Swiatzwierzat.pl > Koty > Twój kot robi tak po jedzeniu? Ten objaw nie wróży niczego dobrego, czekanie tylko pogorszy sytuację
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 18.11.2023 14:15

Twój kot robi tak po jedzeniu? Ten objaw nie wróży niczego dobrego, czekanie tylko pogorszy sytuację

Dlaczego kot wymiotuje po jedzeniu?
Dlaczego kot wymiotuje po jedzeniu? Źródło: pixabay/SimaGhaffarzadeh

Jeżeli Twój pupil często wymiotuje po jedzeniu? Niektórzy kociarze żartują, iż zwracanie zjedzonego chwilę wcześniej pokarmu to wada fabryczna u tych zwierzaków, na którą nie można nic poradzić. Warto jednak zastanowić sią nad tym, co może prowokować wymioty u pupila. Nie zawsze problem tkwi w pogarszającym się stanie zdrowia. Zdarza się, że wdrożenie niewielkich zmian pomaga znacząco zredukować częstotliwość kocich wymiotów. 

Koty wymiotuje po jedzeniu. Sprawdź najczęstsze przyczyny!

Obżarstwo, obok pychy, chciwości, nieczystości, zazdrości, gniewu i lenistwa, to jeden z siedmiu grzechów głównych. Każdy, kto ma pod opieką mruczącego członka rodziny, zapewne zdaje sobie sprawę, iż są to dość łakome pupile. Problem pojawia się wtedy, kiedy zwierzak wymiotuje pomimo iż cała zawartość miski jest pochłaniana w mgnieniu oka, a mruczkowi zdarzają się kradzieże z ludzkiego talerza.

Koty są bardzo czystymi zwierzętami. Codzienne wylizywanie futerka sprawia, że do ich przewodu pokarmowego regularnie trafiają włosy, które mogą zbić się w kłaczek. Sporadyczne zwracanie treści pokarmowej, wraz sierścią, która utknęła w przewodzie pokarmowym kota, nie jest powodem do obaw. Jednak jeżeli Twój pupil wymiotuje często, szczególnie tuż po jedzeniu, trzeba jak najszybciej ustalić przyczynę tego problemu, a następnie ją wyeliminować. 

pexels-cats-coming-3712095.jpg
Codzienne czynności higieniczne sprzyjają przypadkowemu zjadaniu sierści, źródło: pexels.com @Cats Coming

Do popularnie występujących przyczyn częstych wymiotów u kota zalicza się m.in.:

 • Pasożyty;
 • Problemy behawioralne;
 • Nieodpowiednia lub często zmieniana dieta;
 • Zła struktura pokarmu;
 • Alergie pokarmowe;
 • Choroby takie jak np. zapalenie dziąseł lub żołądka, wrzody przewodu pokarmowego.

Wszelkie niepokojące objawy świadczące o problemach zdrowotnych pupila zawsze warto skonsultować z lekarzem weterynarii. Po wykonaniu badań diagnostycznych specjalista jest w stanie określić, czy przyczyną częstych wymiotów u kota jest jakaś rozwijająca się choroba. W razie wykluczenia problemów zdrowotnych, cenne mogą być również uwagi od kociego behawiorysty. Niektóre koty wymiotują przez nerwy, które towarzyszą im podczas posiłku.

Szokujące kulisty ataku niedźwiedzia w Bieszczadach. Wszystko nagrała fotopułapka. "Niezła ironia losu"

Jak pomóc kotu, który często wymiotuje? Skonsultuj się ze specjalistą i zacznij działać

Jeżeli Twój mruczek boryka się z częstymi wymiotami, warto wdrożyć następujące działania:

 • Zmień karmę na lepszą - być może karma, którą masz w zwyczaju podawać swojemu pupilowi mu nie służy. Poszukaj innych producentów oraz eksperymentuj ze smakami. Może okazać się, że Twój pupil źle reaguje np. na kurczaka lub wieprzowinę.
 • Zmień sposób podawania karmy - niektóre koty wymiotują po jedzeniu, ponieważ jedzą zbyt szybko. W takich sytuacjach warto zmusić zwierzaka do spokojniejszego pobierania pokarmów. Mogą w tym pomóc specjalne miski spowalniające jedzenie. U niektórych kotów sprawdza się również rozdrabnianie karmy lub delikatne podgrzewanie jej. 
 • Stosuj pastę na odkłaczanie - warto regularnie podawać swojemu mruczkowi tego typu produkt, aby upewnić się, że jego przewód pokarmowy nie jest obciążony przez połkniętą sierść. 
 • Zaspokój wszystkie potrzeby swojego pupila - niektóre koty wymiotują z powodów problemów behawioralnych. Mogą one wynikać z tego, że zwierzak jest zbyt często niepokojony w trakcie odpoczynku lub nie ma swojego miejsca, w którym czuje się bezpiecznie. Powodem może być również frustracja wywołana nudą. Dlatego czasami w zredukowaniu wymiotów może pomóc wprowadzenie do kociej codzienności zabaw z opiekunem lub zakup nowego legowiska i położenie go w ustronnym miejscu. 
 • Zadbaj o to, aby kot pił więcej wody - odwodnienie może powodować u kotów wymioty. Koty jako gatunek mają tendencję do zapominania o piciu, dlatego warto dodawać odrobinę wody do karmy. Dzięki temu pupil przy okazji posilania się, również się nawodni. 
pexels-tranmautritam-2113332.jpg
Być może Twój pupil potrzebuje więcej czasu, który mógłby spędzać z Tobą, źródło: pexels.com @Tranmautritam

Niektóre koty są bardziej narażone na częste wymioty

Warto dodać, że niektóre mruczki są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia częstych wymiotów, niż inne czworonogi. Może to wynikać z kilku czynników. Koty wychodzące mogą z łatwością zarazić się różnymi pasożytami oraz chorobami od innych zwierząt. To z kolei może przełożyć się na częste wymioty pojawiające się po jedzeniu. 

Z kolei mruczki, które z różnych powodów czują, że mają niezaspokojone potrzeby behawioralne również mogą wymiotować częściej, niż inne koty. Dlatego warto regularnie upewniać się, że pupil się nie nudzi oraz ma możliwość spokojnego odpoczynku. Wspomnieć należy też o kotach długowłosych. Te czworonogi są szczególnie narażone na tak zwane zakłaczenie. Dlatego jeżeli jesteś właścicielem wyjątkowo puchatego kota, musisz dbać o to, aby Twój pupil regularnie spożywał pastę na odkłaczanie.

pexels-rhea-hazel-13722001.jpg
Problemy behawioralne mogą objawiać się częstymi wymiotami, źródło: pexels.com @Rhea Hazel

Źródło: husse.pl, wetjaneczek.pl, purina.pl