Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak dbać o suczkę w czasie cieczki? W te dni uważaj, twojej pupilce grozi coś gorszego niż stres
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 22.11.2023 13:38

Jak dbać o suczkę w czasie cieczki? W te dni uważaj, twojej pupilce grozi coś gorszego niż stres

Jak zadbać o suczkę w trakcie cieczki?
Jak zadbać o suczkę w trakcie cieczki?, źródło: pexels.com @Camilo Ospina

Cieczka u psa to naturalny proces fizjologiczny, który wskazuje, że suczka jest gotowa do rozrodu. Suczka wtedy inaczej się zachowuje, ucieka na spacerach i brudzi w domu, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę w tym kłopotliwym okresie przejściowym. Każdy opiekun psa powinien być także świadomy konsekwencji wielokrotnego przeżywania cieczki przez psa. Dowiedz się, w jaki sposób okazać wsparcie swojej pupilce. 

Cieczka u psa - jakie są objawy, ile trwa i jak przebiega?

Okres dorastania płciowego bywa wyzwaniem nie tylko dla czworonoga, ale również dla jego opiekunów. Data pierwszej cieczki to bardzo indywidualna kwestia, a znajomość pewnych czynników ułatwi nam przewidzenie, kiedy może nastąpić. Dlatego warto przygotować się do niej zawczasu. 

Cieczka, określana również mianem rui, to faza płodności samic. Podczas jej trwania może dojść do zapłodnienia, którego efektem będzie ciąża. Pierwsza cieczka występuje zazwyczaj w 6-20 miesiącu życia suki i zazwyczaj sprawdza się zasada mówiąca o tym, że im większa jest rasa psa, tym później on dojrzeje. Ruja występuje mniej więcej dwa razy do roku - W przypadku psów mniejszych może to być 2-3 razy do roku, a ras dużych – 1 raz w roku i zwykle trwa około 3-4 tygodnie. Niby nie długo, ale biorąc pod uwagę zmiany zachowania zwierzęcia oraz niedogodności związane z zachodzącymi wówczas zmianami fizycznymi, wymaga od opiekunów szczególnej troski.

Objawy cieczki u suczki to:

  • obrzęk sromu;
  • krwawe upławy;
  • zainteresowanie samcami;
  • wydzielanie feromonów mających na celu zwabienie samców;

W tym czasie należy uniemożliwić suce kontakt z dorosłymi samcami tego samego gatunku. Dodatkowo czworonóg w trakcie rui powinien mieć zapewnione dużo spokoju oraz spacerów w porach, kiedy nie będzie narażony na spotkanie dużej liczby psów. Spokojna aktywność fizyczna pomaga rozładować napięcie wywołane burzą hormonów. Wiele suk w tym czasie ma również większą niż zazwyczaj potrzebę bliskości. Warto to uszanować i poświęcić pupilce więcej uwagi, niż zazwyczaj.

Jednym z najbardziej problematycznych objawów cieczki, poza zmienionym zachowaniem pupilki, jest krwawienie z układu rozrodczego. Jest jednak pewien sposób, który pomaga utrzymać w tym trudnym czasie higienę w domu.

pexels-christian-domingues-731022.jpg
Suczki w trakcie cieczki potrzebują dużo spokoju, źródło: pexels.com @Christian Domingues
Ekspertka zdradza 6 ras psów, które nienawidzą być same. Tęsknota za opiekunem może być dla nich śmiertelna

Jak opiekować się suczką w trakcie rui? Majtki dla psów mogą pomóc w utrzymaniu higieny

Okres cieczki u suczki jest zazwyczaj równoznaczny z częstym sprzątaniem legowiska, ochroną mebli, wyposażenia i powierzchni w domu, myciem podłóg, a także praniem koców i pościeli, na którym pupilka zazwyczaj odpoczywa. Prawdziwym wybawieniem dla właścicieli suk mających cieczkę są majtki lub pampersy dla psów, wyposażone w wymienną wkładkę higieniczną lub podpaskę. Dzięki temu można uniknąć krwawych plam pozostawionych wszędzie tam, gdzie czworonóg ma w zwyczaju spędzać czas.

Wybierając majtki lub pampersy dla psów, należy zwrócić uwagę na ich rozmiar. Na rynku dostępne są produkty pasujące zarówno na bardzo małe rasy, jak i na rasy olbrzymie. Ponadto, warto zdecydować się na produkt wytworzony z naturalnych materiałów, na przykład z bawełny. Zmniejsza on ryzyko namnożenia się na majtkach patogennych drobnoustrojów, które mogą powodować infekcje intymne. 

Każdy, kto decyduje się na zakładanie suczce majtek, powinien pamiętać o tym, że zwierzę nie może chodzić w nich cały czas. Suczka co kilka godzin powinna mieć możliwość dbania o higienę okolic intymnych i swobodnego wylizania.

pexels-pixabay-164186.jpg
Na spacerach suczka nie powinna chodzić w majtkach, źródło: pexels.com @Pixabay

Regularna cieczka czy kastracja? Odpowiedź jest prosta

Faza płodności u niewyskastrowanej suczki to naturalny efekt rozwoju organizmu, którego nie należy zakłócać. Jednak po tym, jak zwierzę stanie się dorosłe, warto pomyśleć o kastracji suki. To zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu gonad oraz macicy, w wyniku którego czworonóg staje się bezpłodny.

Mitem jest, że każda suczka powinna mieć choć raz w życiu szczeniaki, a kastracja jest obecnie bardzo bezpiecznym zabiegiem o wielu zaletach. Po pierwsze, wykastrowane suki nie będą przechodzić kolejnych cieczek, w związku z czym problem w postaci brudnego mieszkania czy nerwowego zachowania psów pozostanie jedynie wspomnieniem. Po drugie, usunięcie gonad u młodych psów znacząco ogranicza ryzyko wystąpienia nowotworów w obrębie układu płciowego. Wykastrowane suki rzadziej borykają się też z nowotworami listwy mlecznej. Opisywany zabieg chirurgiczny wyklucza również wystąpienie ropomacicza, które jest powszechnym schorzeniem występującym u starszych niekastrowanych samic.

Kolejnymi zaletami kastracji suk jest ograniczenie ryzyka wystąpienia ciąży urojonej i - co najważniejsze - kastracja zwierząt właścicielskich ma realny wpływ na ograniczanie skali bezdomności zwierząt. 

pexels-dom-bucci-981062.jpg
Kastrowane suki żyją dłużej, źródło: pexels.com @Dom Bucci

Źródło: natemat.pl, dziendobry.tvn.pl, kakadu.pl