Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > 6 oznak, że Twój kot Cię nie znosi. Jeden z sygnałów jest szczególnie niebezpieczny
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 08.12.2023 15:10

6 oznak, że Twój kot Cię nie znosi. Jeden z sygnałów jest szczególnie niebezpieczny

Jak kot pokazuje złość?
Jak kot pokazuje złość? Źródło: pexels.com @Harry Cunningham @harry.digital

Warto wiedzieć, w jaki sposób koty pokazują, że czują się w Twoim towarzystwie niekomfortowo. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że czworonogi robią to na wiele różnych sposobów. Sprawdź, czy Twój mruczek mówi Ci czasem, że ma Cię dosyć. Ignorowanie niektórych sygnałów może mieć poważne konsekwencje.

Naucz się kociej mowy a przekonasz się, kiedy Twój pupil ma Cię dosyć

Koty potrafią komunikować się na zaskakująco wiele sposobów. Każdy opiekun domowego mruczka powinien nauczyć się rozpoznawać sygnały, które raz na jakiś czas wysyłają nawet najbardziej skryte osobniki. Dzięki temu będziesz wiedzieć, kiedy Twój pupil czuje się niekomfortowo. Zdziwisz się, jakie sygnały mogą oznaczać: “nie lubię Cię!”:

1. Najeżone futro

To jeden z najbardziej czytelnych sygnałów świadczących o niezadowoleniu. Kiedy kot na Twój widok jeży sierść na swoim karku, natychmiast zejdź mu z drogi. Warto zastanowić się też nad tym, co jest powodem tak wymownej reakcji. Zwierzaki z reguły nie wykazują niechęci bez ważnej przyczyny.

2. Niechęć do zabawy

Większość zdrowych kotów zazwyczaj ma ochotę na zabawę. Jeżeli Twój mruczek, pomimo tego, że regularnie go do tego zachęcasz, odmawia wspólnych aktywności, bardzo możliwe jest, że Cię po prostu nie lubi. Szczególnie wtedy, kiedy sam chętnie spędza czas na zabawie.

pexels-skitterphoto-1331821.jpg
Niektóre koty okazują złość tak czytelnie, że nie da się tego nie zauważyć. Źródło: pexels.com @Skitterphoto
Kupiła yorka miniaturkę za 8 tys. zł, ale coś poszło nie tak. Nabrała podejrzeń, gdy zaczął rosnąć

Niektóre sygnały bywają mylące. Nie porównuj kota do innych gatunków!

3. Machanie ogonem

U psów machanie ogonem kojarzy się przede wszystkim z radością. Dlatego wielu właścicieli kotów uważa, że w przypadku mruczków zachowanie to również świadczy o dobrym humorze zwierzaka. Nic bardziej mylnego - koty machają ogonem wtedy, kiedy są czymś zdenerwowane lub zaniepokojone.

4. Patrzenie w oczy

Wpatrywanie się w oczy w świecie ludzkim często jest odbierane jako wyraz czułości i przywiązania. Natomiast wśród zwierząt intensywne wpatrywanie się świadczy o braku zaufania. Czworonogi pokazują w ten sposób, że są czujne i skłonne do ataku.

pexels-danniel-corbit-13705748.jpg
Uważnie obserwuj swojego pupila, a z czasem zaczniesz go lepiej rozumieć. Źródło: pexels.com @DANNIEL CORBIT

Tych sygnałów nie sposób zignorować

5. Kot unika, ale tylko Ciebie

Jeżeli Twój pupil unika kontaktu z Tobą, jednocześnie domagając się przytulania oraz zabawy z innymi ludźmi, to wyraźny znak, że Wasza relacja wymaga poprawy. Zwierzęta unikają osób, przy których z różnych względów czują się niekomfortowo. Może to wynikać z tego, że na przykład: często krzyczysz na swojego pupila lub na siłę przytulasz go, kiedy on nie ma na to ochoty.

6. Syk, burczenie i miauczenie

Kotom zdarza się używać mowy werbalnej. Syk oraz burczenie zawsze świadczą o trudnych emocjach, zazwyczaj chodzi wtedy o zdenerwowanie, frustrację lub strach. W przypadku miauczenia sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, w zależności od sytuacji, może ono wiele znaczyć. Jeżeli wokalizacja pupila Cię niepokoi, warto skonsultować to z lekarzem weterynarii. Często jednak koty miauczą na kogoś, kogo nie lubią.

pexels-alex-tinca-16924834.jpg
Uszanuj granice stawiane przez kota, źródło: pexels.com @Alex Tinca

Źródło: fajnyzwierzak.pl, natemat.pl