Nie tylko psy, koty również potrafią aportować. Jak je tego nauczyć? Jest haczyk
Grupa naukowców analizująca kocie zachowania udowodniła, że aportowanie to forma aktywności, która jest uwielbiana przez wiele domowych mruczków. Jednak zanim zabierzesz się do uczenia swojego pupila tej sztuczki, zapoznaj się z kilkoma ważnymi faktami. Zabawa w aport z kotami wygląda inaczej niż z psami. W związku z tym należy trzymać się zupełnie innych zasad.
Czy kota da się nauczyć aportowania?
Aportowanie to zabawa, która kojarzy się przede wszystkim z psami. Nic dziwnego, nietrudno natknąć się na psa, który wprost uwielbia tę formę aktywności. Warto podkreślić jednak, że zabawa ta nie jest zarezerwowana jedynie dla szczekających czworonogów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że niektóre koty również lubią przynosić swoim właścicielom różne zabawki.
Grupa naukowców postanowiła przeanalizować zachowania aportujących kotów. W badaniach pod uwagę wzięto dane pochodzące od ponad 920 osobników. To imponująca grupa badawcza. Wyniki przeprowadzonych analiz okazały się na tyle zaskakujące, że zostały one opublikowane w czasopiśmie naukowym “Scientific Reports”. Naukowcy udowodnili, że koty nie tylko potrafią aportować, ale również uwielbiają to robić. Pod pewnymi warunkami.
Wyjątkowe pomysły na prezenty dla Twojego pupila. Uszczęśliwisz nie tylko jego, ale też siebieJak zachęcić kota do aportowania?
94% opiekunów kotów, które chętnie aportują, przyznało, że ich pupile same nauczyły się tej sztuczki. Jedna ze współautorek publikacji, w której szczegółowo omówiono te dane, wyjaśniła, że koty są zwierzętami bardzo niezależnymi i nieskłonnymi do kompromisów. Zwierzęta te zaczynają aportować, jeżeli same uznają to za interesującą formę rozrywki. Potwierdzi to zdecydowana większość właścicieli czworonogów, które same opanowały tę sztukę. Dlatego nie należy zadawać pytania: jak nauczyć kota aportowania? Zamiast tego, lepiej zastanowić się, jak zachęcić kota do aportowania? Można to zrobić na kilka sposobów:
- Próbuj, ale nie nalegaj: raz na jakiś czas rzuć swojemu mruczkowi jedną z jego zabawek i mową ciała pokaż, że czekasz na to, aż czworonóg ją przyniesie. Kot może uznać to za świetny pomysł. Jeżeli tak się nie stanie, odpuść i spróbuj ponownie za kilka dni. Być może to nie był dobry moment.
- Testuj różne zabawki: niektóre koty lubią przynosić tylko ściśle określone rzeczy, np. małe kulki z papieru bądź ulubioną zabawkę. Eksperymentuj, a przekonasz się, czy Twój mruczek lubi aportować jakąś konkretną rzecz.
- Nie wydłużaj zabawy na siłę: koty lubią aportować jedynie na własnych warunkach. Dlatego jeżeli Twój pupil jest skłonny przynieść Ci zabawkę np. 2 razy, nie wymagaj od niego tego, żeby zrobił to po raz trzeci. Pamiętaj, to czworonóg stawia granice!
- Reaguj na sygnały: niektóre koty wyraźnie pokazują kiedy chcą się pobawić, przynosząc zabawkę swojemu opiekunowi. Jeżeli chcesz, żeby Twój mruczek aportował, reaguj na jego prośby. W przeciwnym wypadku może uznać, że wychodzenie z inicjatywą nie ma najmniejszego sensu.
Koty aportowanie mają we krwi
Jedną z najbardziej zaskakujących informacji, zdobytej dzięki przeprowadzonym badaniom jest to, że aż 60% kotów, których zachowania były analizowane, zaczęło aportować już w pierwszym roku życia. Co więcej, okazuje się, że większość (59%) kotów, które lubią aportować, robi to średnio co trzy dni. Warto dodać, że ponad połowa mruczków chętnie aportuje nie więcej niż pięć razy w ciągu jednej zabawy. To cenna wskazówka dla tych, którym zależy na tym, aby ich czworonóg kojarzył aportowanie z dobrą zabawą. Nie przesadzaj z długością zabawy, bo kot szybko się nią znudzi, a nawet się do niej zniechęci!
Warto dodać, że nie wszystkie koty lubią aportować. Być może Twój pupil należy właśnie do tej grupy. W takiej sytuacji poszukaj innej formy aktywności, dzięki której będziecie mogli wspólnie spędzać czas.
Źródło: national-geographic.pl