Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Coś dziwnego dzieje się z wąsami kota? Nie zwlekaj z wizytą u weterynarza, zwierzak odczuje różnicę
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 23.11.2023 16:50

Coś dziwnego dzieje się z wąsami kota? Nie zwlekaj z wizytą u weterynarza, zwierzak odczuje różnicę

Dlaczego kot gubi wąsy?
Dlaczego kot gubi wąsy? źródło: pixabay/Engin_Akyurt

Kocie wąsy, określane też mianem wibrysów oraz włosów czuciowych, to wytwór skóry odpowiedzialny za badanie otoczenia. Jeżeli Twój pupil zaczyna nagle tracić wąsy na potęgę, warto sprawdzić co jest tego przyczyną. Zdarza się, że to pierwszy symptom poważnej choroby, choć problematyczna dolegliwość może wynikać również z trybu życia pupila.

Kocie wąsy nie są jedynie ozdobą. Jaką pełnią funkcję?

Kocie wąsy, określane również mianem wibrysów, są bardzo ważnym elementem ciała naszego mruczącego przyjaciela. To silnie unerwione wytwór naskórka pełniące rolę dodatkowego narządu dotyku. Dzięki nim koty są w stanie wyczuć delikatne drgania powietrza, na podstawie których określają zmiany zachodzące w otaczającym je środowisku. Dlatego zdecydowana większość kotów denerwuje się, kiedy ktoś dotyka je za długie włosy pokrywające pyszczek. 

Włosy czuciowe, tak jak wszystkie inne włosy pokrywające ciało ssaków mogą wypadać raz na jakiś czas w wyniku naturalnego zużycia. Jednak jeżeli często zdarza Ci się znajdować w mieszkaniu wibrysy lub widzisz, że Twój pupil ma ich na swoim pyszczku coraz mniej, warto ustalić co jest tego przyczyną. 

pexels-marjorie-matias-17366144.jpg
Większość kotów nie lubi dotykania włosów czuciowych, źródło: pexels.com @Marjorie Matias
Z hodowli uciekł wąż, jego jad może zabić w pół godziny. Policja ostrzega okolicznych mieszkańców

Przyczyną wypadania wibrysów może być rozwijająca się choroba

Przyczyną nadmiernego wypadania wibrysów mogą być rozmaite choroby. Do najczęściej występujących schorzeń zaliczane są:

  • Grzybica - koty są gatunkiem podatnym na tą chorobę. Co więcej, grzybica często przez długi czas rozwija się bezobjawowo. Dlatego jedynym widocznym objawem świadczącym o jej pojawieniu się może być nadmierne wypadanie włosów czuciowych.
  • Koci trądzik - wszelkie dermatozy oraz miejscowe zmiany skórne w obrębie pyszczka mogą powodować stany zapalne w obrębie mieszków włosów czuciowych, co będzie prowadzić do ich wypadania. Koci trądzik często prowokuje czworonoga do drapania okolic pyska, w wyniku czego zwierzak sam może uszkadzać swoje wibrysy.
  • Choroby immunologiczne - nadmierne wypadanie sierści oraz wibrysów może świadczyć o ogólnym pogorszeniu odporności, spowodowanym min. chorobami immunologicznymi. Wiele schorzeń zaliczanych do tej grupy przez długi czas może nie dawać żadnych innych wyraźnych objawów.
  • Zaburzenia hormonalne - podobnie jak w przypadku chorób immunologicznych, również nieprawidłowa praca gruczołów dokrewnych może sprawić, że kot zacznie tracić wibrysy. Dlatego wielu lekarzy w takich sytuacjach decyduje się na badanie min. tarczycy, gonad lub trzustki.
pexels-petrebels-17398595.jpg
Przyczyn wypadania wibrysów może być mnóstwo, źródło: pexels.com @Petrebels

Niektóre koty są szczególnie narażone na utratę włosów czuciowych

Warto dodać, że przyczyną nadmiernej utraty wibrysów może być tryb życia Twojego pupila. Szczególnie narażone są na to koty wychodzące. Zwierzęta, które mają możliwość samotnych przechadzek po okolicy, w każdej chwili mogą natknąć się na obce i niekoniecznie przyjaźnie nastawione wobec nich zwierzęta.

Ponadto, niektóre koty tracą włosy czuciowe podczas potyczek z czworonożnymi współlokatorami. Jeżeli posiadasz więcej niż jedno zwierzę, a Twój kot podejrzanie często gubi wibrysy, upewnij się, czy relacje pomiędzy Twoimi pupilami są dobre. Być może jeden z czworonogów jest nadmiernie gnębiony przez pozostałe? Tak bywa zazwyczaj w przypadku zwierząt, które są dużo młodsze lub mniejsze od pozostałych. 

pexels-pixabay-45201.jpg
Koty wychodzące są narażone na wiele urazów, źródło: pexels.com @Pixabay

Źródło: kobieta.interia.pl, koty.pl