Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Ekspertka zdradza 6 ras psów, które nienawidzą być same. Tęsknota za opiekunem może być dla nich śmiertelna
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 19.11.2023 10:56

Ekspertka zdradza 6 ras psów, które nienawidzą być same. Tęsknota za opiekunem może być dla nich śmiertelna

Jakie rasy psów źle znoszą samotność?
Jakie rasy psów źle znoszą samotność?, źródło: twitter.com/halfpint1775, pixabay/ LauraTara

Lęk separacyjny jest zespołem zachowań, które uwidaczniają się w sytuacji, gdy pies zostaje sam. Mimo iż to zaburzenie może występować u dowolnej rasy, behawiorystka psów Lorna Winter wskazała rasy psów z predyspozycjami do wykazywania problemów separacyjnych, ze względu na bliską więź z właścicielem. Jeżeli nie bywasz często w domu, lepiej zastanów się dwa razy, czy posiadania czworonoga wymienionego na liście jest odpowiednim wyborem.

Lęk separacyjny u psa, czyli pupil zostaje sam w domu - objawy

Lęk separacyjny to stan silnego niepokoju, jakiemu ulega pies, gdy zostaje odseparowany od swojego właściciela. Nierzadko występuje u zwierzaków, które doświadczyły w przeszłości już porzucenia lub innej formy traumy, ale również tych psiaków, które zostały adoptowane w trakcie pandemii i nie są przyzwyczajone do zmiany codziennych nawyków wśród domowników.

W chwili nieoczekiwanego zniknięcia opiekuna świat psa ulega rozpadowi. Pozostawione w domu czworonogi będą próbowały rozładować napięcie poprzez niszczenie mebli czy rzeczy należących do opiekuna np. obuwia, chodzenie w kółko, oddawanie moczu i kału w domu czy wyrywania sobie sierści. Do tego zazwyczaj dochodzi wokalizacja w postaci szczekania, wycia oraz warczenia, a czasem i apatia oraz zaburzenia łaknienia, a więc zwiększony apetyt lub stanowcza odmowa przyjmowania jakichkolwiek pokarmów. 

Lęk separacyjny może mieć oczywiście różne nasilenie, jednak niezależnie od sposobu przeżywania tego stanu pozostaje niebezpieczny dla zdrowia naszego czworonożnego przyjaciela. To emocjonalny rollercoaster i istny koszmar zarówno dla zwierzaka, jak i jego opiekunów oraz najbliższego otoczenia. W najgorszym wypadku wzmożony stres może prowadzić do wystąpienia problemów kardiologicznych, a nawet grozić zawałem serca.

Szalejący pies nie tylko stwarza zagrożenie dla samego siebie, ale także bardzo często denerwuje sąsiadów, uniemożliwiając przez to utrzymanie dobrych relacji w lokalnej społeczności. Dlatego warto wiedzieć, jakie zachowania mogą sprawić, że u Twojego pupila rozwinie się lęk separacyjny, oraz jakie rasy wyjątkowo źle znoszą samotność, nawet jeżeli nie trwa ona dłużej niż kilka godzin. 

"Błagam, nie zostawiajcie nas". Przystań Ocalenie w ogniu, kilkaset zwierząt zostało bez jedzenia

Jakie rasy psy najczęściej cierpią na lęk separacyjny? Te pupile o wiele gorzej znoszą tymczasową samotność

Znana trenerka zwierząt i współzałożycielka aplikacji do szkolenia szczeniąt ZigZag, Lorna Winter, w jednym z wywiadów zdradziła, które rasy psów najgorzej znoszą samotność. Specjalistka wymieniła aż sześć ras, a większość z nich jest obecnie bardzo popularna:

  1. Chihuahua - behawiorystka podkreśliła, że rasa najmniejszych psów na świecie uwielbia towarzystwo człowieka i bardzo niekomfortowo czuje się w samotności. To bardzo wrażliwe i strachliwe pieski, co po części wynika z rozpieszczania pupila przez właściciela ze względu na jego filigranowe rozmiary, i dlatego najchętniej całe życie spędziłyby na kolanach domowników. Posiadając pieska rasy chihuahua, zatroszcz się o jego poczucie pewności i niezależność, by potrafił stawić czoła życiowym wyzwaniom.
pexels-nishizuka-191353.jpg
Chihuahua są bardzo inteligentnymi i wrażliwymi psami, źródło: pexels.com @nishizuka
  • Jamnik - pochodząca z Niemiec rasa psów gończych jest znana ze swojej niezależności. Wydawać by się mogło więc, że jamniki nic sobie nie robią z długich godzin spędzanych w samotności. Jednak pozory mylą. Wiele psów należących do tej rasy nie lubi przesadnej bliskości, ale jednocześnie bardzo ceni sobie możliwość spędzania czasu w tym samym pomieszczeniu, w którym jest człowiek. 
pexels-pixabay-257519.jpg
Jamniki nie są największymi fanami przytulania ale lubią być blisko ludzi. Źródło: pexels.com @Pixabay
  • Beagle - pies myśliwski przeznaczony do polowania na króliki i zające to wyjątkowo trudny w wychowaniu podopieczny, gdyż często ma ochotę na różnego rodzaju psoty, jeżeli jego potrzeby nie zostaną zaspokojone. Dlatego częste zostawianie psa tej rasy samego w domu może skończyć się dużymi stratami spowodowanymi w wyniku frustracji bądź nudy. Jeżeli wiesz, że musisz zostawić swojego beagla na długo, zadbaj najpierw o to, aby porządnie zmęczył się na spacerze. 
pexels-dina-nasyrova-3764319.jpg
Większość beagli ma sto pomysłów na minutę. Źródło: pexels.com @Dina Nasyrova

Behawiorystka radzi: te popularne rasy psów często cierpią na lęk separacyjny

To nie koniec ras podatnych na lęk separacyjny. Samotność źle znoszą również następujące rasy:

  • Buldog francuski - przyjazny w stosunku do ludzi “francuz” to rasa, która nie traci na swojej popularności. Jednak te psy bardzo szybko przywiązują się do swoich właścicieli i nie lubią zmiany otoczenia bądź dotychczasowej rutyny. Dlatego jeżeli planujesz zaopiekować się buldogiem francuskim, przyzwyczajaj go do zostawania w domu już od pierwszych wspólnych dni. W przeciwnym wypadku ze słodkiego szczeniaczka wyrośnie pies, dla którego tymczasowa samotność stanie się źródłem koszmarów.
pexels-pixabay-160846.jpg
Buldogi francuskie bardzo przywiązują się do swojego właściciela, źródło: pexels.com @Pixabay
  • Owczarek australijski - ten uwielbiany przez wszystkich pies pasterski to pracoholik jakich mało. W związku z tym długie godziny spędzone w samotności, bez żadnych stymulujących bodźców mogą sprawić, że owczarek australijski sam wymyśli sobie zajęcie. Często jest to obgryzanie mebli lub niszczenie kanapy. Dlatego jeżeli chcesz zostawić psa tej rasy samego w domu, zadbaj o to, aby nadmiar energii został zawczasu wykorzystany w nieco inny, ale nadal produktywny sposób.
pexels-cottonbro-studio-7114122.jpg
Zmęczony owczarek australijski to grzeczny owczarek australijski, źródło: pexels.com @cottonbro studio
  • Border collie - psi geniusz z kondycją atlety to kolejny przykład popularnej rasy, która uwielbia różnego rodzaju aktywności z człowiekiem. Bordery uznaje się za wyjątkowo wierne psy, któreponad wszystko nienawidzą się nudzić. Z tego powodu należy postępować z nimi tak, jak w przypadku owczarków australijskich. Te psy po prostu muszą mieć każdego dnia zagwarantowane ciekawe zajęcie, bo w przeciwnym razie rozniosą mieszkanie pod nieobecność opiekuna. 
pexels-camille-camila-16608197.jpg
Bordery collie uwielbiają różnorodne aktywności fizyczne. Szybki spacer im nie wystarczy, źródło: pexels.com @Camillie Camila

Źródło: gorlice.naszemiasto.pl, dailymail.co.uk