Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Kot puszcza śmierdzące bąki? Uporczywe gazy powinny wzbudzić Twoją czujność, nie zawsze to wina karmy
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 03.12.2023 12:22

Kot puszcza śmierdzące bąki? Uporczywe gazy powinny wzbudzić Twoją czujność, nie zawsze to wina karmy

Dlaczego kot pierdzi?
Dlaczego kot pierdzi? Źródło: pixabay/Ihtar

Każdemu mruczkowi zdarza się puścić bąka. W kocich jelitach znajduje się zazwyczaj stała objętość gazów, dlatego pierdzenie jest sytuacją całkowicie normalną pod względem fizjologicznym. Warto jednak zareagować, kiedy kot zaczyna częściej puszczać bąki o bardzo nieprzyjemnym zapachu. To może być pierwszy objaw poważnych problemów zdrowotnych — nie tylko spowodowanych źle dobraną karmą.

Czy koty pierdzą? Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości

Niektórzy mogą się do tego nie przyznawać, ale pierdzenie jest na porządku dziennym. Puszczanie bąków kilkanaście razy dziennie jest nieodłącznym i stałym elementem fizjologii niemal wszystkich ssaków, z wyjątkiem leniwca. Gazy pochodzą z dwóch głównych źródeł: pierwsze to powietrze połykane podczas spożywania posiłków czy podczas mówienia, a drugie – produkty fermentacji jelitowej, zachodzącej głównie w jelicie grubym. Dlatego nie ma nic nienaturalnego w tym, że Twój pupil raz na jakiś czas puści śmierdzącego “cichacza" czy głośnego, ale niezbyt wyczuwalnego bąka. Zdarza się to zarówno psom, jak i kotom

Domowe mruczki zazwyczaj puszczają bezgłośne bąki, które dla ludzi są bezwonne, niemniej kiedy zdarzy im się wypadek w postaci nieco bardziej śmierdzącego lub głośniejszego wiatru, bywa to dużym zaskoczeniem dla właścicieli. Dopóki sytuacje tego typu są sporadyczne, nie ma czym się martwić. Zupełnie inaczej należy zachować się kiedy kot zaczyna często puszczać śmierdzące bąki. Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Niektóre z nich łatwo wyeliminować, inne wymagają interwencji lekarza weterynarii. 

pexels-mati-mango-19147471.jpg
Każdy kot raz na jakiś czas puszcza bąki. Źródło: pexels.com @Mati Mango
100-letnia kobieta adoptuje psa, którego nikt nie chce. Nigdy nie przewidziałaby, co się wydarzy

Kot puszcza śmierdzące bąki? Problem może tkwić w jego diecie

Duża ilość śmierdzących gazów produkowanych przez kota może świadczyć o problemach ze strony układu pokarmowego. Dlatego jeżeli Twój pupil często puszcza śmierdzące bąki, zastanów się, czy przyczyną nie jest jeden z elementów jego diety:

 • Upewnij się, czy Twój kot je dobrą karmę — najczęstszą przyczyną śmierdzących bąków puszczanych przez koty jest zła karma. Być może nieświadomie podajesz swojemu pupilowi coś, co mu nie służy. Koty nie powinny mieć w swojej diecie zbyt dużo zbóż, co więcej — najlepiej całkowicie je wyeliminować. Niestety, wiele karm dla domowych mruczków zawiera w swoim składzie np. pszenicę. Unikaj takich produktów jak ognia.
 • Sprawdź skład kocich smaczków — dużym obciążeniem dla kociego przewodu pokarmowego mogą być niskiej jakości przekąski. Nawet jeżeli Twój pupil zjada różnego rodzaju smakołyki w niewielkich ilościach, zadbaj o to, aby miały one porządny skład. 
 • Upewnij się, czy Twój kot nie podjada czegoś, czego nie powinien — być może nawet nie wiesz, że Twój pupil ma w zwyczaj podkradać przekąski psa lub ciasteczka dla ludzi. Sprawdź, czy czworonóg nie ma swobodnego dostępu np. do szafki ze słodyczami, to ona może być źródłem śmierdzącego problemu.
 • Nie dawaj kotu żywności przeznaczonej dla ludzi — niektórzy właściciele kotów mają w zwyczaju dawać swoim pupilom mleko, jogurty, parówki, sery lub inne produkty przeznaczone do spożycia przez ludzi. To poważny błąd, który poza śmierdzącymi bąkami, może być powodem różnych innych, znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych.
 • Zadbaj o odkłaczenie — koty pierdzą, kiedy w ich przewodzie pokarmowym nagromadzi się zbyt dużo sierści. Dlatego warto zaopatrzyć się w pastę do odkłaczania i regularnie podawać ją swojemu pupilowi.
 • Spraw, by kot jadł wolniej — zdarza- zdaza się, że przyczyną nadmiernej ilości gazów wypuszczanych przez koty jest zachłanne jedzenie. Jeżeli Twój pupil pochłania posiłki ze zbyt dużym entuzjazmem, zainwestuj w miskę spowalniającą jedzenie. Dzięki temu kot będzie zmuszony spożywać posiłki w znacznie wolniejszym tempie, niż dotychczas a śmierdzące bąki mogą stać się jedynie nieprzyjemnym wspomnieniem. 
pexels-ashford-marx-19137682.jpg
Koty, które mają złą dietę pierdzą znacznie częściej niż mruczki które odżywiają się zdrowo. Źródło: pexels.com @Ashford Marx

Kiedy pierdzenie może być objawem poważnej choroby?

Koty, które puszczają dużą ilość śmierdzących bąków, często wykazują również inne objawy świadczące o pogarszającym się stanie zdrowia. Do problemów, które często pojawiają się w parze z nadmierną ilością gazów, zalicza się:

 • biegunka lub zaparcia;
 • wymioty;
 • brak apetytu;
 • ślinienie się;
 • saneczkowanie;
 • tkliwość, spięcie i/lub wzdęcie brzucha.

Jeżeli Twój pupil boryka się z dużą ilością gazów oraz chociażby jednym z powyżej wymienionych objawów, natychmiast umów się na konsultację z lekarzem weterynarii. Przyczyną śmierdzących bąków puszczanych przez kota może być wiele schorzeń, a niektóre z nich są poważnym zagrożeniem dla życia czworonoga, np.: stany zapalne przewodu pokarmowego, choroby wirusowe lub pasożytnicze, problemy z trzustką, nowotwory.

pexels-muharrem-alper-19233528.jpg
Jeśli masz wątpliwości co do stanu zdrowia swojego pupila, natychmiast pędź do gabinetu weterynaryjnego! Źródło: pexels.com @Ashford Marx

Źródło: zooart.com.pl, koty.pl