Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Jak długo powinien spać kot? To zależy od wielu czynników. Sprawdź, czy masz się o co martwić!
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 19.11.2023 13:40

Jak długo powinien spać kot? To zależy od wielu czynników. Sprawdź, czy masz się o co martwić!

Ile powinien spać kot?
Ile powinien spać kot? Źródło: pexels.com @Александар Цветановић

Sen to czynność, na którą zwierzęta poświęcają większość swojego życia. Jednak wielu opiekunów kotów dziwi się tym, że ich pupil potrafi przespać nie tylko całą noc, ale dodatkowo większość dnia. Warto wiedzieć, ile powinien spać zdrowy kot na różnych etapach swojego życia. Równie cenne jest posiadanie świadomości na temat tego, co może powodować problemy ze snem u pupila.

Ile śpi kot? To zależy od kilku czynników

Koty, pomimo tego, że od wieków są udomowione, wciąż mają w sobie głęboko zakorzeniowe instynkty przodków. Dlatego wiele nawyków charakteryzujących domowe mruczki wynika z zakodowanych strategii, mających na celu zwiększenie prawdopodobieństwa przetrwania na wolności. Jedną z nich jest sen. 

Sen to stan fizjologiczny, cyklicznie pojawiający się i przemijający w rytmie dobowym, w którym zwierzę regeneruje energię, aby stawić czoło codziennym wyzwaniom. Najczęściej u kota można zaobserwować pierwszą fazę snu, tak zwany sen płytki, a w najgłębszy stan nieświadomości zapadają wyłącznie wtedy, kiedy nic ich nie rozprasza i wokół mają zagwarantowane idealne warunki do odpoczynku.

Wielu opiekunów kotów zastanawia się nad tym jak długo powinien spać kot. Niektórym wydaje się, że zwierzęta te ucinają sobie drzemki non-stop. Okazuje się, że przekonanie to jest zaskakująco bliskie prawdy. Koty domowe zazwyczaj śpią co najmniej 14 godzin na dobę. Natomiast wiele osobników czas ten wydłuża nawet do 20 godzin na dobę. 

Długość snu zależy od kilku czynników:

  • Wiek - kocięta i koci seniorzy potrzebują 18-20 godzin w ciągu doby na sen. Natomiast dorosłe osobniki zazwyczaj zadowalają się 14-16 godzinami;
  • Stan zdrowia - zdrowe zwierzęta z reguły śpią krócej niż osobniki, które borykają się z różnego rodzaju chorobami. W czasie snu organizm skuteczniej się regeneruje, więc zwierzęta, którym coś dolega instynktownie wydłużają sen;
  • Środowisko życia - koty, które żyją w spokojnych i cichych domach oraz mają swoje ulubione miejsca na drzemki, śpią znacznie dłużej niż czworonogi bezdomne lub te, które żyją wśród ,na przykład, rozkrzyczanych dzieci.
pexels-pixabay-290164.jpg
Kocięta potrzebują więcej snu niż dorosłe osobniki, źródło: pexels.com @Pixabay
"Błagam, nie zostawiajcie nas". Przystań Ocalenie w ogniu, kilkaset zwierząt zostało bez jedzenia

Zmiany czasu mają wpływ na samopoczucie zwierząt. Domowe mruczki źle znoszą skracanie doby

Warto wiedzieć, że koty nie pozostają obojętne na zmiany czasu i zazwyczaj źle znoszą skracanie się dnia. Dlatego też mruczki, którym przyszło żyć w Polsce, często w okresie jesienno-zimowym śpią znacznie dłużej niż w cieplejszych miesiącach. Wraz z nadchodzącymi chłodami warto zapewnić mruczkowi ciche i wygodne miejsce, w którym w spokoju będzie mógł ucinać sobie ukochane drzemki. 

Należy podkreślić też, że niektóre koty wydłużają swój sen wtedy, kiedy nie mają ciekawszego zajęcia. Jeżeli nie chcesz, aby Twój pupil przesypiał praktycznie całą dobę, zadbaj o jego rozrywkę. Nawet piętnastominutowa sesja wspólnej zabawy może przynieść zaskakująco duże efekty. 

pexels-fabricio-trujillo-62640.jpg
Jesień i zima to czas w  którym większość kotów śpi dłużej niż w cieplejszych miesiącach, źródło: pexels.com @Fabricio Trujillo

Kot śpi dłużej niż zwykle? Powodem może być rozwijająca się choroba

Przesypianie ponad pół doby jest dla kotów czymś zupełnie naturalnym, dlatego nie powinieneś martwić się w sytuacji, gdy zwierzak kilkukrotnie w trakcie dnia ucina sobie drzemki dla zregenerowania sił. Należy jednak wiedzieć, że koty, których stan zdrowia się pogarsza lub zwyczajnie się starzeją, często śpią dłużej. Zwierzęta te często nie potrafią wysyłać czytelnych sygnałów, które byłyby zrozumiałe dla jego opiekuna. Właśnie dlatego naszą powinnością jest wychwytywanie pierwszych objawów, by w razie potrzeby skonsultować swoje obawy z lekarzem weterynarii bądź behawiorystą. 

Jeżeli zauważysz, że Twój pupil zaczął spać zdecydowanie więcej, niż dotychczas, warto zastanowić się nad możliwą przyczyną tego problemu. Być może to kwestia wspomnianej wcześniej aury pogodowej lub nudy. Warto każdego dnia obserwować zachowanie swojego pupila i interweniować w razie pojawienia się jakichkolwiek zmian. Twój kociak będzie Ci za to wdzięczny!

pexels-pixabay-256632.jpg
Wszelkie niepokojące zmiany w zachowaniu kota warto skonsultować ze specjalistą, źródło: pexels.com @Pixabay

Źródło: kobieta.interia.pl, koty.pl