Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak spędzać czas z psem zimą? Te aktywności powinien znać każdy opiekun
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 06.12.2023 09:18

Jak spędzać czas z psem zimą? Te aktywności powinien znać każdy opiekun

Spacer z psem zimą
Spacer z psem zimą, źródło: pexels.com @Jozef Fehér

Zimowe spacery z psem mogą być czystą przyjemnością zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila. Pod warunkiem że będziesz wiedzieć, co robić, aby niska temperatura powietrza i wszechobecny śnieg nie ostudziły Waszego zapału do codziennych przechadzek. Sprawdź jak nudny, zimowy spacer zamienić w prawdziwą przygodę!

Pamiętaj o komforcie swoim i swojego pupila

Zima to czas, który dla wielu opiekunów psów jest dużym wyzwaniem. Niektóre czworonogi niechętnie wychodzą z domu, kiedy na dworze jest ujemna temperatura. Nie oznacza to jednak tego, że codzienne spacery można pominąć. Nie ma zmiłuj: czy to się nam podoba, czy nie, czworonóg musi każdego dnia zaspokoić swoje podstawowe potrzeby fizjologiczne. Poza tym codzienna dawka ruchu na świeżym powietrzu jest ważna, chociażby ze względu na utrzymanie pupila w dobrej kondycji. 

Dlatego warto zadbać o to, aby spacery w zimowe miesiące były jak najbardziej komfortowe, zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila. Może w tym pomóc między innymi:

  • Ubranko dla psa - niektóre psy nie chcą wychodzić zimą na dwór, ponieważ jest im po prostu zbyt chłodno. Dlatego warto zainwestować w specjalne kurteczki lub sweterki dla psów, które sprawią, że Twój pupil nie będzie się tak szybko wyziębiał.
  • Zabezpiecz łapki pupila - chodzenie po zmrożonym chodniku lub śniegu nie jest przyjemne dla psów, które mają bardzo delikatne łapki. Być może Twój pies potrzebuje dodatkowej ochrony w postaci butów dla psów. Warto dodać, że pomocne bywa również smarowanie psich łapek wazeliną. Tłusta warstwa skutecznie ochroni delikatną skórę pupila przed podrażnieniami spowodowanymi kontaktem z zimną powierzchnią.
  • Pamiętaj o sobie - sfrustrowany właściciel to sfrustrowany pies. Dlatego przed wyjściem ze swoim czworonogiem na spacer zadbaj o to, aby było Ci ciepło. Pamiętaj nie tylko o zimowej kurtce, ale również o nieprzemakalnych butach, czapce i rękawiczkach. Wiele osób codzienne przechadzki umila sobie również biorąc ze sobą termos z ciepłym napojem.
pexels-yan-krukau-6209961.jpg
Zadbaj o to, aby zimowe spacery nie trwały zbyt długo. Źródło: pexels.com @Yan Krukau
Leciała z Oslo do Warszawy. Służby nie wpuściły jej z psem do samolotu. "To dlatego, że jestem Polką?"

Zima to nie czas na długie, powolne przechadzki

Zima to czas, w którym wielbiciele długich i powolnych przechadzek powinni dostosować się do warunków pogodowych i zmienić swoje zwyczaje. Ślimacze tempo sprawi, że Twój pupil zacznie szybko marznąć, przez co z dnia na dzień coraz trudniej będzie przekonać go do spacerów w mroźnej aurze. Dlatego zimą postaw na szybszy marsz. 

Wskazane jest również to, aby zimowy spacer urozmaicać za pomocą zabaw ze swoim pupilem. Ćwiczenie komendy “siad” czy “daj łapę” nie jest najlepszym pomysłem. Na to lepiej poświęcić czas w domu. W chłodnym czasie, jako urozmaicenie spaceru znacznie lepiej sprawdzi się aportowanie lub dynamiczne szarpanie zabawki.

pexels-cottonbro-studio-7481804.jpg
Aportowanie może być świetną rozgrzewką podczas zimowych spacerów, źródło: pexels.com @cottonbro studio

Śnieg może być fajny. Spraw, aby Twój pies pokochał zabawy w białym puchu

Warto uzmysłowić sobie to, że każda pora roku daje inne możliwości. Wielu właścicieli psów nie wie, że śnieg może być doskonałym narzędziem do aktywności, które Twój pies może pokochać. Oto kilka pomysłów, które warto przetestować:

  • Wykorzystaj śnieg do ukrywania smaczków - jeżeli Twój pies jest wyjątkowym łakomczuchem, wykorzystaj to na swoją korzyść! Rozrzuć garść jego ulubionych przysmaków w śnieżnym puchu. Czworonóg z całą pewnością z chęcią zabawi się w odkrywcę, byleby tylko zdobyć smaczne kąski.
  • Rzucaj psu śnieżki - rzucanie się śnieżkami to aktywność, którą kochają nie tylko dzieci. Wiele psów z radością ugania się za kulkami białego puchu. Oczywiście nie rzucaj ich prosto w swojego pupila. Potraktuj je jako obiekt, który Twój pupil ma próbować złapać.
  • Zachęć psa do wskakiwania w zaspy - niektóre psy uwielbiają “tonąć” w śniegu. Być może Twój pupil też jest fanem takiej formy aktywności, ale po prostu jeszcze jej nie odkrył. Zachęć pupila do wejścia w zaspę. Jak? Po prostu pokaż mu, że Ty też to lubisz! Zwierzaki chętnie naśladują swoich właścicieli.

To tylko przykładowe propozycje. Uruchom swoją wyobraźnię i wykorzystaj wyjątkowy, zimowy czas!

pexels-daniel-frank-313104.jpg
Szaleństwa w śniegu mogą być świetną zabawą zarówno dla psa, jak i jego opiekuna, źródło: pexels.com @Daniel Frank

Źródło: alezwierzaki.pl, kakadu.pl, passionblog.com.pl