Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Jak ochronić choinkę przed kotem? Spryskaj ją mieszanką 2 produktów, do końca świąt będzie nietykalna
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 14.12.2023 16:19

Jak ochronić choinkę przed kotem? Spryskaj ją mieszanką 2 produktów, do końca świąt będzie nietykalna

Co zrobić, kiedy kot wskakuje na choinkę?
Co zrobić, kiedy kot wskakuje na choinkę? Źródło: pexels.com @Jessica Lewis

Kot i choinka to niebezpieczne połączenie. Niektóre mruczki do tego stopnia interesują się drzewkiem bożonarodzeniowym, że nie przepuszczą żadnej okazji, by na nią wskoczyć. Czy właściciele w trosce o bezpieczeństwo swoich zwierzaków muszą rezygnować ze świątecznej tradycji? Okazuje się, że niekoniecznie. Jest prosty sposób, dzięki któremu zniechęcisz pupila do sprawdzania wytrzymałości i stabilności choinki. Mikstura z dwóch produktów sprawi, że kot będzie ją omijał szerokim łukiem.

Kot i choinka - czy to da się pogodzić? Jak ochronić drzewko przed kotem?

Wiele kotów uwielbia wspinać się na ozdobione choinki. Co więcej, niektóre osobniki z przyjemnością bawią się tym, co zostało na nich zawieszone. W takiej sytuacji niewiele trzeba, aby doszło do nieszczęścia. Zrzucenie szklanej bombki, zaplątanie się w lampki, czy przewrócenie drzewka to tylko niektóre z nieprzyjemnych scenariuszy. Dlatego niektórzy właściciele mruczków z troski o bezpieczeństwo pupila rezygnują z bożonarodzeniowej tradycji. Czy to jest konieczne? Okazuje się, że nie.

Jest jeden prosty sposób na to, aby skutecznie zniechęcić kota do wchodzenia na choinkę. Co więcej, realizacja tego sprytnego planu nie zajmie Ci więcej niż pięć minut.

pexels-lisa-fotios-19281671.jpg
Wiele kotów myśli, że drzewko bożonarodzeniowe to zabawka, źródło: pexels.com @Lisa Fotios
Co jako pierwsze wpadło Ci w oczy? Ten test zdradza prawdę o Twojej osobowości

Nie musisz wieszać choinki pod sufitem. Koty mają wrażliwy węch, wykorzystaj to

Koty mają znacznie lepiej rozwinięty zmysł węchu niż ludzie. Co więcej, niektóre zapachy uwielbiane przez większość osób, według domowych mruczków przeraźliwie śmierdzi. Ten fakt jest szczególnie przydatny w okresie świątecznym. Mruczki nienawidzą zapachu cytrusów. Możesz to wykorzystać na swoją korzyść na kilka sposobów:

  • Wyciśnij sok z cytryny i wymieszają go z wodą w proporcji 1:1;
  • Wymieszaj olejek eteryczny z pomarańczy, grejpfruta, mandarynek lub cytryny z wodą (10 kropel na 100 ml wody).

Przygotowany roztwór przelej to spryskiwacza i popsikaj nim choinkę. 

pexels-karolina-grabowska-5468080.jpg
Kot i choinka w jednym domu? To możliwe! Źródło: pexels.com @Karolina Grabowska

Pamiętaj: bezpieczeństwo to podstawa

Pamiętaj, że zapach cytrusów po pewnym czasie się ulotni. Aby mieć pewność, że Twój pupil nie zainteresuje się świąteczną ozdobą, powtarzaj tę czynność co kilka dni. Dzięki temu kot z całą pewnością nie będzie próbował dobierać się do bożonarodzeniowego drzewka. Patent sprawdzi się również w przypadku psów.

Warto dodać, że choinka postawiona w domu, w którym mieszka kot powinna być porządnie zabezpieczona przed przewróceniem. Lepiej dmuchać na zimne, dlatego poza regularnym psikaniem drzewka domowym roztworem odstraszającym koty, zainwestuj w stabilny stojak.

Źródło: instagram.com/ourlittlebluefarmhousetn, koty.pl, g.pl