Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Weterynarz ostrzega: na te psy trzeba uważać zwłaszcza zimą. Im szczególnie doskwiera chłód
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 04.12.2023 13:16

Weterynarz ostrzega: na te psy trzeba uważać zwłaszcza zimą. Im szczególnie doskwiera chłód

Jak zadbać o psa zimą?
Jak zadbać o psa zimą? Źródło; pexels.com @Benjamin Lehman

Zima to czas, w którym każdy właściciel psa powinien uważnie obserwować swojego pupila podczas spacerów. Niektóre czworonogi bardzo źle znoszą niskie temperatury i bezpośredni kontakt ze śniegiem oraz lodem. Weterynarz zdradził, które psy są szczególnie narażone na wychłodzenie organizmu i urazy spowodowane poślizgnięciem się. Sprawdź, czy Twój pupil zalicza się do tej grupy oraz jak pomóc przetrwać mu ten trudny czas.

Zadbaj o to, aby zimowe spacery były dla psa komfortowe

Niektóre psy na sam widok śniegu szaleją z radości. Inne wręcz przeciwnie, robią wszystko, byleby tylko ograniczyć kontakt z białym puchem do niezbędnego minimum. To doskonały dowód na to, że każdy czworonóg znosi zimę inaczej. Dlatego jeżeli jesteś opiekunem psa, w trakcie zimowych spacerów uważnie obserwuj swojego pupila i w razie potrzeby reaguj. 

Jeżeli widzisz, że Twój zwierzak trzęsie się nawet podczas krótkich przechadzek, lub wręcz odmawia wyjścia na zewnątrz, zadbaj o to, aby zimowe spacery stały się dla niego bardziej komfortowe:

  • Zainwestuj w ubranko dla psa - ubieranie psa zimą w wielu przypadkach to konieczność, a nie śmieszny kaprys opiekuna. Jeżeli Twój pies źle znosi mrozy, jak najszybciej kup dla niego ciepłą kurteczkę, sweterek lub kombinezon.
  • Zastanów się nad butami dla psa - niektóre psy szczególnie mocno marzną w łapki. Rozwiązanie tego problemu jest proste - kup swojemu pupilowi buty. Wiele psów na początku nie chce ich nosić, ale kiedy zdają sobie sprawę z tego, że dzięki bucikom spacery stają się bardziej komfortowe, zazwyczaj rezygnują z prób ściągania ich.
pexels-nicki-dick-19165987.jpg
Podczas zimowych spacerów uważnie obserwuj swojego psa. Źródło: pexels.com @Nicki Dick
Przez to jak nazwał psa, sąsiedzi walą do jego drzwi. Ani myśli przestać używać jego imienia

Niektóre psy są szczególnie podatne na wychłodzenie organizmu

Emma Purnell, specjalistka z zakresu weterynarii małych zwierząt w wywiadzie dla Birmingham Live ostrzegła, że niektóre psy są szczególnie podatne na wychłodzenie organizmu:

Małe rasy i starsze zwierzęta są bardziej podatne na wychłodzenie, dlatego należy zwracać na nie szczególną uwagę podczas zimowych spacerów. Jeżeli jest za zimno dla ciebie, jest za zimno i dla nich.

Ekspertka dodała, że kiedy temperatura powietrza spadnie siedem stopni poniżej zera, każdy właściciel czworonoga podatnego na wychłodzenie organizmu powinien zrezygnować z długich spacerów na rzecz dodatkowych aktywności w domu. 

pexels-erik-mclean-4062191.jpg
Ubranko może sprawić, że Twój pupil znacznie bardziej polubi zimę. Źródło; pexels.com @Erik Mclean

Przestrzegaj tych zasad, żeby Twój pies dobrze zniósł zimę

Ekspertka dodała, że poza ubieraniem zwierzaka i unikania wychodzenia z nim na długie przechadzki, warto zmienić pory codziennych spacerów. Zazwyczaj najzimniej jest w nocy i wcześnie rano. Dlatego najlepiej, jeżeli codzienne przechadzki przeniesiesz na takie godziny, w których na dworze jest nieco cieplej. Południe oraz wczesne popołudnie to najlepsza pora na nieco dłuższy spacer, podczas którego Twój pupil porządnie rozrusza swoje ciało. Nie warto też zwlekać z ostatnim spacerem w ciągu dnia.

Emma Purnell ostrzegła też przed chodzeniem z psem po trudnym terenie. Zimą lepiej unikać stromych górek, ponieważ mogą one być oblodzone. W tego typu miejscach Twój pupil jest szczególnie mocno narażony na urazy spowodowane upadkiem. Tej zasady powinni przestrzegać przede wszystkim właściciele zwierząt cierpiących na schorzenia układu ruchu. 

pexels-cottonbro-studio-7494685.jpg
Źródło; pexels.com @cottonbro studio

Źródło: mirror.co.uk