Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Jak sprawić, by sierść kota była miękka i błyszcząca? Niekiedy należy zacząć od wnętrza
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 23.11.2023 07:30

Jak sprawić, by sierść kota była miękka i błyszcząca? Niekiedy należy zacząć od wnętrza

Jak dbać o sierść kota?
Jak dbać o sierść kota? Źródło: pexels.com @Thu Dung Nguyen

Koty są zwierzętami bardzo dbającymi o higienę. Pomimo tego, zdarza się, że mruczkowi trzeba pomóc w utrzymaniu jego sierści w dobrym stanie. Okazuje się, że na wygląd domowych zwierząt wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest środowisko, w którym żyją. Równie ważna jest dieta i pielęgnacja. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby sierść kota była zdrowa, miękka i błyszcząca. Będziesz zdziwiony, gdy dowiesz się, co może mieć wpływ na wygląd Twojego pupila.

Podstawą dbania o wygląd kota jest zdrowa dieta

Każdy właściciel kota powinien zadbać o to, aby jego pupil każdego dnia dostawał odpowiednią ilość wysokiej jakości karmy. To podstawa do utrzymania dobrego zdrowia oraz kondycji mruczka. Koty, które mają rzadką, matową i sztywną sierść często borykają się z różnego rodzaju niedoborami pokarmowymi. Mogą one mieć negatywny wpływ na wygląd oraz być groźne dla zdrowia zwierzęcia.

Myśląc o zdrowym kocie z piękną sierścią, warto zadbać o to, aby w diecie pupila znalazły się kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, biotyna, cynk, tauryna, oraz witaminy A, D, E i K. Zapewnienie optymalnej dawki wszystkich prozdrowotnych substancji ułatwia stosowanie suplementów. 

W przypadku kotów bardzo dobrze sprawdza się olej z tłustych ryb. Jest nie tylko doskonałym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, ale również uwielbianym przez czworonogi smakołykiem. 

Wszelkie wątpliwości dotyczące diety i suplementacji kota warto skonsultować z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym. Wykwalifikowana osoba z pewnością pomoże we wdrożeniu diety, dzięki której Twój pupil będzie miał miękką i błyszczącą sierść. 

pexels-pixabay-104827.jpg
Zła dieta często jest przyczyną brzydkiej sierści u kotów, źródło: pexels.com @Pixabay
Nigdy nie pomyśleliby, że spacer z psem będzie ich tyle kosztować. Nagle zatrzymali ich mundurowi

Każdy właściciel kota powinien pamiętać o pielęgnacji pupila

Każdy kot jest prawdziwym czyścioszkiem. Nie oznacza to jednak tego, że opiekunowie domowych mruczków nie muszą dbać o higienę swoich pupili. Szczególnie osobniki długowłose mogą nie radzić sobie z dokładnym wyczyszczeniem sierści we wszystkich miejscach na ciele. Dlatego należy regularnie im w tym pomagać.

Zdarza się nawet, że koty potrzebują kąpieli. W razie takiej sytuacji należy zaopatrzyć się w szampon przeznaczony dla tych zwierząt, a następnie zastosować go zgodnie z instrukcją. Pod żadnym pozorem nie wolno korzystać z produktów dla ludzi, lub innych gatunków pupili.

Bywa, że koty umorusane np. w smarze nie są w stanie same się doczyścić. Co więcej, nie powinny tego robić ze względu na ryzyko zatrucia się niejadalnymi i potencjalnie toksycznymi substancjami. 

pexels-pixabay-57416.jpg
Koty każdego dnia dużo czasu poświęcają na higienę osobistą, źródło: pexels.com @Pixabay

Codzienność kota ma istotny wpływ na wygląd jego sierści

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że na stan sierści kota ma wpływ jego tryb życia. Zwierzęta, które często się stresują lub frustrują, z czasem mogą zacząć wyglądać źle. Tego typu sytuacje nie zawsze wynikają z rozwijającej się choroby. Często powody są dużo bardziej trywialne. Koty potrzebują czasu na odpoczynek oraz zabawę, a obowiązkiem ich opiekunów jest umożliwienie im tego. 

Chroniczny stres ma negatywny wpływ nie tylko na organy wewnętrzne, ale również na wytwory skóry, w tym sierść. Dlatego, jeżeli chcesz, aby Twój pupil był szczęśliwy i piękny, zadbaj o to, żeby miał spokojne miejsce na odpoczynek. Równie ważny jest czas na wspólną zabawę i innego rodzaju aktywności.

Niektóre koty czują stres wtedy, kiedy zbyt długo się nudzą. W związku z tym inwestycja w nowy drapak i zabawki być może sprawi, że pupil nie tylko poczuje się lepiej, ale również zacznie wyglądać lepiej. 

pexels-pixabay-208984.jpg
Zadbaj o to, aby kot miał miejsce, w którym może spokojnie odpocząć, źródło: pexels.com @Pixabay

Źródło: koty.pl, wamiz.com