Swiatzwierzat.pl
pies podąża

unsplash.com/ Jamie Street

Dlaczego pies zawsze za mną podąża? Z troski czy z nudy?

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Dlaczego pies zawsze za mną podąża? Wiele czworonogów, gdy tylko jest to możliwe, stara się nie odstępować od swoich właścicieli nawet na krok. Czasem odwracając się na pięcie, musimy bardzo uważać, by nie potknąć się o skradającego się za naszymi

Dlaczego pies zawsze za mną podąża? Wielu właścicieli zazwyczaj cieszy się z towarzystwa pupila, jednak czasem nawet największy miłośnik zwierząt potrzebuje chwili dla siebie. Opiekunowie zwierząt często zastanawiają się, czy czworonogi chodzą za nimi krok w krok, ponieważ liczą, że dostaną jakiś przysmak, mają nadzieję na wspólną zabawę, czy może chodzi im o coś zupełnie innego. W niektórych wypadkach próbują towarzyszyć człowiekowi nawet w łazience. Spróbujemy rozwiać te wątpliwości.

Dlaczego pies zawsze za mną podąża?

Powodów takiego zachowania może być wiele, czasem w zależności od rasy jest to zupełnie normalne. Każde zwierzę, mimo pewnych wspólnych cech i zachowań mają jednak własny, unikalny charakter. Poniżej zaprezentujemy kilka powszechnych wyjaśnień tego zjawiska. Dlaczego więc psy podążają za swoimi opiekunami?

1. Bez żadnego powodu - czasem takie zachowanie nie stanowi próby zwrócenia na siebie uwagi opiekuna lub prośby o wspólne spędzanie czasu czy pieszczoty. Niektóre psy czasem odruchowo zaczynają iść za oddalającym się człowiekiem. 

2. Liczy, że dasz mu jeść - prawie każdy pies jest łasuchem. Zwierzęta praktycznie bez przerwy myślą o jedzeniu. Jeśli widzą, że ich właściciel kieruje się do kuchni, przechodzi obok ich miski lub mija miejsce, w którym stoi ich karma, liczą, że uda im się przekonać go do poczęstowania ich jakimś przysmakiem.

3. Nudzi się - wiele czworonogów ma problemy z samodzielnym znalezieniem sobie zajęcia. W momencie, w którym nie mają co robić, śpią, odpoczywają lub podążają za opiekunem, mając nadzieję, że człowiek pobawi się z nimi, zabierze je na spacer lub przynajmniej wypuści je na zewnątrz.

4. Nauczyłeś go tego - psy łatwo przyzwyczajają się do niektórych schematów. Jeśli za każdym razem, gdy zwierzak do ciebie podchodził, poświęcałeś mu uwagę i dawałeś pieszczoty, prawdopodobnie uznał, że to pożądane zachowanie. Często w takich wypadkach działa zasada pozytywnego wzmocnienia stosowana w tresurze. Psu wydaje się, że nagradzasz go za to, że za tobą poszedł.

5. Coś mu dolega - czasem chory zwierzak chodzi za swoim opiekunem, licząc, że ten w końcu zauważy, że coś jest nie tak. Psy mają problemy z sygnalizowaniem ludziom swoich problemów zdrowotnych, muszą więc polegać na ich intuicji i czekać, aż domyślą się, że coś jest nie tak.

6. Jest ciekawski - psu może się wydawać, że za każdym razem gdy znikasz z jego pola widzenia, robisz coś ekscytującego. Zwierzak nie chce tracić okazji do dobrej zabawy, woli więc podążać za Tobą, by nic go nie ominęło. Czworonogi często z zainteresowaniem przyglądają się ludzkim zwyczajom.

7. Lubi spędzać z tobą czas - większość psów nie wyobraża sobie życia bez swoich opiekunów. Chce spędzać z nimi każdą wolną chwilę. Często jedynym powodem, dla którego pies chodzi za człowiekiem, jest to że lubi jego towarzystwo.

Zobacz zdjęcie:

Źródła: psy.pl , zooart.pl

Tagi:

Jakub PasekAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >

Psy

Szybki test na spostrzegawczość. Ile psów widzisz na zdjęciu? Nie tak łatwo odpowiedzieć poprawnie

Czytaj więcej >

Psy

Młoda suczka zakopana żywcem pod Krakowem? Odnaleziono ją podczas robót koparką

Czytaj więcej >

Psy

Nowe przepisy dotyczące zwierząt wkrótce wejdą w życie. Będą spore zmiany

Czytaj więcej >