Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Najgorsze typy opiekunów, jakie mogą przytrafić się kotom. Nawet święty by z nimi nie wytrzymał
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 10.12.2023 14:38

Najgorsze typy opiekunów, jakie mogą przytrafić się kotom. Nawet święty by z nimi nie wytrzymał

Nieodpowiedzialny opiekun kota,
Nieodpowiedzialny opiekun kota, źródło: pixabay/Uschi_Du

Spójrzmy prawdzie w oczy, nie wszyscy opiekunowie zwierząt są dobrzy. Przerażająco dużo kotów musi użerać się z właścicielami, którzy za nic mają ich podstawowe potrzeby, komfort i bezpieczeństwo. Sprawdź, czy Ty lub ktoś z Twoich bliskich nie zaliczacie się do jednego z pięciu najgorszych typów opiekunów. Jeżeli dostrzegasz pewne podobieństwo, najwyższa pora zastanowić się nad swoim zachowaniem. Być może nieświadomie zamieniasz życie swojego pupila w piekło.

Najgorsi opiekunowie kotów. Niektórzy zapominają, że zwierzę to nie zabawka

Aby zaspokoić wszystkie kocie potrzeby oraz zapewnić swojemu pupilowi bezpieczeństwo, trzeba przestrzegać wielu mniej lub bardziej skomplikowanych zasad. Okazuje się, że mnóstwo opiekunów domowych mruczków nie ma najmniejszego pojęcia o tym, jak prawidłowo zadbać o czworonoga. Co gorsza, nie brakuje też takich, którzy za nic mają reguły, którymi kierują się doświadczeni hodowcy, behawioryści oraz weterynarze. 

Z myślą o mruczących przyjaciołach człowieka stworzyliśmy listę typów właścicieli, których czeka sporo pracy, jeżeli chcą zapewnić swoim podopiecznym wszystko, czego potrzebują. Sprawdź, czy jesteś dobrym opiekunem koty, czy też należy rozpocząć pracę nad zmianą stosowanych dotychczas schematów. Trzymam kciuki, żebyś nie miał nic wspólnego z żadnym z typów wymienionych poniżej!

1. “Przytulacz” - traktuje kota jak pluszowego misia

Nawet z miłością i czułością można przesadzić. Koty, które są pod opieką ludzi zaliczających się do tego typu, często marzą, chociażby o pięciu minutach świętego spokoju. Przytulanie i głaskanie mruczka, kiedy ten nie ma na to ochoty, nie ma nic wspólnego z troską o dobro czworonoga. Wręcz przeciwnie. Każdy kot powinien mieć możliwość spędzenia czasu w samotności wtedy, kiedy ma na to ochotę. Nic więc dziwnego, że osobniki mające nachalnych opiekunów z czasem zaczynają ich unikać lub stają się agresywne. Jak inaczej miałyby pokazać, że ich granice są przekraczane?

pexels-pixabay-416160.jpg
Nawet najbardziej towarzyski kot raz na jakiś czas potrzebuje prywatności. Źródło: pexels.com @Pixabay
Największe mity na temat dużych psów. Zdziwisz się, jakich bzdur muszą wysłuchiwać ich opiekunowie

Właściciele kotów nie zawsze myślą o bezpieczeństwie i stabilizacji

2. “Ryzykant” - za nic ma bezpieczeństwo zwierzaka

Jednym z najgorszych typów opiekunów są ludzie, którzy nie dbają o bezpieczeństwo swojego zwierzaka. Pomimo licznych kampanii uświadamiających o potencjalnych zagrożeniach w najbliższej przestrzeni zwierząt domowych, wciąż mnóstwo osób wypuszcza swoje koty na nieosiatkowany balkon lub okno. Nie brakuje też właścicieli, którzy nie widzą nic złego w puszczaniu luzem swojego pupila, nawet jeżeli mieszkają w mieście czy w pobliżu ruchliwej drogi. Tego typu scenariusze przerażająco często kończą się tragicznie.

3. “Spontaniczny” - kupuje lub adoptuje kota, nie myśląc o przyszłości

Adopcja porzuconego zwierzaka to piękny gest, ale pod warunkiem, że jest on dobrze przemyślany. Koty przygarniane przez osoby, które po kilku tygodniach, miesiącach lub latach postanawiają jednak się ich pozbyć, cierpią jeszcze bardziej niż czworonogi, które przez lata czekają w schroniskach na odpowiedzialnego opiekuna. 

pexels-wojciech-kumpicki-2071873.jpg
Jeżeli zastanawiasz się nad adopcją kota, zastanów się, czy jesteś w stanie opiekować się nim do końca jego życia. Źródło: pexels.com @Wojciech Kumpicki

Słuchać ekspertów? Po co? Ja wiem lepiej!

4. “Zosia Samosia” - uważa, że pozjadała wszystkie rozumy

Przerażające jest to, że w XXI wieku wciąż istnieją ludzie, którzy nie wierzą w medycynę weterynaryjną. Niektórzy właściciele kotów uważają, że leczenie zwierzaka jest zbędną paranoją. Zamiast tego wolą zająć się opieką nad chorym czworonogiem na własny, często nieprzemyślany sposób, opierając się na zasłyszanych wcześniej “złotych radach”. Jeszcze więcej ludzi cynicznie podchodzi do pracy behawiorystów, kręcąc głowami na wieść, iż specjaliści od kociej psychiki są w stanie rozwiązać dręczące je problemy. 

5. “Dominator” - karze kota za to, że jest kotem 

Karanie zwierząt już dawno powinno przejść do lamusa. Tymczasem w gronie kociarzy nadal można znaleźć osoby skłonne karać swoje pupile za podrapanie kanapy, nasikanie na dywan, rozsypanie żwirku z kuwety czy chodzenie po meblach. Każdy, kto posiada kota, powinien pamiętać o tym, że kot… jest kotem! W związku z tym czworonóg będzie wykazywać zachowania, które niekoniecznie są ludziom na rękę. Jeżeli Ci to bardzo przeszkadza, po prostu nie podejmuj się opieki nad kotem. Zamiast tego lepiej kup sobie pluszowego misia. 

pexels-tranmautritam-2194261.jpg
Bicie kota to znęcanie się nad zwierzętami. Nigdy tego nie rób! Źródło: pexels.com @Tranmautritam

Źródło: fajnyzwierzak.pl, koty.pl