych, muszą więc polegać na ich intuicji i czekać, aż domyślą się, że coś jest nie tak.
6. Jest ciekawski - psu może się wydawać, że za każdym razem gdy znikasz z jego pola widzenia, robisz coś ekscytującego. Zwierzak nie chce tracić okazji do dobrej zabawy, woli więc podążać za Tobą, by nic go nie ominęło. Czworonogi często z zainteresowaniem przyglądają się ludzkim zwyczajom.
7. Lubi spędzać z tobą czas - większość psów nie wyobraża sobie życia bez swoich opiekunów. Chce spędzać z nimi każdą wolną chwilę. Często jedynym powodem, dla którego pies chodzi za człowiekiem, jest to że lubi jego towarzystwo.
Zobacz zdjęcie:
Suczka udaje martwą, gdy ma iść do weterynarza. Jedno magiczne słowo sprawia, że "wraca do żywych"
Sąd nie miał litości, zaostrzył karę dla Rafała B. 23-latek celowo przejechał głuchego psa
Źródła: psy.pl , zooart.pl